arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۶۴۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۳ - ۱۷ شهريور ۱۳۹۱

مرگ ۵۸ پناهجو در آبهای مرزی ترکیه و یونان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یک قایق ماهی‌گیری کوچک با ظرفیتی محدود در حالی که ۱۰۴ پناهجو را در خود جای داده بود، پس از برخورد با یک صخره در آب‌های ترکیه غرق شد و ۵۸ مسافر آن جان باختند. برخی از جان‌باختگان در قسمت بار قایق سوار شده بودند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب به نقل از دویچه وله ؛ یک قایق ماهیگیری کوچک که ۱۰۴ پناهجو از کشورهای سوریه و عراق را از ترکیه به طرف آب‌های سواحل یونان می‌برد به صخره‌ای برخورد کرد و ۵۸ مسافر آن جان باختند. بیشتر جان باختگان زنان و کودکان بودند.

به گزارش تلویزیون NTV این قایق که از بندر "احمد بیلی" در ترکیه به طرف سواحل یونان حرکت کرده بود، لحظاتی پس از ترک این بندر با یک صخره برخورد کرد. به گفته‌ی معاون استانداری ازمیر ۴۳ جنازه از آب بیرون کشیده شده و ۱۵ جنازه دیگر در قسمت بار کشتی پیدا شدند و ۴۶ نفر هم زنده نجات پیدا کردند.

کاپیتان این قایق و دستیارش جزو کسانی هستند که زنده مانده‌اند و بلافاصله پس از نجات دستگیر شدند.

اولین گفت‌و‌گوها با نجات‌یافتگان حاکی از آن است که اکثر مسافران این قایق عرب و مقصد نهایی‌شان بریتانیا بوده است. مسیر دریایی میان ترکیه و یونان راه‌ عبور اکثر مهاجران از آسیا به اروپاست.

ماه مه سال جاری کمیسیون اتحادیه اروپا مرز ترکیه با یونان را به عنوان بزرگترین «مرکز توجه» مرزهای خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد.

موج شدید مهاجرت غیرقانونی به یونان این کشور را که هم‌اکنون با بحران اقتصادی دست به گریبان است، نگران مشکلات اجتماعی نیز کرده است. بر اساس گزارش کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل UNHCR که اواخر اوت منتشر شد، آمار خشونت‌هایی که ریشه نژادپرستانه دارد در این کشور رو به افزایش است.
نظرات بینندگان