کد خبر: ۷۳۷۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۴ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

امیرعبداللهیان: در مسیر مذاکره ماه‌هاست که تبادل پیام غیرمستقیم را روی میز داریم

وزیر خارجه ایران گفت: در مسیر مذاکره ماه‌هاست که تبادل پیام غیرمستقیم را روی میز داریم، هیچ گاه دنبال توافق موقت و کم در مقابل کم نبوده‌ایم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: وزیر خارجه ایران گفت: در مسیر مذاکره ماه‌هاست که تبادل پیام غیرمستقیم را روی میز داریم، هیچ گاه دنبال توافق موقت و کم در مقابل کم نبوده‌ایم.

 ظهر امروز نشست هم‌اندیشی حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان به مناسبت روز خبرنگار در محل ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد.

وزیر امور خارجه در این نشست گفت: این تلاش خبرنگاران عزیز مورد توجه است. فعالیت ما بدون حضور رسانه فعالیتی ناقص و ابتر است. هرجا رسانه وجود دارد صدای توافقات و چالش‌های ما در میز مذاکرات دوجانبه و چندجانبه خارجی بهتر شنیده می‌شود. شاید در موارد بسیاری ما در میز مذاکره نمی‌توانیم کلامی به صراحت بیان کنیم اما شما خبرنگاران پیام‌های ما را منتشر می‌کنید. امروز اگر در داخل ایران وزارت خارجه سخنی را بیان کند در کمتر از چند دقیقه و ثانیه پیام انتقال پیدا می‌کند.

وی افزود: در بحث تبادل زندانیان و آزاد شدن اموال بلوکه شده ما در کره جنوبی و کند شدن روابط انتقال دارایی‌ها در بانکی در عراق همواره اعلام کردیم که هیچگاه از مسیر دیپلماسی فاصله نگرفتیم. از ابتدای دولت در دو مسیر بی اثر کردن تحریم‌ها و تلاش برای لغو تحریم‌های یکجانبه آمریکا اقدام کردیم. آن بخشی که به بی اثر کردن تحریم‌ها مربوط است به برجام باز می‌گردد. در برجام به دلیل مجموعه‌ای از شرایط، مذاکراتی انجام شده و آن مقداری که می‌توانستند مذاکره کنند تلاش کردند. این مذاکره با چند طرف بوده و هست

امیرعبداللهیان ادامه داد: در مسیر مذاکره ماه‌هاست که تبادل پیام غیرمستقیم را روی میز داریم. ما هیچ گاه دنبال توافق موقت و کم در مقابل کم نبوده‌ایم. اما مسئله زندانیان کاملا انسانی است و هیچ ارتباطی بین موضوع تبادل زندانیان با مسئله آزادسازی دارایی‌ها قائل نیستیم. در توافق بین ما و طرف مقابل با وساطت کشور ثالث، ما صورت جلسه‌ای برای چگونگی تبادل زندانیان و صورت جلسه دیگری برای مطالبات حقمان داریم.

وی در خصوص اقدامات انجام گرفته افزود: ما در اول دولت با تامین واکسن کرونا مواجه بودیم و گفته شد که به دلیل اف‌ای‌تی‌اف هیچ امکانی برای جابجایی مالی وجود ندارد. اما ما خوشبختانه توانستیم فراتر از خواسته‌هایمان واکسن را دریافت کنیم و فرایند مالی را بدون مشکلی انجام دهیم. گام دوم در آزادسازی اموال بلوکه شده نزد انگلیس بود. از قبل از انقلاب مبلغی در یکی از بانک‌های انگلیس متعلق به ایران بلوکه شده بود. ما با احتساب سود توانستیم 390 میلیون پوند از انگلیس دریافت کنیم. این پول کاملا از مسیر بانکی انجام شد و توافق شد برای هر مصرفی این پول صرف شود و ذکر شد که ایران می‌تواند کالاهای غیرتحریمی را خریداری کند، اما اینکار انجام شد.

امیرعبداللهیان درباره مسئله اخیر اظهار کرد: ما شاهد بودیم که دارایی‌های ما نزد بانک کره به کشور اروپایی منتقل شد. در اروپا باید این پول تبدیل به یورو می‌شد و این یک روند چند روزه و چند هفته‌ای است. بعد از منتقل شدن به یورو به حساب ما در کشوری در منطقه منتقل خواهد شد. فعلا توافق ما این است که کالای غیرتحریمی که مایل هستیم را دریافت کنیم.

وی ادامه داد: پول‌های ما در کره جنوبی که بلوکه شده با دستور ظالمانه آمریکا انجام شده است. وقتی ما مطالبه پول می‌کردیم می‌گفتند مشکلی نداریم اما طرف سومی هست که مانع می‌شود. ما زمانی می‌توانستیم خبر را اعلام کنیم که مطمئن شویم این مبالغ منتقل شده است. ما باید کاری را که شده اطلاع رسانی کنیم. ما در مذاکرات بعضی اوقات خیلی به توافق نزدیک شدیم اما انتشار یک سند مشکلاتی ایجاد می‌کرد. هیچگاه نمی‌توانیم رسانه را نادیده بگیریم. بحث انتقال امول یک کار بزرگی است که در دولت دارد انجام می‌شود. هیچ طلبکاری آمریکایی‌ها نمی‌توانند بکنند بلکه ما مطالبه داریم که چرا اموال ما با رفتار یکجانبه گرایی باید بلوکه شود. اگر مبلغی آزاد می‌شود این حق ماست. اینکه آمریکا مدعی است چون ایران عراق را اذیت می‌کرد ما تصمیم گرفتیم پول‌ها را آزاد کنیم کاملا نادرست است. اینکه ما نفت می‌فروشیم حق طبیعی ماست که به دارایی‌های خود دست پیدا کنیم.

امیرعبداللهیان درباره برجام گفت: این یک مسیری است که ما دنبال می‌کنیم.

نظرات بینندگان