کد خبر: ۷۳۸۹۸۶
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۱۴ - ۳۱ مرداد ۱۴۰۲

آمریکا از شهروندانش خواست تا فورا بلاروس را ترک کنند

وزارت امور خارجه آمریکا از شهروندان خود در بلاروس خواست تا هر چه سریعتر این کشور را ترک کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از شهروندان خود در بلاروس خواست تا هر چه سریعتر این کشور را ترک کرده و نسبت به سفر به این کشور هشدار داد.

این وزارت خانه در بیانیه هشداری خود از شهروندان آمریکایی که هنوز در بلاروس هستند خواست تا به سرعت این کشور را ترک کنند. این وزارت خانه این کشور را در سطح 4 خطر قرار داد که بالاترین سطح هشدار امنیتی است.

این بیانیه پس از آن صادر شد که کشورهای مرزی لیتوانی، لاتویا و لهستان، به دلیل نگرانی از استقرار گروه واگنر در بلاروس، مسائل امنیتی را در سراسر مرز با این کشور تشدید کردند.

براساس این گزارش، تعداد اعضای سفارت آمریکا در بلاروس کم شده و تنها خدمات اضطراری به شهروندان آمریکایی ارائه می شود.

پس از شورش نافرجام مزدوران گروه واگنر در روسیه، الکساندر لوکاشنکو رهبر بلاروس، در جریان توافق با ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، از استقرار این مزدوران در کشورش استقبال کرد و همین امر نگرانی ها را در بین کشورهای عضو ناتو که مرز مشترک با بلاروس دارند، ایجاد کرد.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است به بلاروس سفر نکنید زیرا مقامات این کشور به تسهیل حمله نابرابر و بدون دلیل روسیه به اوکراین، تشکیل نیروهای نظامی روسیه در بلاروس، اجرای خودسرانه قوانین محلی ادامه داده و احتمال ناآرامی ها و درگیری های داخلی و خطر دستگیری وجود دارد و سفارت خانه توانایی محدودی برای کمک به شهروندان آمریکایی دارد که در بلاروس ساکن هستند یا به این کشور سفر می کنند.

این در حالی است که هفته گذشته لیتوانی 2 گذرگاه مرزی از 6 گذرگاه خود با بلاروس را بست.

وزارت خارجه آمریکا از شهروندان خود خواست تا از دیگر گذرگاه های باز باقی مانده برای عبور و مرور استفاده کرده و هشدار داد که دولت های لسهتان، لیتوانی و لاتویا درنظردارند در صورت لزوم تمام گذرگاه های مرزی خود با بلاروس را ببندند.

گفتنی است لهستان و لیتوانی شمار نظامیان خود را مرز با بلاروس را افزایش داده و در حال آماده باش هستند.

چند روز پیش «ماچئی واشیک» معاون وزیر کشور لهستان در میانه نگرانی ورشو در مورد ورود غیرقانونی به کشور گفت که گارد مرزی از وزارت دفاع خواسته تا یک‌هزار نیروی دیگر به مرز با بلاروس اعزام شوند.

لهستان یک فنس در مرز با بلاروس ساخته است که مجهز به محافظ الکترونیکی است.

به گفته ماتئوش موراویسکی نخست وزیر لهستان، در هفته‌های اخیر نیروهای واگنر با هدف بی ثبات کردن اوضاع در جناح شرقی ناتو به مرز نزدیک شدند.

این درحالی است که لهستان از حضور نیروهای واگنر در بلاروس نیز نگران است و نخست وزیر این کشور بارها مدعی شده که حضور این نیروهای تحت حمایت روسیه برای ورشو و لهستان خطرناک است.

نظرات بینندگان