کد خبر: ۷۳۷۹۴۰
تاریخ انتشار: ۰۵ : ۱۹ - ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

محیط زیست: گرد و غبار برخاسته از ترکمنستان ۵ استان ایران را درگیر کرده است

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طوفان‌های گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان، ۵ استان شمالی کشور ما را در فصول بهار و پاییز تحت تاثیر قرار می‌دهند به نحوی که گاهی دید افقی را به کمتر از ۱۰۰۰ متر می‌رسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طوفان‌های گرد و غبار از صحرای قره قوم ترکمنستان، ۵ استان شمالی کشور ما را در فصول بهار و پاییز تحت تاثیر قرار می‌دهند به نحوی که گاهی دید افقی را به کمتر از ۱۰۰۰ متر می‌رسد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ایرج حشمتی؛ معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مجازی با وزیر محیط زیست ترکمنستان که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، با اشاره به سوابق همکاری های محیط زیستی دو کشور، اظهار کرد: یکی از اثرات تغییرات اقلیمی بر کشورهای منطقه، بروز طوفان‌های گرد و غبار است که پیامدهای ناگواری بر سلامت شهروندان و فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی آنان دارد.

وی افزود: کشور ما مطالعاتی ذیل برنامه عمل زیرمنطقه‌ای برای شناسایی کانون‌های اصلی گرد و غبار انجام داده است. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد یکی از کانون‌هایی که مناطق شمال و شمال شرق ایران را تحت تاثیر قرار داده است، در صحرای قره قوم ترکمنستان واقع شده است که 10 میلیون هکتار وسعت دارد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: طوفان‌های گرد و غبار از منشأ این کانون، 5 استان شمالی کشور ما را در فصول بهار و پاییز تحت تاثیر قرار می‌دهند به نحوی که گاهی دید افقی را به کمتر از 1000 متر می‌رسد.

حشمتی با اشاره به سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به ترکمنستان در اسفندماه سال گذشته، امضای یک یادداشت تفاهم برای انجام اقدامات مشترک به منظور مقابله با گرد و غبار را بسیار سازنده توصیف کرد.

وی، برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس منطقه‌ای وزرای محیط زیست در 21 تیرماه سال 1401 به میزبانی تهران را یک نقطه عطف برای همکاری‌های محیط زیست کشورهای منطقه دانست و گفت: پس از برگزاری این اجلاس و به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران، مجمع عمومی سازمان ملل متحد، میزبانی برگزاری کنفرانس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار را به کشور ما واگذار کرد که این کنفرانس در 18 و 19 شهریورماه امسال در تهران در سطح بلندپایه برگزار خواهد شد.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین از وزیر محیط زیست ترکمنستان برای حضور مؤثر ایشان در این کنفرانس دعوت کرد.

حشمتی خاطرنشان کرد: در اجلاس منطقه‌ای وزرای محیط زیست، برنامه عمل زیرمنطقه‌ای تهیه شده را تقدیم هیئت ترکمنستانی کردیم، اما هنوز اظهار نظری در این زمینه به ما ارائه نشده است. ما مشتاق هستیم که در اسرع وقت از نقطه نظرات ارزشمند شما استفاده کنیم.

وی همچنین بر اجرای مصوبات قبلی کنوانسیون تهران و رفع موانع اجرای آن به منظور حفاظت موثر از محیط زیست دریای خزر تأکید کرد.

حشمتی در پایان بر لزوم انجام بازدیدهای میدانی از کانون‌های گرد و غبار و انتقال تجربیات بین دو کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در این دیدار، بابانیازاف؛ وزیر محیط زیست ترکمنستان هم با تأکید بر اهمیت حفاظت از محیط زیست و تنوع زیستی، به برخی از اقدامات انجام شده در کشور متبوع خود اشاره کرد و گفت: حفظ محیط زیست جهان‌شمول است و باید با تشریک مساعی بین همه کشورها برای چالش‌های محیط زیستی تصمیم‌گیری کرد.

وی، توسعه پوشش گیاهی را یکی از روش‌های موثر برای مبارزه با گرد و غبار و ‌بیابان‌زایی عنوان و تصریح کرد: متأسفانه به دلیل تغییرات اقلیمی، بارندگی‌ها کاهش یافته و این موضوع منجر به تخریب پوشش گیاهی شده است.

بابانیازاف ضمن استقبال از دعوت ایران برای شرکت در کنفرانس بین‌المللی مقابله با طوفان‌های گرد و غبار، بر علاقه‌مندی کشورش جهت حضور و مشارکت فعال در اجرای آن تأکید کرد.

وی همچنین اجرای مصوبات کنوانسیون تهران را لازم دانسته و آن را اهرم مناسبی برای حفاظت از محیط زیست دریای خزر عنوان کرد.

وزیر محیط زیست ترکمنستان در پایان بر آمادگی کشورش برای انجام همکاری های مشترک محیط زیستی با ایران و دیگر کشورهای منطقه تأکید کرد.

نظرات بینندگان