arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۷۵۶۱
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۹ - ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

پیغام عجیب سایت سنجش به برخی داوطلبان؛ شما کنکور نداده‌اید

بر اساس اطلاعات رسیده برخی داوطلبان پس از مراجعه به سایت سنجش نتوانستند کارنامه خود را ببینند و با پیغام خطا مواجه شدند. «کاربر مورد نظر یافت نشد!»؛ این پیغامی است که برخی از داوطلبان کنکور که در پی دیدن نتایج بودند دریافت کردند. پیغامی که به نظر می‌رسد یک باگ سیستمی است، اما داوطلبان و خانواده‌هایشان را بیش از پیش نگران کرده است. برای برخی داوطلبان، اما پیغام «شما در آزمون سراسری شرکت نکردید» آمده و هیچ کارنامه‌ای برای نمایش وجود ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 روزنامه اینترنتی فراز: بر اساس اطلاعات رسیده برخی داوطلبان پس از مراجعه به سایت سنجش نتوانستند کارنامه خود را ببینند و با پیغام خطا مواجه شدند.

«کاربر مورد نظر یافت نشد!»؛ این پیغامی است که برخی از داوطلبان کنکور که در پی دیدن نتایج بودند دریافت کردند. پیغامی که به نظر می‌رسد یک باگ سیستمی است اما داوطلبان و خانواده‌هایشان را بیش از پیش نگران کرده است.

بر اساس اطلاعات رسیده  این خانواده وقتی به سازمان سنجش مراجعه کردند متوجه شدند که این مشکل شامل عده دیگری از داوطلبان نیز شده است که و مشکلی سراسری است.

 این داوطلبان یا با پیغام «کاربر یافت نشد» مواجه شدند یا کارنامه آن‌ها در پروفایل نمایش داده نشده است. این در حالی است که سنجش اعلام کرده بود که نتایج آزمون سراسری ۱۴۰۲ دو مرحله‌ای اعلام می‌شود و در مرحله نخست داوطلبان فقط می‌توانند کارنامه درصدهای خود و معدل سوابق تحصیلی را مشاهده کنند.

پیغام عجیب سایت سنجش به برخی داوطلبان؛ شما کنکور نداده‌اید

 

برای برخی داوطلبان اما پیغام «شما در آزمون سراسری شرکت نکردید»‌ آمده و هیچ کارنامه‌ای برای نمایش وجود ندارد.

 

این یعنی سنجش با تاخیر بسیار حتی نتوانسته داده‌های خام را به صورت درست برای همه داوطلبان نمایش دهد و در این کار نیز با مشکل روبه‌رو است. مشکلی که انتظار و نگرانی داوطلبان را دو چندان کرده و همه در انتظار تدبیری برای حل هرچه سریع‌تر آن هستند.
 
نتایجی که ناگهان دو مرحله‌ای شد

 

از ابتدا قرار نبود که نتایج کنکور سراسری دو مرحله‌ای منتشر شود و سازمان سنجش شب جمعه ۲۰ مرداد ناگهان این خبر را اعلام کرد. این اتفاق به این دلیل رخ داد که سنجش نتوانست در موعد اعلام شده ۱۵ تا ۲۰ مرداد نتایج را اعلام کند و برای اینکه کاری کرده باشد، در تاریخ ۲۰ مرداد درصدها و کارنامه دانش‌آموزان را به شکل خام در پروفایل آن‌ها منتشر کرد.

 
چرا سنجش نتایج کنکور را دو مرحله‌ ای اعلام می کند؟ | دفترچه انتخاب رشته کی منتشر می‌‌شود؟

 

پس از اعلام خبر نیز طبق روال همیشگی سایت سنجش از کار افتاد و بسیاری از داوطلبان تا صبح شنبه نتوانستند کارنامه‌ها را مشاهده کنند.

پیغام عجیب سایت سنجش به برخی داوطلبان؛ شما کنکور نداده‌اید

 

خدشه‌دار شدن افکارعمومی نسبت به سازمان سنجش

 

حالا رییس سازمان سنجش اعلام کرده که هفته بعد نتیجه نهایی داوطلبان با تناسب ۴۰ درصد سوابق تحصیلی و ۶۰ درصد نتیجه کنکور منتشر می‌شود. به گفته پورعباس استانداردهایی سه گانه برای محاسبه نهایی در نظر گرفته شده است.

با این همه به نظر می‌رسد اعتماد افکارعمومی به سازمان تاحدود زیادی خدشه‌دار شده است. این سازمان همواره به بوروکراسی منظم و دقیق خود شناخته می‌شد و در برگزاری آزمون سراسری و دیگر وظایف خود درست عمل می‌کرد.
 
تاخیر در کل فرآیند و مشکلات بی‌سابقه

 

حالا اما با تاخیر در اعلام نتایج ادامه فرآیند نیز با مشکل روبه‌رو خواهد شد. چرا که هفته بعد پایان مرداد ماه است و پس از اعلام نتایج نهایی باید فرصتی برای انتخاب رشته در نظر گرفته شود.

هنوز دفترچه انتخاب رشته نیز منتشر نشده و رییس سازمان سنجش گفته که این دفترچه همزمان با اعلام نتایج نهایی منتشر می‌شود.

پیغام عجیب سایت سنجش به برخی داوطلبان؛ شما کنکور نداده‌اید

نکته اینجاست که پس از انتخاب رشته نیز زمانی برای اعلام نتایج قبولی در نظر گرفته می‌شود و پس از آن داوطلبان پذیرفته شده باید برای ثبت نام به دانشگاه مراجعه کنند که آن هم روند زمان‌بری است.

همه این‌ها در حالی است که قاعدتا باید فرآیند اعلام نتایج نهایی و ثبت نام در شهریور به پایان برسد و داوطلبان تا قبل از شروع مهر دانشجو شده باشند تا کلاس در موعد مقرر برگزار شود. اتفاقی که به نظر می‌رسد به دلیل مشکلات پیش آمده از سوی سنجش با موانع بسیاری روبه‌رو است.

البته در این میان نقش آموزش و پرورش را هم نباید نادیده گرفت و این وزارت‌خانه باید تا اوایل مرداد سوابق تحصیلی دانشجویان را به سنجش ارسال می‌کرده است. اما این اقدام ۱۰ مرداد انجام شده و به تبع آن زمان‌بندی سنجش نیز برای محاسبه نتایج نهایی با سابقه تحصیلی و درصدهای کنکور با مشکل مواجه شده است.

نظرات بینندگان