کد خبر: ۷۴۰۳۹۵
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۲ - ۰۹ شهريور ۱۴۰۲

سالاری: مصرف بنزین خودروهای جدید بیشتر است

مدیرعامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران به بیان توضیحاتی درباره شدت مصرف بنزین و میزان تولید این فرآورده در کشور پرداخت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهر: جلیل سالاری معاون وزیر و مدیر عامل شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در برنامه تلویزیونی گفت: شرکت پلی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی روزانه ۷۴۰ میلیون لیتر نفت خام و فرآورده را در کشور توزیع و جا به جا می‌کند. در بخش هواپیمایی روزانه ۴ تا ۵ میلیون لیتر بنزین و ۶۵ میلیون لیتر نفت گاز توزیع می‌شود در حالی که روزانه ۱۱۵ میلیون لیتر تولید بنزین در کشور است.

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران خاطرنشان کرد: در تمام حوزه‌های بنزین سازی و تولید کاتالیست از شرکت‌های دانش بنیان استفاده کرده ایم. ۸۵ تا ۹۰ درصد تجهیزات در داخل کشور تولید می‌شود و این دانش را به حوزه فراسرزمینی منتقل کرده ایم.

سالاری افزود: در کشور ۱۱۵ میلیون لیتر بنزین تولید می‌شود که ۷۴ میلیون لیتر آن استاندارد یورو ۴ را دارد. در اصفهان ۱۱۶ میلیون لیتر نفت گاز دارای استاندارد یورو ۵ را تولید کردیم. تجهیزات تولیدی شرکت‌های دانش بنیان ما جایگزین تولیدات شرکت‌های آمریکایی شده است. نگاه جلوگیری از خام فروشی را هم فراروی خود قرار دادیم و زنجیره ارزش را نیز توسعه داده ایم.

وی در ادامه بیان کرد: مصرف سوخت ما حتی در خودروهای صفر هم کاهش نیافته و روند مصرف افزایشی است. بعد از کرونا رشد مصرف بنزین ۱۶ درصد افزایش داشته است. بهینه سازی مصرف باید اولویت اصلی ما باشد.

معاون وزیر نفت ادامه داد: خودروهای خارجی صدی ۴ و خودروهای داخلی صدی ۱۰ مصرف بنزینشان است. امروزه در حوزه حمل و نقل ۵۸ هزار میلیارد قیمت بنزین و نفت و گاز مصرفی آنها است. یک میلیون خودروی سنگین روزانه ۶۳ میلیون لیتر مصرف نفت و گاز دارند. ۱۰ تا ۱۲ میلیون لیتر نفت گاز روزانه قاچاق می‌شود.

سالاری ادامه داد: در حوزه پالایشگاه‌های فراسرزمینی تیم دانش بنیان ما تجهیزات مورد نیاز آنها را تولید و تأمین کردند. ۱.۶ دهم میلیون قلم کالا را به کشورهای دیگر منتقل کردیم و محصولات ۵ تا ۶ هزار مجموعه سازنده را بررسی و از آنها استفاده کردیم.

وی افزود: میزان خرابی کارت خوان‌های جایگاه سوخت را از ابتدای دولت که ۳۰ درصد بوده به ۳ الی ۴ درصد رسانده ایم که با تکیه بر شرکت‌های دانش بنیان محقق شده است.

معاون وزیر نفت بیان کرد: کارت هوشمند سوخت زیر یک ماه به دست مردم می‌رسد. ۱.۴ دهم میلیون لیتر سهمیه سوخت ۶۰ لیتری را به خودروها می‌دهیم، حدود ۳.۴ دهم میلیون لیتر ۱۵۰ لیتر سهمیه بنزین آزاد است یعنی در مجموع ۴.۸ دهم میلیون لیتر در ماه معادل ۱۵۹ میلیون لیتر در روز روی کارت سوخت هوشمند مردم قرار می‌گیرد.

نظرات بینندگان