کد خبر: ۷۳۷۸۴۱
تاریخ انتشار: ۵۴ : ۱۰ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

بارندگی شدید و سیل در شمال هند ۵۰ قربانی گرفت

تقریبا ۵۰ نفر در حوادث مرتبط با بارندگی‌های شدید از روز یکشنبه در ایالت شمالی «هیماچال پرادش» هند کشته شده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 ایسنا:تقریبا ۵۰ نفر در حوادث مرتبط با بارندگی‌های شدید از روز یکشنبه در ایالت شمالی «هیماچال پرادش» هند کشته شده‌اند.
 
 به نقل از بی بی سی، در یکی از مرگبارترین رویدادهای طبیعیِ این کشور دست‌کم ۹ نفر بر اثر فروپاشی یک معبد در «شیملا» مرکز این ایالت کشته شدند. همچنین مقام‌ها نگرانند که افراد بیشتری ممکن است در زیر آوار گرفتار شده باشند.
 
«سوک ویندرسینگ سوکا»، وزیر اول ایالت گفت که بارندگی شدید باعث رانش زمین و سیل‌های ناگهانی در این ایالت شده است.
 
در همین حال، صدها جاده بسته شده و بخش‌هایی از راه آهن «کالکا-شیملا» را آب برده است.
 
سوکا همچنین ویدئویی از سیل در «ماندی» به اشتراک گذاشت که در آن سیلی از ارتفاع به سوی جاده و خانه‌ها سرازیر می‌شود. او این ویدئو را «دلخراش» توصیف کرد و گفت که این سیل هفت نفر را با خود برده است.
 
در طول سال هزاران توریست از ایالت هیماچال پرادش به خصوص مرکز آن شیملا بازدید می‌کنند تا از آب وهوای خنک و مناظر زیبا لذت ببرند.
 
عوامل متعددی در جاری شدن سیل نقش دارند اما گرم‌تر شدن اتمسفر به دلیل تغییر اقلیم که بشر عامل آن است، احتمال وقوع بارندگی‌های سیل آسا را بیشتر کرده است.
 
دمای زمین از زمان شروع عصر صنعتی تاکنون ۱.۱ درجه گرمتر شده و اگر کشورها به شدت از تصاعد گازهای گلخانه‌ای کم نکنند، روند گرمایش ادامه خواهد یافت.
 
با گرمتر شدن هوا، رطوبت بیشتری در اتمسفر ذخیره می‌شود که بارندگی شدیدتر در مدت زمان کوتاه‌تر و گاه در ناحیه‌ای محدود را به دنبال دارد.
 
هشت سال گذشته داغ ترین سال های ثبت شده در تاریخ کره زمین بوده است. همچنین طبق گفته کارشناسان سازمان جهانی هواشناسی و اداره هواشناسی انگلیس، یکی از پنج سال آینده نیز تقریباً به طور قطع گرم‌ترین سالی بوده که تاکنون ثبت شده است و در همین حال دوره بین سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۷ میلادی گرم‌ترین دوره ثبت‌شده خواهد بود.
 
دانشمندان مدت‌هاست هشدار داده‌اند که تغییرات آب و هوایی ناشی از انتشار گازهای گلخانه‌ای که عمدتا خود ناشی از سوختن سوخت‌های فسیلی است، توالی موج‌های گرما را بیشتر و شدید و کشنده‌تر می‌کند. این دانشمندان سال‌هاست که می‌گویند دولت‌ها باید برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای اقدامات جدی انجام دهند.
نظرات بینندگان