arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۵۷۰
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۲۲ - ۲۷ مرداد ۱۳۹۱

چه کسی سینماگران را به نهاد ریاست‌جمهوری دعوت‌کرد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر: شب گذشته در حالی جمعی از سینماگران مهمان سفره افطار رئیس جمهور بودند که ترکیب حاضران در این نشست ابهاماتی را پیرامون کیفیت دعوت از سینماگران به‌وجود آورده ‌است.

دعوت از سینماگران و هنرمندان برای حضور در ضیافت افطار نهاد ریاست جمهوری سنتی است که امسال هم مانند سال‌های قبل اجرایی شد تا جمعی از سینماگران پنجشنبه شب در حوالی میدان پاستور روزه خود را افطار کنند.
 
انتشار اخبار غیررسمی درباره برگزاری این نشست هم جزئی از همان سنت هر ساله است. به‌ویژه که فهرست دعوت‌شدگان و حاضران در این نشست هیچگاه به طور رسمی منتشر نمی‌شود. امسال هم مطابق با همین سنت تنها فهرست کوچکی از حاضران در مراسم شب گذشته از سوی یکی از سایت‌های خبری منتشر شد که نام‌های حاضر در آن نشان از گرایش خاص مدعوین و البته غیبت طیف قابل توجهی از سینماگران داشت.
 
بنابر فهرستی که توسط سایت خبری کافه سینما منتشر شده‌است سینماگرانی چون امین حیایی، الناز شاکردوست، سحر قریشی، نیوشا ضیغمی، سید ضیا هاشمی، حسین فرح‌بخش، حبیب کاوش، مرتضی شایسته، سید جمال ساداتیان، عبدالله علیخانی، رضا جودی، حبیب‌الله کاسه‌ساز، مسعود اطیابی، نسرین مقانلو، مسعود ده‌نمکی، علی رویین‌تن، فریبا کوثری، ماه‌چهره خلیلی، الهام حمیدی، جهانگیر الماسی، جعفر دهقان، قدرت‌الله صلح میرزایی و.. در این ضیافت افطار مهمان محمود احمدی‌نژاد و اسفندیار رحیم مشایی بوده‌اند. اما این ترکیب، حاصل چه پروسه‌‌ای برای دعوت از سینماگران بوده‌است؟
 
اطیابی: از طرف ریاست جمهوری دعوت شدیم
 
مسعود اطیابی یکی از سینماگران حاضر در این نشست در این باره به خبرنگار مهر گفت: دعوت‌نامه‌ای که به دست بنده رسید از طرف دفتر ریاست جمهوری بود که طبق سنت هر ساله دعوت به مراسم افطار می‌کرد.
 
وی درباره ترکیب حاضران گفت: شکر خدا فضای کلی نشست بسیار صمیمانه بود اما ای کاش طیف دیگری از دوستان که شاید به‌دلیل برخی کدورت‌ها در این نشست غایب بودند هم حضور می‌داشتند چراکه طرح دیدگاه‌های مختلف در چنین نشست‌هایی به‌شدت می‌تواند راهگشا باشد.
 
اطیابی تأکید کرد: البته آنچه من به چشم خود در این نشست دیدم هیچ نشانی از گزینش مدعوین نداشت و حدس می‌زنم خیلی از دوستان سینمایی به‌رغم دعوت در این جلسه حاضر نشده بودند. مانند خود من که در سال‌های قبل در این ضیافت حاضر نمی‌شدم و امسال برای اولین‌بار تصمیم به حضور گرفتم.
 
کاسه‌ساز: دعوتنامه‌ها از طرف اتحادیه به ما رسید
 
حبیب‌الله کاسه‌ساز دیگر سینماگر حاضر در این نشست اما روایت دیگری از دعوت به ضیافت افطار رئیس جمهور دارد. این تهیه‌کننده سینما به خبرنگار مهر گفت: نشست شب گذشته مانند برنامه هر سال ریاست جمهوری بود با این تفاوت که امسال تنها سینماگران دعوت داشتند و هنرمندان حوزه‌های دیگر نبودند.
 
