arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۰۵۶۴
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۹ - ۱۰ شهريور ۱۴۰۲

سایه سنگین آلمان نازی بر جواهرات میلیاردر اتریشی؛ حراج مجموعه هایدی هورتن لغو شد

 بنگاه حراج کریستیز اعلام کرد که فروش آخرین مجموعه‌ از جواهرات هایدی هورتن، میلیاردر اتریشی را به دلیل جنجال بر سر ارتباط شوهر او با آلمان نازی لغو کرده است.این بنگاه همچنین تصمیم گرفته است که دیگر هیچ کدام از دارایی‌ها هایدی هورتن را به حراج نگذارد. مجموعه جواهرات این میلیاردر اتریشی که سال گذشته از دنیا رفت شامل بیش از ۷۰۰ جواهر می‌شد. 
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 یورونیوز: بنگاه حراج کریستیز اعلام کرد که فروش آخرین مجموعه‌ از جواهرات هایدی هورتن، میلیاردر اتریشی را به دلیل جنجال بر سر ارتباط شوهر او با آلمان نازی لغو کرده است.

این بنگاه همچنین تصمیم گرفته است که دیگر هیچ کدام از دارایی‌ها هایدی هورتن را به حراج نگذارد. مجموعه جواهرات این میلیاردر اتریشی که سال گذشته از دنیا رفت شامل بیش از ۷۰۰ جواهر می‌شد. 

تصمیم بنگاه کریستیز در حالی اتخاذ شد که بخش زیادی از مجموعه جواهرات هایدی هورتن ماه مه در مجموع ۲۰۲ میلیون دلار به فروش رسید. قرار بود که باقی‌مانده کلکسیون جواهرات هایدی هورتن ماه نوامبر به حراج گذاشته شود. 

بنگاه کریستیز پیش از این در توجیه فروش جواهرات هایدی هورتن به اختصاص درآمد حاصل از آن به کارهای بشردوستانه اشاره کرده بود. با این حال حراج جواهرات این میلیاردر اتریشی اعتراض‌های زیادی را به ویژه از سوی گروه‌های وابسته به یهودیان برانگیخت.

کمیته یهودیان آمریکا و شورای نمایندگی نهادهای یهودی فرانسه تصمیم بنگاه کریستیز را تقبیح کرده بودند. در همین راستا بنیاد «ید وشم» در اسرائیل که به یاد قربانیان هولوکاست ایجاد شده است کمک مالی بنگاه کریستیز را رد کرده بود. 

هلموت هورتن، شوهر هایدی هورتن صاحب یکی از بزرگترین فروشگاه‌های زنجیره‌ای در آلمان بود و پس از به قدرت رسیدن آدولف هیتلر کنترل شماری از شرکت‌ها و فروشگاه‌های متعلق به یهودیان را در دست گرفت. او حدود یک میلیارد دلار ارث برای همسرش بر جای گذاشت. 

به این ترتیب نام هایدی هورتن اغلب در فهرست ۵۰۰ فرد ثروتمند جهان که از سوی نشریه فوربس منتشر می‌شود دیده می‌شد.

نظرات بینندگان