کد خبر: ۷۳۷۷۲۲
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۴ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

امیرعبداللهیان: وون کره جنوبی به یورو یک روزه انجام نمی‌شود/ طی روزهای آتی به ریاض می‌روم

وزیر امر خارجه کشورمان گفت: علت تاخیر در آغاز به کار سفارت عربستان به دلیل مصادف شدن با عید قربان و همزمانی این تعطیلات با گرمای تابستانی در منطقه بود که این مسأله طولانی شد و به زودی انجام خواهد شد
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان ظهر امروز در مراسمی به مناسبت روز خبرنگار در محل وزارت امور خارجه ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های اصحاب رسانه و خبرنگاران، در سخنانی به برخی سوالات و مباحث مطرح شده از سوی خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی پاسخ گفت.

امیرعبداللهیان در خصوص آزادسازی منابع ایران، گفت: از ابتدای کار دولت بنا بر این شد که ما در دو مسیر اولا بی اثر کردن تحریم‌ها و دوماً لغو تحریم‌ها گام برداریم. بخشی از این مسأله به برجام بازمی‌گردد، فرجام حاصل کار همکاران من در گذشته بوده و باید توجه داشته باشیم که این توافق نتیجه مذاکرات یک طرف با شش طرف است در حالی که حتی اگر یک طرف با طرف مقابل بود هم طرف مقابل در مذاکره حرف‌ها و خواسته‌هایی دارد.

وی ادامه داد: در مسأله زندانیان، این موضوع برای ما یک موضوع کاملاً انسانی است، ما هیچ ارتباطی بین موضوع زندانیان به عنوان یک موضوع انسانی با آزادسازی منابع خود قائل نیستیم. ما یک صورت جلسه درخصوص چگونگی تبادل زندانیان داریم و یک صورتجلسه دیگر داریم با موضوع آزادسازی منابع کشورمان.

وزیر خارجه کشورمان یادآور شد: پنجشنبه گذشته اموال و دارایی ما نزد کره جنوبی به بانکی در اروپا منتقل شد، براساس توافق ما با توجه به اینکه انتقال حجم ۶ میلیارد دلار به طور یکجا یک شوک به اقتصاد کره وارد می‌کرد، قرار بود در چند مرحله‌ منتقل شود اما در نهایت به صورت یکجا به بانکی در اروپا منتقل شد. پس از آن این مبلغ باید از وون کره جنوبی به یورو تبدیل می‌شد که این تبدیل هم یک روزه انجام نمی‌شود. پس از آن این پول به بانکی در یکی از کشورهای منطقه منتقل شود که ما در آن حساب داریم تا بتوانیم از این پول در حوزه اقلام غیرتحریمی استفاده کنیم.

امیرعبداللهیان‌ درخصوص بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و عربستان گفت: علت تاخیر در آغاز به کار سفارت عربستان به دلیل مصادف شدن با عید قربان و همزمانی این تعطیلات با گرمای تابستانی در منطقه بود که این مسأله طولانی شد و به زودی انجام خواهد شد.

وی افزود: سفیر ما در عربستان همراه من در سفری که به زودی و طی روزهای آتی به ریاض خواهم داشت، به این کشور می‌آید و کار خود را آغاز خواهد کرد و سفیر عربستان هم به زودی وارد تهران خواهد شد.

نظرات بینندگان