arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۲۰۶۸
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۰ - ۳۰ آذر ۱۴۰۲

کیم: دشمنان باید از کره شمالی بترسند

خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی امروز (پنجشنبه) به نقل از رهبر این کشور نوشت، در صورت وجود تحریکات هسته‌ای از سوی دشمنان، پیونگ‌یانگ در استفاده از تسلیحات هسته‌ای «تردید نخواهد کرد و دشمنان باید بترسند.»
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی امروز (پنجشنبه) به نقل از رهبر این کشور نوشت، در صورت وجود تحریکات هسته‌ای از سوی دشمنان، پیونگ‌یانگ در استفاده از تسلیحات هسته‌ای «تردید نخواهد کرد و دشمنان باید بترسند.»

«کیم‌ جونگ اون» رهبر کره‌شمالی درحالی که دستاورد مربوط به پرتاب آزمایشی موفقیت‌آمیز موشک هوآسونگ-۱۸ را جشن می‌گرفت، بیان کرد: حاکمیت و صلح منطقه‌ای صرفا زمانی تضمین می‌شوند که ظرفیت واقعی کشور برای حمله به دشمن در هر جایی فراهم گردد و موجب ترس دشمنان شود.

طبق گزارش خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی موسوم به کی‌سی‌ان‌ای، کیم جونگ اون خاطرنشان کرد: آزمایش موشکی پیونگ‌یانگ توضیح شفافی درباره اقدام متقابل، توسعه استراتژی هسته‌ای و دکترین جمهوری دموکراتیک خلق کره بود تا نشان دهد که اگر دشمن تحریکاتی را در زمینه هسته‌ای انجام دهد، کره‌شمالی در استفاده از تسلیحات هسته‌ای تردید و درنگ نخواهد کرد.

وی افزود: موفقیت پیونگ‌یانگ در آزمایش موشکی، امپریالیست‌های آمریکا و دست‌نشانده‌های آنان را شدیدا غافلگیر کرد؛ افرادی که نابودگر صلح و ثبات هستند و متعهد شده‌اند تا اقدامات مخربی را انجام دهند.

درحالی‌که کره‌شمالی آزمایش موفقیت‌آمیز موشکی خود را انجام داد، ایالات متحده، کره‌جنوبیو ژاپن در پاسخ به این آزمایش، در منطقه قدرت‌نمایی کرده و رزمایش‌هایی را با حضور بمب‌افکن‌های راهبردی بی-۱بی آمریکا برگزار کردند.

روز دوشنبه کره‌شمالی سومین آزمایش موشک «هوآسونگ-۱۸»، موشک بالستیک بین قاره‌ای با سوخت جامد را انجام داد. دو آزمایش پیشین دیگر در ماه‌های آوریل و ژوئن انجام شد.

طبق گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، موشک «هوآسونگ-۱۸» می‌تواند حدود ۸۱۰۰ مایل را طی کند و در عرض نیم‌ساعت به ایالات متحده برسد. در سال‌های اخیر کیم جونگ اون متعهد شد که موشک بالستیک قاره‌پیمایی را توسعه خواهد بخشید که بتواند در مسیری عادی ۱۵ هزار کیلومتر یا حدود ۹۳۲۰ مایل را طی کند.

رهبر کره‌شمالی درحالیکه شاهد آزمایش این موشک بود و آن را نظارت می‌کرد، علاوه بر تهدید نسبت به انجام «اقدامات تهاجمی بیشتر» علیه ایالات متحده، خواستار نابودی «تهدیدات فزاینده ائتلاف نظامی آمریکا-کره‌جنوبی» شد.

طبق گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیانیه‌های کیم نشان می‌دهند که او در تقویت و تدام آزمایش‌های تسلیحاتی کره‌شمالی مصمم است و ظاهرا به انجام این اقدامات تا انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴ آمریکا ادامه خواهد داد. اما با این حال، برخی ناظران می‌گویند که کره‌شمالی باید آزمایش‌های مهم دیگری را انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که موشک‌ها به خوبی کار می‌کنند و قادرند سرزمین اصلی ایالات متحده را هدف قرار دهند.

هفته گذشته آمریکا و متحدان آسیایی‌اش توافق کردند که با افزایش همکاری‌های امنیتی سه‌جانبه (آمریکا، کره‌جنوبی و ژاپن) در منطقه و تقویت رزمایش‌های نظامی ترکیبی که کیم جونگ اون آن‌ها را «تمرینات جنگی» می‌خواند، به اقدامات این کشور پاسخ دهند.

«کیم یو جونگ» معاون بخش کمیته مرکزی حزب کارگران کره‌شمالی و خواهر رهبر این کشور هم ضمن هشدار نسبت به تحریکات بیشتر، جلسه شورای امنیت سازمان ملل را درخصوص پرتاب آزمایشی موشک بالستیک قاره‌پیما کره‌شمالی به باد انتقاد گرفت.

او در بیانیه‌ای به زبان انگلیسی که توسط خبرگزاری مرکزی کره‌شمالی منتشر شد، بیان کرد: شورای امنیت سازمان ملل مجددا با حرکت خود و لفاظی آمریکا تحریکاتی را انجام داده است که باعث می‌شود کره‌شمالی واکنش نشان دهد.

خواهر کیم جونگ اون افزود: من از نشست علنی شورای امنیت سازمان ملل که به درخواست ایالات متحده یاغی و کشورهای تابع آن برگزار شد، بسیار احساس ناخوشایندی دارم. جمهوری دموکراتیک خلق کره این اقدام را عمیقا محکوم می‌کند.

وی در پایان هشدار داد: از این پس، نیروهای متخاصم بهتر است نگران این باشند که کره‌شمالی چگونه ماهیت سناریوهای آتی جهت رویارویی نظامی با کره‌شمالی را که توسط ایالات متحده و کره‌جنوبی پیش‌بینی شده، تعریف و در نظر خواهد گرفت و همچنین پیونگ‌یانگ با چه حالتی به آنها پاسخ خواهد داد.

این اظهارات کیم یو جونگ پس از آن عنوان شد که شورای امنیت سازمان ملل روز سه‌شنبه جلسه‌ای را جهت گفت‌وگو درباره آزمایش موشکی اخیر کره‌شمالی برگزار کرد.

نظرات بینندگان