کد خبر: ۷۳۹۹۰۴
تاریخ انتشار: ۵۵ : ۱۲ - ۰۶ شهريور ۱۴۰۲

وزیر خارجه: پول بلوکه شده‌ای در هیچ کشوری نداریم/ صحبت‌هایی همچون نفت در مقابل غذا صحت ندارد

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد: پول بلوکه شده‌ای در هیچ کشوری نداریم و می‌توانیم از دارایی‌هایی که در اختیار داریم استفاده کنیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: حسین امیرعبداللهیان گفت: پول بلوکه شده‌ای در هیچ کشوری نداریم و می‌توانیم از دارایی‌هایی که در اختیار داریم استفاده کنیم.

وزیر خارجه افزود: در خصوص صادرات گاز و برق ایران به عراق دائما به دارایی‌های ایران در بانک تی.بی.ای افزوده می شود که به طور مستمر بانک مرکزی خریدهایی که نیاز هست را اعلام می‌کند‌ .

امیرعبداللهیان یادآور شد: سال گذشته ۳۹۰ میلیون پوند مطالبات از انگلیس را که مربوط به قبل از پیروزی انقلاب بود را دریافت کردیم و این‌ در مسیر قانونی و عزتمندانه طی  و برای مصارفی که خودمان ترجیح دادیم استفاده شد و صحبت‌هایی همچون نفتدر مقابل غذا صحت ندارد.

امیرعبداللهیان در پاسخ به سوال درباره مزایای پیوستن ایران به بریکس گفت: چند عامل باعث شد که ایران از اولین کشورهایی باشد که عضویت آن در بریکس پذیرفته می‌شود، عامل نخست این بود که آیا ایران در بین ۴۰ کشور متقاضی پیوستن به بریکس، شاخص‌های لازم را دارد یا خیر، که با کارشناسی‌های لازم از سوی  ۵ عضو اصلی به این جمع بندی رسیدند که ایران توانمندی‌ها و شاخص‌های لازم را دارد.

نظرات بینندگان