کد خبر: ۷۴۳۶۳۷
تاریخ انتشار: ۴۶ : ۱۴ - ۲۲ آبان ۱۴۰۲

وضعیت لژیونرهای تیم ملی؛ از درخشش آزمون تا فرم نگران‌کننده طارمی

امیر قلعه‌نویی روز گذشته 30 بازیکن را برای دو بازی تیم ملی مقابل هنگ‌کنگ و ازبکستان در مقدماتی جام جهانی 2026 به اردوی تیم ملی دعوت کرد که مطابق انتظار سهم بازیکنان لژیونر پررنگ بود؛ البته که در توازنی جالب، 15 بازیکن از لیگ داخلی دعوت شدند و 15 بازیکن لژیونر در لیگ‌های مختلف خارجی هم با نظر امیر قلعه‌نویی به اردوی ملی فراخوانده شده‌اند. در ادامه وضعیت لژیونرهای دعوت شده به تیم ملی در چند هفته اخیر مورد بررسی قرار گرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فوتبال ۳۶۰: امیر قلعه‌نویی روز گذشته 30 بازیکن را برای دو بازی تیم ملی مقابل هنگ‌کنگ و ازبکستان در مقدماتی جام جهانی 2026 به اردوی تیم ملی دعوت کرد که مطابق انتظار سهم بازیکنان لژیونر پررنگ بود؛ البته که در توازنی جالب، 15 بازیکن از لیگ داخلی دعوت شدند و 15 بازیکن لژیونر در لیگ‌های مختلف خارجی هم با نظر امیر قلعه‌نویی به اردوی ملی فراخوانده شده‌اند. در ادامه وضعیت لژیونرهای دعوت شده به تیم ملی در چند هفته اخیر مورد بررسی قرار گرفته است.

مجید حسینی

مدافع ایرانی کایسری‌اسپور ترکیه پس از غیبت در اردوی قبلی تیم ملی به دلیل آسیب‌دیدگی، بار دیگر به فهرست برگشته است. او با پشت سر گذاشتن دوران مصدومیت، در چند هفته اخیر دوباره جایگاه ثابتی در ترکیب تیم ترکیه‌ای به دست آورده است. کایسری‌اسپور از زمان بازگشت مجید حسینی به ترکیب اصلی، در سوپرلیگ ترکیه 4 برد متوالی کسب کرده و شرایط مطلوبی دارد.

محمدامین حزباوی

پدیده فصل گذشته لیگ برتر که به تازگی راهی لیگ ستارگان قطر شده، در دو بازی اخیر السد در لیگ حضور ثابتی داشته و تیم قطری هم در حضور حزباوی گلی دریافت نکرده تا شانس او برای حضور ثابت در هفته‌های آینده هم بیشتر شود. حزباوی در جریان برد 6 بر صفر السد مقابل الفیصلی در لیگ قهرمانان آسیا هم 20 دقیقه فرصت بازی داشت و به نظر می‌رسد کم کم خودش را به ترکیب اصلی تیم تحمیل می‌کند.

احسان حاج‌صغی

کاپیتان تیم ملی برخلاف ابتدای فصل در چند هفته اخیر حضور مداومی در ترکیب آاک آتن نداشته و دلیل آن هم به مصدومیت‌های او برمی‌گردد. او از زمان اتمام فیفادی قبلی تنها 3 بار برای تیم یونانی بازی کرده که یکی از آن در لیگ داخلی و دوتای دیگر مقابل مارسی در لیگ اروپا بود. دو مسابقه‌ای که با شکست آاک همراه شد و حاج‌صفی هم مانند دیگر نفرات نتوانست عملکرد مطلوبی داشته باشد. البته حاج‌صفی همچنان جایگاه مستحکمی در آاک دارد و اگر مصدوم نباشد، معمولا در ترکیب اصلی به میدان می‌رود.

صادق محرمی

او پس از غیبت در اردوی قبلی به دلیل مصدومیت، بار دیگر به فهرست تیم ملی برگشته و جایگزین صالح حردانی شده است. محرمی در چند بازی اخیر دیناموزاگرب اغلب نیمکت‌نشین بوده که این موضوع احتمالا بی‌ارتباط با مصدومیت اخیرش نیست. مدافع ایرانی دیناموزاگرب البته در بازی این هفته تیمش به عنوان بازیکن ثابت وارد میدان شد و 66 دقیقه مقابل ریه‌کا به میدان رفت. دیناموزاگرب این فصل برخلاف گذشته شرایط خوبی در لیگ کرواسی ندارد و با 9 امتیاز اختلاف نسبت به صدر جدول، در مکان سوم قرار گرفته است!

