کد خبر: ۷۳۷۶۵۵
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۰ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

ممنوعیت تردد کامیون‌ از ۳ تا ۱۸ شهریور در مرز مهران

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه قرارگاه مشترک بین مسوولان استان ایلام و مسوولان عراقی برای تسهیل در تردد زوار اربعین، در مرز زرباطیه ایجاد شده است، گفت: تردد کامیون های تجاری از سوم تا ۱۸ شهریورماه در مرز مهران ممنوع است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه قرارگاه مشترک بین مسوولان استان ایلام و مسوولان عراقی برای تسهیل در تردد زوار اربعین، در مرز زرباطیه ایجاد شده است، گفت: تردد کامیون های تجاری از سوم تا ۱۸ شهریورماه در مرز مهران ممنوع است.

به گزارش ایرنا، "سید مجید میراحمدی"، شامگاه روز یکشنه در جریان بازدید از پایانه مرزی مهران، اظهار کرد: رانندگان عزیز و صاحبان کالا پیش بینی کنند که از سایر مرزهای کشور برای تردد به عراق استفاده کنند.

وی گفت: در سفر به استان ایلام، زیرساخت های مسیر ایلام به مهران، پایانه مرزی مهران و مرز زرباطیه عراق مورد بازدید قرار گرفت باید گفت که زیرساخت های مرز مهران به سرعت پیش می رود و گره های ترافیکی و تردد سنگین خودروها که در سال های گذشته منجر به توقف طولانی مدت می شد، رفع خواهد شد.

وی افزود: در حوزه راه ها با سرمایه گذاری خوب و قابل توجهی که انجام شده انتظار می رود سفری راحت و بدون نگرانی برای زوار را شاهد باشیم.

میراحمدی بیان کرد: تقریبا مسیر ایلام به مهران چهار بانده و اماده بهره برداری است و ترافیک سنگین گذشته را در اربعین سال جاری نخواهیم داشت.

وی افزود: تجهیز سرویس های بهداشتی نیز با سرمایه گذاری قابل توجهی که صورت گرفته است در دست اقدام است در حال حاضر بیش از ۸۰۰ چشمه سرویس بهداشت و حمام آماده بهره برداری شده و مراحل نهایی آن در حال اجراست.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با اشاره به ضرورت تامین آب خنک با توجه به گرمای هوا در مرز مهران، گفت: ملزومات لازم برای مدیریت گرمای هوا و جلوگیری از گرمازدگی زوار از جمله دپو آب خنک، کارخانه یخ و دپوی قالب های یخ، جت فن ها، سایه بان ها و اتاق های سرد نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در آن سوی مرز مهران و در کشور عراق در زمینه سرعت بخشی به تردد زوار، تحول قابل توجهی در مرز زرباطیه عراق انجام شده گفت: گیت های ورودی در مرز زرباطیه عراق به ۱۳۰ گیت، درب های خروجی از مرز مهران به سمت مرز زرباطیه به پنج درب و گیت های خروجی از مرز مهران نیز به ۱۵۰ گیت افزایش یافته است.

میراحمدی گفت: مهمتر از همه اینها کنترل مشترک و تبادل اطلاعات مشترک در هنگام خروج زوار است که سرعت خروج زوار از مرز مهران و ورود به خاک عراق چند برابر افزایش یافته است، وضعیت پارکینگ ها در مرز مهران متحول شده است و پارکینگ های شخصی توسعه پیدا کرده و ظرفیت پارک ۱۸۰ هزار خودرو در مهران فراهم شده است.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور ابراز کرد: پارکینگ شماره یک و ۲ اربعین در مهران محصور و به دروبین های مدار بسته مجهز و پیش بینی های حفاظتی نیز برای این پارکینگ ها انجام شده است.

میراحمدی گفت: طرف عراقی از آمادگی برای تردد موکب ها به آن سوی مرز خبر داده است و با توجه به اینکه مرز مهران هنوزر شلوع نیست، از موکب داران درخواست می شود که هر چه زودتر در بازه زمانی که اعلام شده به سمت مرز مهران برای خروج از کشور و استقرار در مسیرهای تعیین شده حرکت کنند.

معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور با تاکید بر اینکه پایانه مرزی مهران نسبت به سال قبل متفاوت شده است، افزود: رفت و آمدهای مسوولان عراقی و ایرانی در خصوص فراهم کردن شرایط مناسب برای تردد زوار اربعین حسینی، لحظه به لحظه است، قرارگاه های مشترک بین دو کشور برقرار و ارتباط روزانه است و همه مسایل به روز بررسی می شود.

وی یادآور شد: یک قرارگاه مشترک هم در مرز زرباطیه عراق بین مسوولان استان ایلام و مسوولان عراقی ایجاد شده است که مسائل مربوط به تردد زوار در این قرارگاه مشترک بررسی می شود.

میراحمدی با تاکید بر رعایت توصیه های بهداشتی و مدیریت این مساله توسط زوار اربعین حسینی، گفت: اطفال، شیرخوارگان، افراد دارای بیماری های زمینه ای و افراد سالخورده باید توصیه های لازم را رعایت کنند و انشاالله زوار عزیز در اربعین سال جاری یک حماسه بزرگ را رقم خواهند زد.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور و رئیس ستاد مرکزی اربعین، معاون سیاسی امنیتی، معاون هماهنگی امور عمرانی، فرماندار مهران و جمعی از مسوولان دستگاههای مرتبط از پایانه شهید قاسم سلیمانی و زیرساخت های طرف عراقی بازدید کردند و سپس ضمن تشکیل جلسه در محل دفتر مدیر پایانه مرزی زرباطیه عراق موارد و مسائل مختلف جهت استقبال از زائرین اباعبدالله حسین (ع) مورد بررسی قرار گرفت.

نظرات بینندگان