arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۳۸۰۶۸
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۷ - ۲۵ مرداد ۱۴۰۲

رئیس سازمان غذا و دارو: ارز تجهیزات پزشکی از سال بعد نیمایی می‌شود

رباره میزان تخصیص ارز ترجیحی به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی گفت: ارز ترجیحی به صنعت دارو اختصاص نمی‌یابد اما کل سهمیه ارزی دارو و تجهیزات پزشکی 4 میلیارد دلار است که در سال جاری 1.5 میلیارد دلار ارز ترجیحی به تجهیزات پزشکی و شیرخشک اختصاص می‌یابد و تا پایان امسال نیز به تدریج ارز ترجیحی تجهیزات پزشکی حذف و به ارز نیمایی تبدیل خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به تبدیل تدریجی ارز ترجیحی صنعت تجهیزات پزشکی، از اختصاص ۱.۵ میلیارد دلار ارز ترجیحی به تامبن تجهیزات پزشکی و شیرخشک خبر داد.
 
 سید حیدر محمدی امروز در جلسه شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه فارمکس 2023 اظهار کرد: امروزه همه کشورهای منطقه اذعان دارند که در صنعت تولید مواد اولیه و مؤثره جزو کشورهای پیشرو هستیم. ما در شرایطی به سر می‌بریم که 99 درصد دارو در کشور در شرایط تحریمی تولید می‌شوند که افتخاری برای کشور است.
 
وی درباره میزان تخصیص ارز ترجیحی به صنعت دارو و تجهیزات پزشکی گفت: ارز ترجیحی به صنعت دارو اختصاص نمی‌یابد اما کل سهمیه ارزی دارو و تجهیزات پزشکی 4 میلیارد دلار است که در سال جاری 1.5 میلیارد دلار ارز ترجیحی به تجهیزات پزشکی و شیرخشک اختصاص می‌یابد و تا پایان امسال نیز به تدریج ارز ترجیحی تجهیزات پزشکی حذف و به ارز نیمایی تبدیل خواهد شد.
 
رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به سؤالی مبنی بر میزان خودکفایی ایران در تولید مواد اولیه دارویی افزود: بخشی از مواد اولیه دارو در کشور تولید و بخشی نیز وارد می‌شود و امید داریم روز به روز میزان تولید مواد اولیه در کشور افزایش یابد و واردات مواد اولیه به صفر برسد زیرا برای تامین و حواله ارز و انتقال مواد اولیه دارویی شرکت‌ها متحمل سختی‌های بسیاری می‌شوند.
 
وی ادامه داد: باید در صنعت دارویی به سوی عمق بخشیدن به تولید پیش برویم یعنی خودکفایی بیشتری در تولید مواد اولیه پیدا کنیم زیرا با عمق‌بخشی به صنعت تولید دارو، امنیت دارو بالا می‌رود و ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌شود.
 
محمدی گفت: تمام تلاش خود را می‌کنیم تا تولید در صنعت دارو و مواد اولیه رشد پیدا کند. به صنعت داروسازی در همه کشورها به عنوان صنعت استراتژیک و امنیتی نگاه می‌شود و کشورهای محدودی وجود دارند که مانند ما به این حد از عمق بخشی به تولید رسیده‌اند.
 
وی با بیان این‌که یکی از اقداماتی که نیاز است در حمایت از این صنعت انجام شود این است که به صنعت داروسازی نگاه تشویقی و ویژه داشته باشیم، خاطرنشان کرد: دوره‌ای برای واردات ماشین آلات ساخت دارو ارز ترجیحی اختصاص می‌یافت اما الان وضعیت تامین ارز ترجیحی مساعد نیست. اعطای تسهیلات بلندمدت ارزان‌قیمت باید به صنعت داروسازی افزایش یابد تا جذابیت تولید افزایش پیدا کند.
 
محمدی با اشاره به ضعف‌های موجود در زمینه صادرات دارو بیان کرد: انتظار داریم صنایع روی صادرات بیشتر تمرکز کنند زیرا در زمینه صادرات داروهای تولیدشده ضعف‌هایی وجود دارد و شرکت‌های بزرگ صادراتی نداریم و امیدواریم رویداد فارمکس خروجی خوبی برای رشد تولید کشور و رفع مشکلات صنعت دارو داشته باشد.
 
گفتنی است نمایشگاه بین‌المللی فارمکس بزرگ‌ترین رویداد داروسازی کشور است که از 31 مرداد تا 3 شهریورماه سال جاری در مرکز نمایشگاهی ایران‌مال با حضور شرکت‌های فعال در حوزه صنایع دارویی کشور برگزار خواهد شد.
نظرات بینندگان