میلاد محمدی

دیگر مدافع چپ ایرانی تیم آاک از فرصت مصدومیت حاج‌صفی به خوبی استفاده کرد و در زمان غیبت او عملکرد خوبی در سمت چپ خط دفاعی داشت. محمدی که در فینال تورنمنت اردن هم خوش درخشیده بود، در چند بازی اخیر آاک درخشان ظاهر شد و یکبار هم برای تیمش گلزنی کرده است.

سعید عزت‌اللهی

عزت‌اللهی پس از روزهای ناامیدکننده ابتدای فصل، بار دیگر به ترکیب وایله دانمارک برگشته ولی هنوز نتوانسته جایگاه ثابت خود را پس بگیرد. او در چهار بازی آخر تیمش تنها در یکی فیکس بود و مقابل کپنهاگن هم به عنوان یار تعویضی وارد زمین شد که پاس تنها گل تیمش را هم ارسال کرد. هافبک ملی‌پوش تیم دانمارکی هفته گذشته مقابل نوردلند در لیست تیمش قرار نداشت تا روزهای پرنوسان او در اروپا ادامه‌دار باشد. با این حال عزت‌اللهی این هفته دوباره به ترکیب اصلی وایله بازگشت در برد یک بر صفر تیمش 79 دقیقه به میدان رفت.

علی کریمی

هافبک کایسری‌اسپور یکی از بازیکنانی است که در سال‌های اخیر مصدومیت‌های زیادی را تجربه کرده و همین موضوع باعث شده مسابقات زیادی را از دست بدهد. کریمی که یکی از نفرات مورد علاقه قلعه‌نویی هم محسوب می‌شود، در چند هفته اخیر حضور فعالی در ترکیب تیمش داشته است. او مانند هم‌تیمی ایرانی‌‌اش در 4 برد اخیر کایسری حضور ثابتی داشته و این هفته مقابل قاسم‌پاشا گلزنی هم کرده است. هافبک ایرانی در مجموع امسال در 10 بازی کایسری‌اسپور به میدان رفته که نشان می‌دهد در این فصل مصدومیت‌ها کمتر او را آزار داده و در آستانه جام ملت‌ها در شرایط بهتری به سر می‌برد.

سامان قدوس

قدوس که ابتدای فصل با قراردادی یک ساله بار دیگر به برنتفورد برگشت، در چند هفته اخیر تنها 31 دقیقه فرصت بازی برای تیم انگلیسی را به‌دست آورد ولی در همین مدت کم توانست یک گل زیبا مقابل برنلی به‌ثمر برساند. سوپرگل قدوس به عنوان بهترین گل ماه اکتبر لیگ برتر انگلیس هم انتخاب شد تا ستاره ایرانی به یک جایزه ویژه دست پیدا کند. با این حال و با توجه به نتایج اخیر برنتفورد بعید است سرمربی این تیم فعلا بخواهد تغییری در ترکیب اصلی بدهد و قدوس باید همچنان از روی نیمکت تماشاگر عملکرد هم‌تیمی‌های خود باشد.

احمد نوراللهی

هافبک فصل گذشته شباب‌الاهلی که پس از قهرمانی در لیگ امارات از این تیم جدا شد، امسال راهی الوحده شده است. نوراللهی از زمان انتقال به الوحده جایگاه ثابتی در خط میانی این تیم داشته و در اکثر مسابقات به عنوان بازیکن ثابت وارد زمین شده است. الوحده با حضور نوراللهی در لیگ امارات به 2 برد رسیده ولی ستاره ایرانی هنوز در تیم جدیدش موفق به گلزنی نشده و امسال تنها یک پاس گل داده است.

