arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۴۹۳۶۱
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۲ - ۱۸ آذر ۱۴۰۲

بلغارستان به‌رغم مخالفت رئیس جمهورش به اوکراین سلاح می‌فرستد

بلغارستان برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در اوکراین سلاح سنگین به کی‌یف ارسال می‌کند. مجلس بلغارستان در این زمینه با اکثریت آرا وتوی رئیس جمهور این کشور، رومان رادف را رد کرد. پس از مخالفت رئیس جمهور بلغارستان، رومان رادف با ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف، مجلس این کشور در صوفیه با اکثریت آرا این وتو را رد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: بلغارستان برای اولین بار از زمان آغاز جنگ در اوکراین سلاح سنگین به کی‌یف ارسال می‌کند. مجلس بلغارستان در این زمینه با اکثریت آرا وتوی رئیس جمهور این کشور، رومان رادف را رد کرد.

دولت بلغارستان بر اساس موافقت مجلس این کشور تسلیحات سنگین نظامی به اوکراین ارسال خواهد کرد. این نخستین اقدام صوفیه در این راستا از آغاز جنگ تجاوزکارانه روسیه علیه اوکراین است.

پس از مخالفت رئیس جمهور بلغارستان، رومان رادف با ارسال تسلیحات نظامی به کی‌یف، مجلس این کشور در صوفیه با اکثریت آرا این وتو را رد کرد.

کمک‌های تسلیحاتی بلغارستان به اوکراین حاوی ارسال خودروهای حمل و نقل زرهی و موشک‌های مربوط به پدافند ضد‌هوایی هستند.

رادف روز دوشنبه ۴ دسامبر گفته بود که بلغارستان برای دفاع مرزی یا غیرنظامی به حدود ۱۰۰ فروند خودرو حمل و نقل زرهی مدل "BTR-60" که چندین دهه پیش در اتحاد جماهیر شوروی ساخته شدند، نیاز دارد.

او که ظاهرا موضع دوستانه‌ای در قبال مسکو دارد، به این علت مخالف ارسال این تسلیحات به کی‌یف است. اما از سوی دیگر این تجهیزات از دیدگاه دولت بلغارستان دیگر مورد نیاز این کشور نیستند.

علاوه بر آن، قرار است خلبانان اوکراینی برای هدایت هواپیماهای جنگنده اف-۱۶ در بلغارستان آموزش ببینند.

حملات روسیه به اوکراین با موشک‌های کروز

بر اساس گزارش‌ها، ارتش روسیه برای اولین بار پس از گذشت چند ماه، دوباره اوکراین را در بین شامگاه جمعه ۸ دسامبر تا بامداد شنبه ۹ دسامبر با موشک‌های کروز مورد حمله قرار داد.

گفته می‌شود چندین ساختمان در حومه کی‌یف بر اثر این حملات آسیب دیدند. بر اساس اطلاع‌رسانی مقامات اوکراینی، چندین نفر مجروح و یک شهروند نیز در شرق اوکراین کشته شده است.

 به گفته نیروی هوایی اوکراین، ۱۴ فروند موشک از مجموعا ۱۹ موشک کروز شلیک‌شده از سوی روسیه، منهدم شدند.

سرهی پوپکو، فرمانده نظامی ارتش اوکراین در کی‌یف با انتشار پیامی در تلگرام گفت: «پس از یک وقفه طولانی ۷۹ روزه، دشمن حملات هوایی خود را با موشک‌های کروز از سر گرفته است. این موشک‌‌ها توسط چندین بمب‌افکن در نزدیکی انگلس در منطقه ساراتوف در روسیه شلیک شدند.»

او همچنین اشاره کرد که "هیچ هدف دشمن در داخل شهر، مورد اصابت قرار نگرفته است." 

بنا به گزارش‌‌ها، کلانشهر خارکیف در شرق اوکراین نیز در طول شب با شش موشک زمینی اس-۳۰۰ مورد حمله قرار گرفت.

قطع برق در بسیاری از مناطق روستایی اوکراین در پی حمله موشکی روسیه

در اثر حملات موشکی روسیه به خاک اوکراین، یک نیروگاه حرارتی مورد اصابت قرار گرفت. خسارات ناشی از آن منجر به قطع برق در بسیاری از مناطق روستایی در اوکراین شد؛ برخی از گزارش‌ها شمار این مناطق را شامل "چند صد روستا" اعلام می‌کنند. 

بر اساس گزارش برخی از رسانه‌ها، ظاهرا روسیه در دور جدید از حملات خود علیه اوکراین، عمدتا زیرساخت‌های نظامی این کشور را هدف قرار داده است.

نظرات بینندگان