arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۷۲۰۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۶ - ۲۳ دی ۱۴۰۲

جزییات محرومیت ۵ باشگاه ایرانی از سوی فیفا/ استقلال، آلومینیوم و مس ۳ پنجره

فیفا در جدیدترین اقدامش برای شفاف‌سازی محرومیت باشگاه‌ها به دلیل شکایات مالی، سامانه‌ای به صورت آنلاین تنظیم کرده که در آن زمان آغاز محرومیت و میزان محرومیت از نقل و انتقال بازیکنان مشخص شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: براساس اطلاعات مندرج در سامانه ثبت بازیکن فیفا، پنجره نقل و انتقالاتی ۱۲ باشگاه ایرانی بسته است که فقط ۵ تا از آن‌ها در حال حاضر فعالیت دارند و باقی منحل شده یا تغییر نام داده‌اند.

فیفا در جدیدترین اقدامش برای شفاف‌سازی محرومیت باشگاه‌ها به دلیل شکایات مالی، سامانه‌ای به صورت آنلاین تنظیم کرده که در آن زمان آغاز محرومیت و میزان محرومیت از نقل و انتقال بازیکنان مشخص شده است.

در این سامانه محرومیت باشگاه‌های ایرانی هم آورده شده است که نکات قابل توجهی به همراه دارد. مهم‌ترین موردی که در این سامانه ذکر شده، مربوط به محرومیت استقلال از ۳ پنجره نقل و انتقالاتی است.

این محرومیت از ۲۷ نوامبر ۲۰۲۳ (۶ آذر) به دلیل صدور حکم قطعی روی موتا، پائولو میگوئل دوس سانتوس و ژائو ابرئو سه دستیار ریکاردو ساپینتو، سرمربی فصل گذشته استقلال اعمال شده است. مدیران استقلال در تلاش بودند که با مکاتبه با فیفا، رضایت فدراسیون جهان فوتبال را برای پرداخت مطالبات این سه نفر از محل درآمد‌های استقلال در فیفا را جلب کنند.

هر چند در روز‌های اخیر باشگاه استقلال تلاش کرد چنین نشان دهد که با پرداخت بدهی این سه نفر پنجره تیم باز می‌شود، اما اطلاعات ثبت شده در سامانه فیفا نشان می‌دهد این محرومیت برای سه پنجره نقل و انتقالاتی اعمال خواهد شد.

براساس قوانین انضباطی فیفا، محرومیت نقل و انتقالاتی به دو صورت اعمال می‌شود که یکی برای تعداد مشخصی از پنجره‌های نقل و انتقالاتی است و این محرومیت پس از سپری شدن این تعداد پنجره رفع می‌شود؛ در نتیجه پرداخت مطالبات فرد شاکی منجر به رفع شدن زودتر از موعد محرومیت نمی‌شود. نوع دیگر محرومیت هم به این صورت است که پس از پرداخت مطالبات فرد شاکی، محرومیت باشگاه رفع خواهد شد که در این لیست با عنوان Up lifted مشخص شده است.

این اتفاق در حالی برای استقلال رخ داده که این باشگاه اخیرا رافائل سیلوا را به خدمت گرفته و اگر قرار باشد پنجره استقلال براساس این سامانه برای ۳ دوره بسته باشد، قادر به ثبت قرارداد مدافع برزیلی‌اش نیست. به همین دلیل باشگاه استقلال باید این موضوع را برای هوادارانش شفاف‌سازی کند.

جدای از استقلال، پنجره نقل و انتقالاتی پرسپولیس هم از ۲۷ نوامبر ۲۰۲۳ (۶ آذر) به دلیل پرداخت نشدن مالیات قرارداد بوژیدار رادوشوویچ بسته شده که البته محرومیت پرسپولیسی‌ها پس از پرداخت این مالیات رفع خواهد شد و مشکلی به مانند استقلال ندارند.

علاوه بر سرخابی‌های پایتخت، پنجره نقل و انتقالاتی دو باشگاه آلومینیوم اراک و مس رفسنجان هم به ترتیب از تاریخ‌های ۹ ژانویه ۲۰۲۴ (۱۹ دی) و ۵ دسامبر ۲۰۲۳ (۱۴ آذر) برای ۳ پنجره نقل و انتقالاتی بسته خواهد بود که به این ترتیب سه باشگاه لیگ برتری به محرومیت از ۳ پنجره نقل و انتقالاتی مواجه شده باشند.

علاوه بر این باشگاه‌های لیگ برتری، چند باشگاه دیگر هم در فهرست محرومیت باشگاه‌های ایرانی از سوی فیفا حضور دارند که دیگر نام و نشانی از آن‌ها وجود ندارد. برق شیراز، ماشین‌سازی، خونه به خونه، مشکی پوشان، نفت تهران، پدیده و شهر خودرو باشگاه‌هایی هستند که پنجره‌های‌شان بسته است، اما اثری از آن‌ها در فوتبال نیست و شاکیان‌شان به پول‌های‌شان نخواهند رسید. هم‌چنین نود ارومیه هم از ۲۱ دسامبر ۲۰۲۳ (۳۰ آذر) برای ۳ پنجره نقل و انتقالاتی محروم است.

نظرات بینندگان