arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۴۱۷۲
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۹ - ۲۴ آبان ۱۴۰۲

محققان: حتی "خوابیدن" برای سلامت قلب، بهتر از نشستن است

به گفته محققان بریتانیایی، جایگزین‌کردن نشستن طولانی‌مدت با هر نوع فعالیتی، حتی خوابیدن و ایستادن، می‌تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد. آن‌ها می‌گویند این تحقیق اولین تحقیقی است که چگونگی ارتباط الگو‌های حرکتی مختلف در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز با سلامت قلب را ارزیابی می‌کند. این تحقیق نشان داد که جایگزینی ۳۰ دقیقه نشستن روزانه با خوابیدن، ایستادن و ورزش متوسط یا شدید می‌تواند به کاهش ۲.۵ سانتی‌متری (۲.۷ درصدی) دور کمر یا کاهش ۱.۳۳ میلی‌مولی (۳.۶ درصدی) "هموگلوبین گلیکوزیله" منجر شود. اندازه‌گیری هموگلوبین گلیکوزیله به‌منظور تشخیص بیماری دیابت استفاده می‌شود. سطوح پایین‌تر هموگلوبین گلیکوزیله، احتمال بروز عوارض دیابت را کاهش می‌دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تازه‌های پزشکی هفته به این موضوع می‌پردازد که خوابیدن برای سلامت قلب، بهتر از نشستن است. همچنین نگاهی دارد به تاثیر غذا خوردن در پنجره ۱۰ ساعته بر بهبود خلق و خو و سطح انرژی و بهترین و بدترین غذاها هنگام ابتلا به گلودرد.

به گفته محققان بریتانیایی، جایگزین‌کردن نشستن طولانی‌مدت با هر نوع فعالیتی، حتی خوابیدن و ایستادن، می‌تواند سلامت قلب و عروق را بهبود بخشد.

به نوشته نشریه پزشکی Web MD و بر اساس تحقیق جدیدی که توسط محققان کالج دانشگاهی لندن و دانشگاه سیدنی انجام و در European Heart Journal منتشر شده، هر نوع فعالیتی، حتی خوابیدن برای سلامت قلب و عروق بهتر از نشستن برای مدت طولانی است.

محققان دریافته‌اند که بزرگسالان به‌طور متوسط ۹ ساعت و نیم در روز بی‌تحرک هستند.

آنها می‌گویند این تحقیق اولین تحقیقی است که چگونگی ارتباط الگوهای حرکتی مختلف در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز با سلامت قلب را ارزیابی می‌کند.

دانشمندان داده‌های شش مطالعه را که شامل ۱۵ هزار و ۲۰۰ نفر از پنج کشور بود، تجزیه و تحلیل کردند تا ببینند حرکت در طول روز چگونه با سلامت قلب مرتبط است.

هر یک از شرکت‌کنندگان دستگاهی را روی ران خود نصب می‌کردند که فعالیت آنها را در طول ۲۴ ساعت شبانه‌روز اندازه‌گیری می‌کرد.

آنها گزارش دادند که جایگزینی رفتار بی‌تحرک با کمتر از ۵ دقیقه فعالیت متوسط و شدید، تأثیر قابل‌توجهی بر سلامت قلب دارد.

این تحقیق نشان داد که جایگزینی ۳۰ دقیقه نشستن روزانه با خوابیدن، ایستادن و ورزش متوسط یا شدید می‌تواند به کاهش ۲.۵ سانتی‌متری (۲.۷ درصدی) دور کمر یا کاهش ۱.۳۳ میلی‌مولی (۳.۶ درصدی) "هموگلوبین گلیکوزیله" منجر شود. اندازه‌گیری هموگلوبین گلیکوزیله به‌منظور تشخیص بیماری دیابت استفاده می‌شود. سطوح پایین‌تر هموگلوبین گلیکوزیله، احتمال بروز عوارض دیابت را کاهش می‌دهد.

سودمندترین تغییری که تیم تحقیقاتی مشاهده کرد، جایگزینی نشستن با فعالیت متوسط تا شدید بود که می‌تواند دویدن، پیاده‌روی سریع، بالا رفتن از پله یا هر فعالیتی باشد که ضربان قلب را بالا می‌برد و باعث می‌شود شما سریع‌تر نفس بکشید، حتی برای یک یا دو دقیقه.

