کد خبر: ۷۴۵۲۳۶
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۲۹ آبان ۱۴۰۲
اکسیوس خبر داد؛

نگرانی در کاخ سفید؛ اسرائیل می‌خواهد حزب الله را تحریک کند تا بهانه‌ای برای جنگ گسترده‌تر با حضور آمریکا را فراهم کند

دو مقام آمریکایی و اسرائیلی به اکسیوس گفتند، آموس هوخشتاین، مشاور ارشد بایدن، روز دوشنبه برای گفتگو با مقامات ارشد اسرائیلی درباره جلوگیری از جنگ بین اسرائیل و لبنان وارد تل آویو شد.  برخی در دولت بایدن نگران هستند که اسرائیل در تلاش است تا حزب الله را تحریک کند و بهانه‌ای برای یک جنگ گسترده‌تر در لبنان ایجاد کند که می‌تواند ایالات متحده و سایر کشور‌ها را بیش از پیش وارد درگیری کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دو مقام آمریکایی و اسرائیلی به اکسیوس گفتند، آموس هوخشتاین، مشاور ارشد بایدن، روز دوشنبه برای گفتگو با مقامات ارشد اسرائیلی درباره جلوگیری از جنگ بین اسرائیل و لبنان وارد تل آویو شد.

 به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: مقامات ایالات متحده می گویند که نگرانی فزاینده ای در کاخ سفید وجود دارد که اقدام نظامی اسرائیل در لبنان تنش ها را در امتداد مرز تشدید می کند، که می تواند به یک جنگ منطقه ای منجر شود.

برخی در دولت بایدن نگران هستند که اسرائیل در تلاش است تا حزب الله را تحریک کند و بهانه ای برای یک جنگ گسترده تر در لبنان ایجاد کند که می تواند ایالات متحده و سایر کشورها را بیش از پیش وارد درگیری کند.  مقامات اسراییلی صریحا این موضوع را رد می کنند.

یک روز پس از تشدید درگیری‌ها بین حزب‌الله و نیروهای اسرائیل در مرز، که با بمباران شدید توسط حزب اللع در لبنان و حملات هوایی نیروی هوایی اسرائیل، همراه بود، هوخشتاین وارد اسرائیل شد.

 یک مقام اسرائیلی گفت انتظار می رود هوخشتاین با گالانت وزیر دفاع اسرائیل، ران درمر وزیر امور استراتژیک اسرائیل، هرزی هالوی رئیس ستاد ارتش اسرائیل و تزاچی هانگبی مشاور امنیت ملی اسرائیل دیدار کند.

 یک مقام آمریکایی گفت: «این سفر مبتنی بر سفر هوخشتاین به بیروت در اوایل این ماه است، جایی که او به صراحت اعلام کرد که ایالات متحده نمی‌خواهد شاهد تشدید درگیری در غزه و گسترش آن به لبنان باشد».

این مقام امریکایی افزود: هوخشتاین در اسرائیل، تاکید خواهد کرد که بازگرداندن آرامش در امتداد مرز شمالی اسرائیل برای ایالات متحده بسیار مهم است و باید برای اسرائیل و لبنان اولویت اصلی باشد.

یک مقام ارشد اسرائیلی گفت: اسرائیل از ایالات متحده می‌خواهد که به صورت دیپلماتیک برای تحت فشار قرار دادن حزب‌الله برای عقب‌نشینی نیروهای ویژه رضوان از مرز با اسرائیل تلاش کند.

 اسرائیل ده ها هزار نفر از ساکنان روستاها و شهرهای نزدیک به مرز اسرائیل را برای احتیاط تخلیه کرده است.

 این مقام اسرائیلی گفت که این افراد در صورت وجود تهدید در آن سوی مرز به خانه های خود باز نخواهند گشت.

نظرات بینندگان