کد خبر: ۷۴۰۹۰۶
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۷ - ۱۲ شهريور ۱۴۰۲

بیل ریچاردسون، دیپلمات آمریکایی و مذاکره کننده با ایران درگذشت

بنیاد ریچاردسون اعلام کرد که بیل ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در سن ۷۵ سالگی درگذشته است. ریچاردسون و محمد ظریف در اواخر سال ۱۳۹۸ با یکدیگر بر سر شرایط تبادل سیروس عسگری و مجید طاهری، دو ایرانی زندانی در آمریکا در برابر مایکل ری‌رایت، آمریکایی زندانی در ایران مذاکره کردند که در نهایت به آزادی این زندانی‌ها در سال بعد منجر شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بنیاد ریچاردسون اعلام کرد که بیل ریچاردسون، سفیر سابق آمریکا در سازمان ملل در سن ۷۵ سالگی درگذشته است.

ریچاردسون که در سال ۱۹۴۷ از مادری اسپانیایی الاصل و پدری از نیکاراگوئه متولد شد در ماساچوست بزرگ شد. چند سال پس از آغاز فعالیت‌های سیاسی‌اش فرماندار نیومکزیکو شد. او اولین و تنها فرماندار اسپانیایی تبار این ایالت بود.

این دیپلمات کهنه کار در سال ۱۹۹۷ از سوی بیل کلینتون به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل انتخاب شد.

آقای ریچاردسون از جمله افرادی بود که در آزادی ستاره بسکتبال ایالات متحده بریتنی گرینر از زندان روسیه در ماه دسامبر سال گذشته نقش داشت. همچنین در ماه‌های اخیر در تلاش برای آزادی تفنگدار آمریکایی، ترور رید در مبادله زندانیان با مقامات دولتی روسیه ملاقات کرد.

فعالیت او برای آزادی گروگان‌ها باعث شد تا چندین بار نامزد جایزه صلح نوبل شود.

اگرچه فعالیت‌هایش منتقدانی هم داشت که ملاقات او با مقامات عراق و لیبی و میانمار را زیر سوال می‌بردند.

ریچاردسون و محمد ظریف در اواخر سال ۱۳۹۸ با یکدیگر بر سر شرایط تبادل سیروس عسگری و مجید طاهری، دو ایرانی زندانی در آمریکا در برابر مایکل ری‌رایت، آمریکایی زندانی در ایران مذاکره کردند که در نهایت به آزادی این زندانی‌ها در سال بعد منجر شد.

این ملاقات‌ها با مخالفت‌هایی از داخل ایران هم روبروشد. مخالفان، ملاقات مقامات سیاسی دو کشور را مردود می‌دانستند.

نظرات بینندگان