بیماری‌های قلبی‌عروقی (CVDs) عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان هستند و تخمین زده می‌شود که هر سال جان ۱۷.۹ میلیون نفر را می‌گیرند. CVD‌ها شامل بیماری عروق کرونر قلب، بیماری عروق مغزی، بیماری روماتیسمی قلبی و ... می‌شود. مهم‌ترین عوامل خطر بیماری قلبی و سکته مغزی، رژیم غذایی ناسالم، کم‌تحرکی، مصرف دخانیات و مصرف بیش از حد الکل است.

بزرگترین مطالعه متخصصان بریتانیایی در زمینه تاثیر زمان غذا خوردن بر خلق و خو، مزایای قابل‌توجهی را در ارتباط با "غذا خوردن در یک پنجره ده‌ساعته " نشان می‌دهد. این شکل از روزه‌داری متناوب (IF) نه‌تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه سطح خلق و خو و انرژی را افزایش داده و میزان نیاز به غذا خوردن را کاهش می دهد.

به نوشته نشریه پزشکی نورو ساینس، این مطالعه که شامل بررسی سه هفته‌ای عادات غذایی بیش از ۳۷ هزار شرکت‌کننده بود، نشان داد که یک پنجره غذایی ده‌ساعته برای خوردن وعده‌های غذایی، در بهبود خلق و خو موثر و کافی است و این تصور را که رژیم‌های روزه داری متناوب دیگر مانند رژیم غذایی ۸:۱۶ (غذا خوردن در بازه زمانی ۸ ساعته در روز و اجتناب از آن برای ۱۶ ساعت) برای کاهش وزن و بهبود سلامت روان ضروری است، به چالش می‌کشد زیرا اصولا طرفداران رژیم‌های غذایی متناوب، به پنجره‌های غذایی محدودتر پایبند نیستند.

نتایج این مطالعه به تازگی توسط محققان کالج کینگز لندن در "کنفرانس تغذیه اروپا " ارائه شده است.

رژیم غذایی روزه‌داری متناوب (IF)، یا محدود کردن مصرف غذا در یک فاصله زمانی خاص در روز، یک رژیم غذایی محبوب برای کاهش وزن است. در این میان، یک پنجره ده‌ساعته به معنای خوردن وعده‌های غذا در یک بازه زمانی ۱۰ ساعته در طول روز و ناشتا بودن برای ۱۴ ساعت باقی مانده است. به عنوان مثال، اگر اولین لقمه خود را ساعت ۹ صبح می‌خورید، باید آخرین لقمه خود را تا ساعت ۱۹ بخورید.

به‌گفته محققان، تاثیر غذا بر سلامتی فقط چیزی نیست که می‌خورید، بلکه زمانی است که برای مصرف وعده‌های غذایی خود انتخاب می‌کنید.

مطالعات قبل نیز نشان داده بود افرادی‌که تمام وعده‌های غذایی خود را در یک بازه ۱۰‌ساعته می‌خورند، به‌طور قابل‌توجهی سطح کلسترول بد را کاهش می‌دهند، سلامت روانی را بهبود می‌بخشند و حتی مصرف الکل را به حدود سه نوشیدنی در هفته کاهش می‌دهند.

همچنین در این افراد سطح قند و فشار خون به‌طور قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

البته به گفته محققان، افراد مبتلا به دیابت نوع یک یا نوع ۲، زنان باردار و افرادی که داروهای تجویزی مصرف می‌کنند، باید قبل از شروع هرگونه تغییر رژیم غذایی، از جمله غذا خوردن با زمان محدود، با پزشک خود مشورت کنند.

بهترین و بدترین غذاها هنگام ابتلا به گلودرد

متخصصان توضیح می‌دهند که چه غذاهایی گلو را در هنگام ابتلا به بیماری‌های ویروسی تسکین می‌دهند و چه غذاهایی ممکن است آن را بدتر کنند.

گلودرد می‌تواند بلع را دردناک و دشوار کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، سخت است که بدانید چه چیزی بخورید و بنوشید. با این وجود، بدن همچنان به مواد مغذی برای کمک به بهبودی نیاز دارد. هرچند درمان‌های دارویی برای رفع گلودرد در دسترس هستند، اما "غذا " تقریبا همیشه بهترین دارو است.

