arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۶۸۳۱
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۸ - ۲۱ دی ۱۴۰۲

 درخواست نخست وزیر عراق برای خروج سریع نیروهای آمریکا از این کشور

محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، گفت این کشور خواستار مذاکراتی "قاعده‌مند" برای "خروج سریع" نیروهای نظامی به رهبری آمریکا از خاک عراق است. او روز چهارشنبه (۲۰ دی) در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری رویترز حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق را "عامل بی‌ثباتی" در بحبوحه پیامدهای منطقه‌ای جنگ غزه خواند و افزود عراق هنوز ضرب‌الاجلی برای خروج نیروهای آمریکایی در نظر نگرفته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دویچه وله: محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق، گفت این کشور خواستار مذاکراتی "قاعده‌مند" برای "خروج سریع" نیروهای نظامی به رهبری آمریکا از خاک عراق است. او روز چهارشنبه (۲۰ دی) در مصاحبه‌ای اختصاصی با خبرگزاری رویترز حضور نیروهای نظامی خارجی در عراق را "عامل بی‌ثباتی" در بحبوحه پیامدهای منطقه‌ای جنگ غزه خواند و افزود عراق هنوز ضرب‌الاجلی برای خروج نیروهای آمریکایی در نظر نگرفته است.

السودانی گفت: «نیاز است تا روابط ما مجددا سازمان‌دهی شود، به گونه‌ای که هیچ هدف یا توجیهی برای هیچ طرف داخلی یا خارجی برای بازیچه قرار دادن ثبات عراق و منطقه وجود نداشته باشد.»

پس از حمله پهپادی آمریکا در ۴ ژانویه (۱۴ دی‌ماه) که در تلافی حملات به نیروهای آمریکایی در عراق و سوریه صورت گرفت، یک فرمانده ارشد شبه‌نظامیان نیابتی جمهوری اسلامی ایران معروف به ابو تقوی السعیدی، رهبر "حرکت النجبا" کشته شد. این گروه بخشی از نیروهای شبه‌نظامی حشدالشعبی است . در پی این رویداد، برخی گروه ها به فوریت از دولت عراق خواستند تا در مورد خروج نیروهای آمریکایی اقدام کند.

دفتر السودانی یک روز پس از وقوع این حمله اعلام کرد که دولت او در حال تشکیل کمیته‌ای دوجانبه برای پایان دادن به حضور نیروهای بین‌المللی به رهبری ایالات متحده است.

نظرات بینندگان