وی درباره کیفیت اطلاع از این ضیافت گفت: دعوت‌نامه‌ای که به دست من رسید از طرف جامعه صنفی تهیه‌کنندگان (اتحادیه) بود. البته این گونه نبود که همه مدعوین از طرف اتحادیه دعوت شده باشند اما گویا اتحادیه ظرفیت مشخصی برای دعوت از اعضا خود داشته‌است که ما هم جزو آن ظرفیت بودیم.
 
کاسه‌ساز تأکید کرد: ترکیب افراد حاضر در نشست امسال بسیار بهتر از سال‌های قبل بود و فکر می‌کنم دیدگاه‌های متنوعی فرصت طرح پیدا کردند. سینماگران هم به نسبت دوره‌های قبل اصولی‌تر دیدگاه‌های خود را مطرح و حتی‌المقدور از بیان مشکلات شخصی پرهیز کردند.
 
وی درباره غیبت مدیران سیمایی در این نشست هم گفت: پیش از جلسه هم اعلام شده بود که این نشست بدون حضور مدیران برگزار خواهد شد تا سینماگران بتوانند دیدگاه‌های خود را بی‌واسطه با رئیس جمهور در میان بگذارند.
 
هاشمی: دعوتنامه‌ها به اسم در اختیار ما قرار گرفت
 
سیدضیا هاشمی از دیگر سینماگران حاضر در نشست شب گذشته و رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان درباره نقش این نهاد صنفی در دعوت از سینماگران برای ضیافت افطار ریاست جمهوری تأکید کرد: ما مستقیماً کسی را دعوت نکردیم چراکه خودمان هم از طرف نهاد ریاست جمهوری دعوت شده و مهمان بودیم.
 
هاشمی تأکید کرد: کارت‌هایی هم که از طریق اتحادیه برای برخی دوستان ارسال شد کارت‌هایی بود که با نام مشخص به ما تحویل شد و ما فقط آن را به دست سینماگران رساندیم و اینگونه نبود که هر که را خواستیم دعوت کنیم.
 
وی در تشریح شرایط نشست گفت: شکر خدا نشست صمیمانه و خوبی و بود اما ای کاش مدیران سینمایی هم حاضر می‌بودند. نمی‌دانم چرا این سنت غلط در این نشست‌ها شکل گرفته که بدون حضور مدیران برگزار می‌شود. این نکته‌ای است که در جلسه دیشب هم به آن اعتراض کردیم.
 
الماسی: کارت دعوت داشتم اما به دستم نرسید!
 
جهانگیر الماسی از اعضا شورایعالی سینما و دیگر مهمان سینمایی حاضر در ضیافت افطار رئیس جمهور هم درباره کیفیت دعوت از سینماگران به خبرنگار مهر گفت: طبق آنچه اعلام شده بوده قرار بر این بود که کارت‌‌های دعوت به دست ما برسد اما اینگونه نشد و بنده به شخصه از طریق تماس برخی سینماگران در جریان این مراسم قرار گرفتم و بعد از آن هم فردی از دفتر رئیس جمهور با من تماس گرفت و رسماً دعوت کرد.
 
وی افزود: بعد از حضور در نشست مطلع شدم کارت‌های دعوت به هیأت ساماندهی صنوف ارسال شده‌است. احتمال می‌دهم تعداد اندک حاضران هم به‌دلیل همین مشکلات در مسیر توزیع کارت‌های دعوت بوده‌است.
 
الماسی درباره عدم حضور و یا عدم دعوت از طیف خاصی از سینماگران هم گفت: دلیل واقعی این امر را نمی‌دانم اما شاید عده‌ای نمی‌خواهند سینماگران با مقامات عالی سیاسی کشور تعامل خوبی داشته باشند.
 
در جلسه شب گذشته سینماگران با رئیس جمهور مباحثی پیرامون مالیات سینماگران، بودجه سینما در سال گذشته، کیفیت پردیس‌سازی در تهران و استان‌ها، سرانجام خانه سنیما، وعده‌ مسکن سینماگران و پیگیری هدفمند شدن صنوف طرح شده‌است. غایبان در این نشست هنوز اظهارنظری درباره دعوت یا عدم دعوت از سوی برگزارکنندگان نشست شب گذشته نداشته‌اند.
نظرات بینندگان