به نوشته نشریه پزشکی Prevention، وقتی گلوی شما در اثر ابتلا به کووید ۱۹، آنفلوآنزا و سایر عفونت‌های ویروسی درد می‌کند، بهتر است غذاهای نرم که به راحتی بلعیده می‌شوند و تحریک گلو را تسکین می‌دهند، بخورید.

علاوه بر مایعات گرم، مایعات و غذاهای خنک نیز می‌توانند به آرام‌کردن گلودرد کمک کنند. باید مراقب باشید که نوشیدنی‌ها خیلی داغ نباشد، زیرا گلویی که از قبل ملتهب شده، بیشتر مستعد آسیب است.

آب انار: مطالعات نشان داده است که مواد مغذی موجود در آب انار می‌تواند عفونت را از بین ببرد و التهاب را کاهش دهد.

موز: از آنجایی که میوه‌ای نرم و سالم است، مصرف آن هنگام ابتلا به گلودرد توصیه می‌شود.

سوپ مرغ: سبزیجات و مرغ موجود در سوپ مرغ ممکن است خواص ضد التهابی داشته باشند، به پاکسازی مجاری تنفسی کمک کنند و علائم گلودرد را کاهش دهند.

زردچوبه: درمان دیگر برای گلو درد، زردچوبه است که دارای خواص ضدعفونی‌کننده و ضد التهابی قوی است. یک چهارم قاشق چای‌خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و این نوشیدنی را به آرامی در صبح و با معده خالی بنوشید. این کار را یک بار در روز برای سه یا چهار روز متوالی انجام دهید.

عسل: عسل می‌تواند در مبارزه با عفونت و بهبود زخم کمک‌کننده باشد. اگر طعم عسل را دوست ندارید، افزودن آن به چای گرم یا آب هم می‌تواند به گلو درد کمک کند.

زنجبیل: این ادویه به اشکال مختلف از جمله چای و پودر موجود است. زنجبیل دارای خواص ضد التهابی است که ممکن است با کاهش تورم و درد به گلودرد کمک کند.

چای: مطالعات نشان داده که علاوه بر نوشیدن انواع چای، غرغره کردن محلول چای سبز گلودرد را کاهش می‌دهد. چای سبز خواص ضد التهابی دارد.

اسموتی‌ها و ماست: غذاهای نرمی که افراد می‌توانند از طریق نی بنوشند، می‌توانند به تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن برای التیام و تسکین گلودرد کمک کنند.

سبزیجات خوب پخته‌شده: هویج، کلم، سیب زمینی و سایر سبزیجات، مواد مغذی ضروری را برای افرادی که گلودرد دارند فراهم می‌کنند.

ژله: حاوی ژلاتین است که منبع خوبی از پروتئین محسوب می‌شود. ژله می‌تواند سرشار از شکر باشد، اما نسخه‌های بدون شکر آن نیز موجود است.

از غذاها و مایعاتی که ممکن است گلوی شما را تحریک کنند، خودداری کنید. این غذاها عبارتند از:

غذاهای ترد و سفت: غذاهایی که احتمالاً لبه‌های تیز زیادی دارند، مانند کراکر، نان تست خشک و آجیل می‌توانند گلودرد را وخیم‌تر کنند.

مرکبات و آب میوه‌ها: بسیاری از افراد هنگام سرماخوردگی به عنوان منبع ویتامین C به آب پرتقال روی می‌آورند. با این حال، آب مرکبات به دلیل اسیدی بودن می‌توانند باعث بدتر شدن گلودرد شوند. این بدان معنی است که آنها می‌توانند سطح از قبل حساس گلو را تحریک کنند.

غذاهای ترش: غذاهای تهیه‌شده با سرکه یا نمک، مانند ترشیجات، می‌توانند التهاب گلو و درد را تشدید کنند.

آب گوجه‌فرنگی و سس: ماهیت اسیدی گوجه‌فرنگی می‌تواند باعث وخامت التهاب گلو شود.

ادویه‌های تحریک‌کننده: برخی ادویه‌ها و غذاهای تند مانند فلفل قرمز، سس‌های تند و جوز هندی می‌توانند التهاب را بدتر کنند.

الکل: نوشیدنی‌ها و دهان‌شویه‌های حاوی الکل ممکن است باعث ایجاد احساس سوزش در گلو شوند.

منبع: دویچه وله

نظرات بینندگان