arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۱۳۲۴
تاریخ انتشار: ۴۴ : ۱۲ - ۲۷ آذر ۱۴۰۲

پیشنهاد جدید برای بی‌قراری و نخوابیدن نوزاد

یکی از مشکلات رایج والدین، بی قراری و نخوابیدن نوزاد است اما راهکارهایی وجود دارد که می توانید نوزاد بدخواب را به راحتی بخوابانید.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یکی از مشکلات رایج والدین، بی قراری و نخوابیدن نوزاد است اما راهکارهایی وجود دارد که می توانید نوزاد بدخواب را به راحتی بخوابانید.

زمانی که بچه ها برای خوابیدن مقاومت دارند و مدام گریه می‌کنند، شرایط برای پدر و مادر خیلی سخت می‌شود و استرس زیادی به آنها وارد می گردد؛ به طور مثال یک نوزاد تازه متولد شده شاید نیاز داشته باشد که ۱۶ ساعت در طول روز بخوابد اما ممکن است کودکِ سه یا چهار ماهه شما فقط پنج ساعت خوابیده باشد و شما نمی‌دانید که در این شرایط چگونه باید او را آرام کرده و بخوابانید. در این قسمت با ما همراه باشید تا بایدها و نبایدها برای خواباندن نوزاد را به شما معرفی کنیم.

کودکتان را قبل از خوابیدن داخل تخت بگذارید

حتماً می‌دانید که نوزادان وسط خواب شبانه بیدار می شوند. اگر بیدار شده و متوجه شوند که در جای ناشناسی هستند و آنجا شبیه به جایی که هنگام بیداری قرار گرفته بودند نیست، گریه می‌کنند زیرا احساس می‌کنند که اطراف شان را نمی‌شناسند؛ بنابراین راه حل این است؛ زمانی که کودک نیمه خواب یا نیمه بیدار است، داخل تختش بگذارید تا محیط اطرافش را بشناسد و بعد به خواب برود. اگر او را بخوابانید و بعد داخل تخت بگذارید، احتمالاً نصف شب بیدار شده و بی‌قرار می‌شود، زیرا تخت و اتاق خوابش برایش ناشناس است.
شیفت‌تان را با همسرتان عوض کنید

قطعاً شما می‌توانید با در نظر گرفتن یک کار تیمی شرایط را برای خودتان و همسرتان راحت‌تر کنید. بنابراین سعی کنید برای خود شیفت بگذارید. اگر همسرتان صبح زود به سر کار می‌رود، می‌توانید شب‌ها خودتان برای نگهداشتن بچه بیدار باشید و از عصر تا شب استراحت کنید تا همسرتان بچه را نگه دارد.‌

به کودک آموزش دهید که چگونه پستانک خودش را پیدا کند

کاملاً طبیعی است که کودک بعد از بیدار شدن سریعاً گریه کند اما گاهی اوقات گم کردن پستانک، او را نگران می‌کند و باعث گریه‌اش می‌شود. سعی کنید به کودک‌تان نشان دهید که چگونه باید پستانک خود را پیدا کند و حتماً آن را در اطرافش قرار دهید تا برای پیدا کردنش دچار مشکل نباشد.‌ معمولا اگر با او تمرین کنید، بعد از یک هفته می‌داند که چگونه پستانکش را پیدا کند.
کودک نباید دیر بخوابد

گاهی اوقات بعضی از پدر و مادرها احساسی رفتار می‌کنند و اجازه می‌دهند که نوزاد تا دیر وقت بیدار باشد و صبح روز بعد بیشتر بخوابد اما انجام این کار اشتباه است. کودک شما باید شب‌ها خواب کافی داشته باشد. هر چقدر که او را دیرتر بخوابانید، احتمال بیدار شدن او در نصف شب افزایش پیدا می‌کند. نوزادان سه الی چهارماهه باید تقریباً ساعت ۷ الی ۸ شب خوابیده باشند و بهتر است که این کار را به تعویق نیندازید، زیرا برای رشد و سلامت بدن نوزاد اهمیت بسیار زیادی دارد
دفعات شیر خوردن نوزاد را تنظیم کنید

باید بدانید که کودک برای داشتن خواب مناسب، چند وقت یکبار باید شیر بخورد. بسیار مهم است که کودک به اندازه کافی شیر بخورد و سیر باشد تا بتواند خواب خوبی را هنگام شب تجربه کند. در ۸ هفته اول؛ هر دو الی سه ساعت یک بار به کودک‌تان شیر دهید. اگر کودک هر یک ساعت یک بار برای شیر خوردن از خواب بیدار می‌شود، یعنی در طول روز به اندازه کافی به او شیر نداده‌اید.

پس این دفعه که خواستید به کودک خود شیر بدهید، زمان را در نظر بگیرید و ببینید که چند دقیقه شیر خوردنش طول می‌کشد. اگر شیر خوردن او شب‌ها طولانی‌تر می‌شود و روزها کوتاه‌تر است، یعنی باید فکری به حال شرایطش کنید و سعی کنید کاری کنید که روزها بهتر شیر بخورد تا شب‌ها راحت‌تر باشید.
کودک را با صندلی مخصوص ماشین جابجا نکنید

وقتی که از ماشین پیاده می‌شوید، دیگر صندلی مخصوص ماشین را کنار بگذارید و کودک را با آن جابجا نکنید. این صندلی‌ها فقط مخصوص داخل ماشین هستند و در فضای بیرون از ماشین کاربردی ندارند و باعث سختیِ کودک می‌شوند.

 

نظرات بینندگان