arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۳۶۲۷
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۴ - ۲۲ آبان ۱۴۰۲

معاون فناوری نوین بانک مرکزی: زندانیان چک برگشتی کاهش قابل توجهی داشته است

معاون فناوری بانک مرکزی گفت: با اقدامات جدید بانک مرکزی در حوزه بانکداری شاهد کاهش شدید چک برگشتی و روان سازی تسهیلات خرد هستیم.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مهر: مهران محرمیان معاون فناوری بانک مرکزی در نشست خبری همایش بانکداری الکترونیک با اشاره به این موضوع که شاهد رشد و ارتقای بانکداری الکترونیک در چند سال گذشته بوده ایم، گفت: رشد نظام پرداخت کشور به جایی رسیده است که ۹۸ درصد خدمات بانکداری کشور الکترونیکی است. نظام بانکداری کشور پیش زمینه هوشمند شدن را به خوبی طی کرده و بانکداری الکترونیک زیرساخت هوشمندسازی نظام بانکداری است.

معاون فناوری بانک مرکزی با اشاره به این نکته که هم اکنون نیاز به تغییر در خدمات بانکداری بر اساس نیاز و توان هر شخص است، گفت: در آینده باید ارائه خدمات بانکداری بر اساس وضعیت شغلی، خانوادگی، اقتصادی و در یک کلام وضعیت اعتباری شخص صورت بگیرد و خدمات به هر شخص با شخص دیگر تفاوت کند با این روش هم پرداخت تسهیلات به فرد تسهیل می‌شود و هم از کلاهبردای و پولشویی و اقدامات مجرمانه پیش گیری خواهد شد.

وی در ادامه افزود: در اعتبار سنجی جدید بانک مرکزی در اولین گام باید تسهیلات خرد، راحت تر پرداخت شود، در روش جدید اعتبارسنجی بانک مرکزی، دقت اعتبار سنجی به ۸۰ درصد رسیده و این اعتبار سنجی برای تمامی افراد و مشتریان بانک انجام خواهد شد.

محرمیان از ضریب نفوذ بانکداری الکترونیک بین مردم اظهار خرسندی کرده و افزود: هر ایرانی به طور متوسط روزانه ۵ تراکنش الکترونیک انجام می‌دهد که این میزان تراکنش بسیار خوب ارزیابی می‌شود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی در بخش دیگر سخنان خود به موضوع چک الکترونیک اشاره کرده و افزود: طبق برنامه هفتم توسعه تمام چک های کاغذی باید حذف شود.

محرمیان تاکید کرد: طبق برنامه هفتم توسعه قرار بر این است که در سال سوم برنامه تمام چک‌های کاغذی از سطح کشور حذف شود. بانک مرکزی سامانه «در راه» را برای استعلام چک ایجاد کرده است و قبل از دریافت چک می‌توان استعلام سریع از سوابق فرد دارای چک را انجام داد و با این اقدام کلاهبردای و چک بی محل به شدت کاهش خواهد یافت. کما اینکه تعداد چک‌های برگشتی به طور شگرفی کاهش پیدا کرده و زندانیان چک از روزی ۱۰ نفر به روزی ۳ نفر رسیده اند.

نظرات بینندگان