کد خبر: ۷۳۹۴۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۱ - ۰۳ شهريور ۱۴۰۲

 هشدار هواشناسی درباره آب‌گرفتگی معابر در ۱۵ استان/ خیزش گرد و خاک در ۹ استان

سازمان هواشناسی ضمن صدور هشدار برای ۱۵ استان درباره احتمال آب‌گرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و خسارت به محصولات کشاورزی، از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۹ استان کشور خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: سازمان هواشناسی ضمن صدور هشدار برای ۱۵ استان درباره احتمال آب‌گرفتگی معابر، سیلاب ناگهانی، بالا آمدن آب رودخانه‌ها و خسارت به محصولات کشاورزی، از افزایش گرادیان فشاری، وزش باد شدید و خیزش گرد و خاک در ۹ استان کشور خبر داد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد که امروز (جمعه) در شمال استان‌های آذربایجان غربی،‌ آذربایجان شرقی، اردبیل، استان‌های ساحلی دریای خزر، ارتفاعات البرز مرکزی و فردا (شنبه) علاوه بر این مناطق در خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی شاهد رگبار، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی و در برخی مناطق خیزش گرد و خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ خواهیم بود. شدت بارش‌های فردا در استان‌های ساحلی دریای خزر و خراسان شمالی است.

یکشنبه آینده نیز در استان‌های ساحلی دریای خزر، اردبیل و آذربایجان شرقی بارش پراکنده روی می‌دهد. از امروز تا یکشنبه آینده کاهش ۴ تا ۸ درجه‌ای دما در نوار شمالی کشور پیش‌بینی می‌شود. همچنین دوشنبه آینده در جنوب سیستان و بلوچستان رگبار و رعد و برق و سه‌شنبه در شمال غرب و سواحل غربی کشور بارش‌ پیش‌بینی می‌شود. 

توصیف سامانه: رشد ابرهای همرفتی و فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقتی، در نقاط مستعد خیزش گرد و خاک و در شمال‌ غرب کشور احتمال تگرگ

زمان و منطقه اثر: 

جمعه ۳ شهریور ۱۴۰۲: آذربایجان شرقی، شمال آذربایجان غربی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و ارتفاعات استان‌های تهران، البرز، قزوین، زنجان و سمنان. 

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲: آذربایجان شرقی، اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، شمال سمنان و خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز و تهران. 

یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲: اردبیل، گیلان، مازندران، گلستان، شمال شرق آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی و ارتفاعات استان‌های زنجان، قزوین، البرز، تهران و سمنان، جنوب غرب کرمان، شرق و شمال هرمزگان و ارتفاعات در جنوب سیستان و بلوچستان. 

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌ها، وزش باد شدید موقتی، در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی، احتمال شکستن درختان کهنسال و احتمال خسارت به محصولات کشاورزی. 

توصیه: عدم برپا کردن چادرهای مسافرتی در بستر و حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در عبور از حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه در عبور از گردنه‌های کوهستانی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، اجتناب از پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان‌های نیمه‌کاره و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی. 

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشاری

نوع مخاطره: وزش باد شدید و در مناطق مستعد خیزش گرد و خاک و احتمال توفان شن

زمان و منطقه اثر: 

جمعه ۳ شهریور ۱۴۰۲: خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، شرق کرمان، جنوب شرق خراسان رضوی و خوزستان. 

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲: شرق خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، شرق سمنان و نیمه شرقی هرمزگان. 

یکشنبه ۵ شهریور ۱۴۰۲: شرق سمنان، نیمه شرقی هرمزگان، نیمه شمالی فارس و نیمه غربی یزد. 

اثر مخاطره: وزش باد نسبتا شدید و خیزش گرد و خاک، احتمال افزایش غبار و کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید، احتمال اختلال در رفت‌وآمدهای شهری، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال شکستن درختان فرسوده، سقوط تابلوهای تبلیغاتی، سازه‌های موقت، تیرهای برق و بنرها و احتمال اختلال در ناوگان حمل‌ونقل. 

توصیه: اجتناب غیرضروری در فضای باز به‌ویژه برای افراد سالمند و بیمارهای تنفسی و قلبی، پرهیز ازفعالیت‌های کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهن‌سال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی. 

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

نوع مخاطره: رگبار باران، رعد و برق، وزش باد شدید موقت، کاهش نسبی دما. 

زمان و منطقه اثر: 

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲: خراسان شمالی، گلستان، ارتفاعات مازندران. 

اثر مخاطره: اختلال در تردد به‌ویژه در جاده‌های کوهستانی، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل‌ها، طغیان رودخانه‌ها، صاعقه، وزش باد شدید موقت در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها، تابلوهای تبلیغاتی، شکستن درختان کهنسال، اختلال در ناوگان حمل‌ونقل هوایی، ریلی و جاده‌ای و آسیب به محصولات کشاورزی. 

توصیه: اجتناب از تردد در جاده‌های کوهستانی به‌ویژه در ساعات بعد از ظهر، پرهیز از توقف و اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری، عدم فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاکسازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی. 

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد شمال غربی در محدوده سواحل و فراساحل استان‌های خوزستان و بوشهر حداکثر تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج حداکثر تا ۱.۶ متر (با تاکید بر فراساحل)

زمان و منطقه اثر: 

جمعه ۳ شهریور ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در نواحی شمالی و مرکزی خلیج فارس. 

شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲: نواحی ساحلی و دور از ساحل استان خوزستان. 

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و غواصان، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه سنگین، اختلال در فعالیت‌های صنایع فراساحل و سکوهای نفتی فراساحل و احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری. 

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های تفریحی و شنا و شیلاتی و تردد شناورهای سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها و کشتی‌های تجاری و فعالیت‌های دریایی و فعالیت‌های پشتیبانی در فراساحل به‌ویژه سکوهای نفتی. 

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج 

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد در محدوده سواحل و فراساحل استان گیلان حداکثر تا ۲۶ نات و افزایش بیشینه ارتفاع امواج تا ۱.۷ متر در سواحل و تا ۲ متر در فراساحل. 

زمان و منطقه اثر:

جمعه ۳ شهریور ۱۴۰۲ و شنبه ۴ شهریور ۱۴۰۲: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان گیلان. 

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران و غواصان و احتمال آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، اختلال در تردد شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، اختلال در فعالیت‌های فراساحلی. 

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های تفریحی و شنا و شیلاتی و تردد شناورهای سبک، اتخاذ تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورها، کشتی‌ها و فعالیت‌های دریایی در فراساحل. 

نظرات بینندگان