کد خبر: ۷۴۰۱۰۱
تاریخ انتشار: ۵۶ : ۱۵ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۲

چقدر آب بنوشیم تا با کمبود آب بدن مواجه نشویم؟

یک پزشک گفت: در صورتی که هوا گرم باشد و تعریق بیشتر باشد، نیاز به مصرف بیشتر آب وجود خواهد داشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 باشگاه خبرنگاران:یک پزشک گفت: در صورتی که هوا گرم باشد و تعریق بیشتر باشد، نیاز به مصرف بیشتر آب وجود خواهد داشت.
 
 
یک پزشک گفت: در صورتی که هوا گرم باشد و تعریق بیشتر باشد، نیاز به مصرف بیشتر آب وجود خواهد داشت.
 
 دکتر مجتبی فراهانی گفت: کمبود آب در بدن می‌تواند از طریق علائمی مانند احساس تشنگی شدید و خشکی دهان, کاهش تولید ادرار یا رنگ تیره ادرار, خشکی و کوچک شدن پوست, سردرد, خستگی و ضعف عمومی, تاری دید, سردرد و سرگیجه بروز پیدا کند. در آزمایشات نیز کمبود آب می‌تواند از طریق اندازه‌گیری غلظت ادرار، اندازه‌گیری املاح موجود در خون و اندازه‌گیری وزن بدن مشخص شود.
 
این پزشک عمومی بیان کرد: کمبود آب می‌تواند عوارض جدی و مختلفی برای بدن ایجاد کند که از جمله‌ آن ها می‌توان به خشکی پوست و لب‌ها, اختلال در عملکرد کلیه‌ها و تشدید علائم کیسه صفرا, کاهش حجم خون و ایجاد خطر انسداد عروق خونی, مشکلات گوارشی مانند یبوست, عوارض ناشی از گرمای بیش از حد و افت فشار خون, کمبود الکترولیت‌ها (مثل سدیم و پتاسیم) در خون, اختلالات ترمورگولاسیون (کنترل دمای بدن), سرگیجه و عدم تمرکز و عوارض برای سیستم قلبی و عروقی مانند تشدید بیش‌فعالی قلب اشاره کرد.
 
این پزشک گفت: میزان مصرف آب بستگی به شرایط هوا، سطح فعالیت جسمانی، سن، جنسیت و ویژگی‌های فردی دارد. در شرایط گرما و تعریق بالا، بدن بیشتر نیاز به آب دارد تا جبران میزان آبی که از دست می‌دهد، اتفاق بیفتد. معمولاً توصیه می‌شود هر فرد روزانه حداقل حدود ۸ لیوان (حدود ۲ لیتر) آب مصرف کند. این میزان برای بزرگسالان به طور کلی مناسب است.
نظرات بینندگان