کد خبر: ۷۳۴۵۷۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۲۳ - ۳۱ تير ۱۴۰۲

راهپیمایی ۲۰۰ هزار اسرائیلی معترض به اصلاحات قضایی در اورشلیم

بیش از ۲۰۰هزار نفر با حمل پرچم‌های آبی و سفید اسرائیل، با تشکیل ستونی به طول یک کیلومتر، از بزرگراه پرپیچ‌وخم به سمت اورشلیم در زیر آفتاب سوزان تابستانی با صدای کوبیدن طبل و شعار‌ها و هلهله‌های ضد دولتی حرکت کردند. تلاش دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو برای اصلاحات در قوه قضائیه اسرائیل، این رژیم را در یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های سیاسی خود فرو برده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: بیش از ۲۰۰هزار نفر با حمل پرچم‌های آبی و سفید اسرائیل، با تشکیل ستونی به طول یک کیلومتر، از بزرگراه پرپیچ‌وخم به سمت اورشلیم در زیر آفتاب سوزان تابستانی با صدای کوبیدن طبل و شعارها و هلهله‌های ضد دولتی حرکت کردند.

تلاش دولت راستگرای بنیامین نتانیاهو برای اصلاحات در قوه قضائیه اسرائیل، این رژیم را در یکی از بزرگ‌ترین بحران‌های سیاسی خود فرو برده است. این اقدام دولت، اعتراضات سراسری را برانگیخته؛ اقتصاد را تحت تأثیر قرار داده و موجب نگرانی متحدان غربی تل‌آویو شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان روزها در هوای بسیار گرم راهپیمایی کردند؛ شب‌ها در راه چادر زدند و از سوی ساکنان مسیر این راهپیمایی، با غذا و نوشیدنی مورد استقبال قرار گرفتند و با رسیدن به دروازه‌های اورشلیم نیز بر شمار آن‌ها افزوده شد.

معترضان، که "تایمز اسرائیل" شمار آنها را بیش از ۲۰۰هزار نفر اعلام کرده است، می‌خواهند پیش از بحث روز یکشنبه ۲۳ ژوئیه (اول مرداد) در پارلمان کنست اسرائیل و رأی‌گیری پس از آن در مورد لایحه محدود کردن اختیارات دیوان عالی، در خارج از پارلمان تجمع کنند.

ائتلاف مذهبی-ناسیونالیست نتانیاهو می‌گوید این لایحه که قرار است در پارلمان به رای‌ گذاشته شود، برای ایجاد تعادل قوای سه‌گانه لازم است، زیرا دیوان عالی بیش از حد در سایر امور دخالت می‌کند.

در مقابل اما منتقدان می‌گویند که این اصلاحات با قید فوریت به پارلمان ارائه شده است و راه را برای فساد و سوء‌استفاده از قدرت باز خواهد کرد.

به گزارش رویترز، نظرسنجی‌ها حاکی از وجود تردیدهای گسترده در میان شهروندان اسرائیلی‌ است و واشنگتن از نتانیاهو خواسته تا به دنبال اجماع در مورد هر گونه اصلاحات قضایی در راستای استقلال قوه قضاییه اسرائیل باشد.

این بحران حتی باعث ایجاد شکاف در ارتش شده است، که مدت‌ها به عنوان یک نهاد قدرتمند غیرسیاسی یکپارچه تلقی می‌شد. حال نگرانی‌هایی در مورد ایجاد تنش‌های فزاینده در میان هر دو جناح ابراز می‌شود.

نامه سرگشاده حدود ۵۰۰ نیروی نظامی و امنیتی به نتانیاهو

ده‌ها تن از روسای سابق امنیتی، از جمله روسای ارتش، پلیس و موساد، که برخی از آنها در دوران نتانیاهو خدمت کرده بودند، روز شنبه ۲۲ ژوئیه (۳۱ تیرماه) نامه‌ای سرگشاده به نخست‌وزیر منتشر کردند و از او خواستند تا رأی‌گیری را لغو کند و به جای آن درباره اصلاحات توافق‌شده به مذاکرات خود ادامه دهند.

در این نامه آمده است: «این لایحه، مواردی که بانی یکپارچگی جامعه اسرائیل است را درهم می‌شکند؛ در میان مردم تفرقه می‌افکند؛ در ارتش اسرائیل تشتت ایجاد می‌کند و ضربات مهلکی به امنیت اسرائیل وارد می‌سازد.»

بنیامین نتانیاهو می‌گوید که تا کنون تلاش زیادی برای دستیابی به یک توافق گسترده در این زمینه از خود به خرج داده و احزاب اپوزیسیون را مسئولیت وضعیت کنونی می‌داند.

نظرات بینندگان