arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۰۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ : ۱۴ - ۰۸ شهريور ۱۴۰۲

معاون آموزشی دانشگاه تهران: استاد اخراجی نداریم/ اگر موردی هست اسم بدهند بررسی کنیم

معاون آموزشی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه این دانشگاه استاد اخراجی ندارد، گفت: ممکن است فردی به دلایل شخصی از ادامه همکاری با دانشگاه استعفا کند اما موردی مبنی بر اینکه ما فردی را به دلایلی اخراج کنیم یا خاتمه کار وی را اعلام کرده باشیم، نداریم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: دکتر محمود کمره‌ای معاون آموزشی دانشگاه تهران ضمن بیان این مطلب به برنامه جذب هیات علمی در دانشگاه تهران اشاره کرد و گفت: اعضای هیات علمی در این دانشگاه بر اساس آیین نامه وزارت علوم جذب می‌شوند، کسانی که بخواهند هیات علمی دانشگاه تهران شوند باید در فراخوانی که از سوی وزارت علوم اعلام می‌شود ثبت‌نام کنند و پس از طی مراحل لازم می‌تواند به عنوان هیات علمی وارد دانشگاه شوند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران تاکید کرد: هر سال دو بار فراخوان جذب هیات علمی از سوی وزارت علوم اعلام می‌شود و تمامی متقاضیان جذب باید در این فراخوان ثبت نام کنند. پس از آن، پرونده آنها به دانشگاه‌ها ارجاع می‌شود و ما این پرونده ها را ابتدا در دانشگاه و پس از آن در دانشکده های تخصصی بررسی می‌کنیم و افراد واجد شرایط نهایتا توسط هیات اجرایی جذب هیات علمی دانشگاه انتخاب و به عنوان هیات علمی معرفی می‌شوند.

دکتر کمره ای با بیان اینکه دانشگاه تهران نیاز زیادی به جذب هیات علمی دارد، گفت: ظرفیت مورد نیاز برای جذب هیات علمی در دانشگاه ما زیاد است اما میزانی که به ما مجوز جذب می دهند کمتر از میزان مورد نیازمان است. ضمن اینکه متقاضی برای جذب در دانشگاه تهران نیز زیاد است به طوری که سال گذشته ما در یک فراخوان ۳۲۷۰ نفر متقاضی داشتیم، این در حالی است که ظرفیت جذب ما در طول یک سال ۱۵۰ نفر است.

این استاد دانشگاه تهران ادامه داد: در حال رایزنی با وزارت علوم هستیم تا ظرفیت جذب در دانشگاه را برای سال جاری افزایش دهد. ضمن اینکه باید به این نکته هم توجه کرد که سالانه حدود ۴۰ تا ۵۰ نفر بازنشست می‌شوند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه ما در این دانشگاه جذب هیات علمی خارج از چارچوب مشخص، ضوابط علمی و فراخوان نداریم، گفت: همچنین موردی از اخراج هیات علمی در دانشگاه تهران هم نداریم و هر کسی این ادعا را دارد اسم بدهد تا موردی بررسی کنیم. اگر چه ممکن است فردی به دلایل شخصی از ادامه فعالیت استعفا بدهد اما اینکه ما فردی را به دلایلی اخراج یا خاتمه کار داده باشیم نداریم اگر موردی است اسمشان را به ما بدهند تا بررسی کنیم.

وی خاطرنشان کرد: اعضای هیات علمی دانشگاه ابتدا به صورت پیمانی وارد دانشگاه می شوند بعد از آن باید قرارداد آنها تمدید شود که البته آن هم شرایطی دارد که فرد باید صلاحیت های علمی و عمومی را کسب کند. صلاحیت عمومی را یک واحد در دانشگاه مورد بررسی قرار می‌دهد و اگر دلایلی داشته باشد را به واحد جذب ارائه می دهد و در آنجا بر مبنای صلاحیت علمی و عمومی وضعیت پذیرش فرد را مورد بررسی قرار می دهند.

کمره ای خاطرنشان کرد: ما در دانشگاه تهران به دلیل کمبود هیات علمی، از اساتید مدعو از دانشگاه های دیگر استفاده می کنیم.

نظرات بینندگان