کد خبر: ۷۳۷۷۴۳
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۸ - ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

بلینکن: تا پایان جنگ در کنار اوکراین می‌مانیم

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه مدعی شد کشورش تا زمانی که جنگ در اوکراین پایان یابد در کنار این کشور خواهد ماند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا امروز دوشنبه گفته کشورش تا زمان پایان جنگ در کنار اوکراین می‌ماند. 

او گفت: «روسیه این جنگ را آغاز کرد و می‌تواند در هر زمانی با بیرون کشیدن نیروهایش از روسیه و پایان دادن به حملات بی‌رحمانه‌اش به جنگ پایان دهد.»

بلینکن اضافه کرد: «واشنگتن و متحدان و شریکانش، صرفنظر از مدت زمان آن و تا زمانی که روسیه به این جنگ پایان دهد در کنار اوکراین باقی خواهند ماند.»

ادعای بلینکن در حالی مطرح شده که بحث ادامه حمایت از اوکراین در این جنگ به یک مناقشه حزبی در آمریکا تبدیل شده است. از طرف دیگر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند حمایت عمومی از کمک‌های آمریکا به اوکراین با افت قابل توجهی در ماه‌های اخیر مواجه شده است.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونتسک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونتسک اعلام کرده است.

دولت اوکراین اما استقلال دونتسک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

نظرات بینندگان