امید ابراهیمی

یکی از سورپرایزهای اصلی فهرست جدید تیم ملی حضور امید ابراهیمی در جمع نفرات دعوت شده است. ابراهیمی آخرین بار سال گذشته و پیش از جام جهانی به تیم ملی دعوت شد و به دلیل مصدومیت فرصت حضور در این رقابت‌ها را از دست داد. این نخستین حضور ابراهیمی در لیست تیم ملی از زمان حضور امیر قلعه‌نویی محسوب می‌شود. ابراهیمی ابتدای این فصل راهی الشمال قطر شده و در تمام دقایق این فصل لیگ ستارگان هم برای این تیم به میدان رفته است. امید امسال یک پاس گل داده و الشمال با حضور او و کسب 6 امتیاز از 8 مسابقه در رده نهم لیگ دوازده تیمی قطر قرار دارد.

محمد محبی

وینگر بوشهری تیم ملی از زمان انتقال به تیم روستوف جایگاه ثابتی در این تیم داشته و کم کم به فرم ایده‌آل نزدیک می‌شود. او در 5 بازی آخر تیمش 2 بار موفق به گلزنی شده و شرایط بهتری نسبت به روزهای ابتدایی حضورش پیدا کرده است. آمادگی محبی برای امیر قلعه‌نویی که اعتقاد خاصی به او دارد خبر بسیار خوبی محسوب می‌شود. محبی از زمان حضور قلعه‌نویی در تیم ملی پای ثابت اردوها بوده و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در جام ملت‌ها هم شانس زیادی برای حضور در ترکیب اصلی تیم ملی خواهد داشت.

علیرضا جهانبخش

شماره 7 تیم ملی برخلاف محبی شرایط جالبی در فاینورد ندارد و از ابتدای فصل تنها دو بار در ترکیب اصلی تیمش به میدان رفته است. البته جهانبخش هر وقت برای فاینورد بازی کرده عملکرد مناسبی داشته و نشان داده از آمادگی خوبی برخوردار است. عملکرد خوب جهانبخش در بازی‌های اخیر باعث شد سرانجام در بازی این هفته مقابل آلکمار در ترکیب اصلی قرار بگیرد و او هم با ارسال یک پاس گل و عملکردی درخشان پاسخ خوبی به اعتماد سرمربی تیمش داد.

سردار آزمون

ستاره ایرانی تیم رم سرانجام برای این تیم گلزنی کرد و نقش مهمی در برد هفته قبل تیمش مقابل لچه داشت. سردار آزمون در چند هفته اخیر بیش از هفته‌های ابتدایی برای رم به میدان رفته و توانسته تا حدی خودش را نشان دهد. او ابتدا در بازی با مونزا با ورود به زمین توانست به برد تیمش کمک کند و سپس در بازی با لچه گلزنی کرد. البته عملکرد خوب سردار هنوز باعث نشده او به ترکیب اصلی رم برسد و در بازی دیشب مقابل لاتزیو تنها 8 دقیقه به او بازی فرصت بازی رسید. در چند ماه اخیر شایعات زیادی درباره غیبت سردار آزمون در جام ملت‌ها وجود داشته ولی او با حضور فعال در اردوهای تیم ملی نشان داده چنین تصمیمی ندارد.

مهدی طارمی

بزرگ‌ترین نگرانی امیر قلعه‌نویی در بین لژیونرها به وضعیت مهدی طارمی مربوط می‌شود. ستاره پورتو از زمان شروع فصل نشانی از آن مهاجم آماده فصل قبل نداشته و اصلا شرایط خوبی در تیمش ندارد. طارمی پس از چند نمایش ضعیف و از دست دادن پنالتی این هفته نیمکت‌نشین شد و با ادامه فرم فعلی بعید است بتواند جایگاهش را پس بگیرد. از آخرین گل طارمی برای پورتو حدود 40 روز می‌گذرد و مهاجم ایرانی از ابتدای فصل تنها 3 گل و 3 پاس گل داشته است.

کریم انصاری‌فرد

پس از ماه‌ها غیبت در اردوهای تیم ملی حالا کریم انصاری‌فرد برای دومین فیفادی متوالی دعوت شده تا مشخص شود امیر قلعه‌نویی از وضعیت او در اردوی قبلی رضایت داشته است. با این حال انصاری‌فرد در اومونیا شرایط مطلوبی ندارد و فرصت زیادی برای حضور در ترکیب پیدا نمی‌کند. انصاری‌فرد امسال تنها یک‌بار برای اومونیا موفق به گلزنی شده که آن هم از روی پنالتی بوده است. 

نظرات بینندگان