arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۹۲۹۷
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۸ - ۰۲ بهمن ۱۴۰۲

ادعای فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا: ایران مستقیماً در حملات حوثی‌ها به کشتی‌ها دست دارد

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرد: ایران در حملات حوثی‌های یمن به کشتی‌ها در طول جنگ اخیر در غزه، به صورت «خیلی مستقیم» دخالت دارد. او حاضر نشد به این پرسش پاسخ دهد که آیا ایران حملات انفرادی یمن در دریای سرخ و خلیج عدن را هدایت کرده است، اما مدعی شد که حملات مربوط به ایران از تهدید‌های پیشین این کشور که محدود به خلیج فارس و تنگه هرمز بود به آب‌های سراسر خاورمیانه گسترش یافته است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در خاورمیانه مدعی شدکه ایران مستقیماً در حملات شبه‌نظامیان حوثی یمن به کشتی‌ها دست دارد.
 
به گزارش «انتخاب»؛ دریادار برد کوپر روز دوشنبه دوم بهمن در گفت و گو با خبرگزاری آسوشیتدپرس ادعا کرد: ایران در حملات حوثی های یمن به کشتی‌ها در طول جنگ اخیر در غزه، به صورت «خیلی مستقیم» دخالت دارد.
 
او حاضر نشد به این پرسش پاسخ دهد که آیا ایران حملات انفرادی یمن در دریای سرخ و خلیج عدن را هدایت کرده است، اما مدعی شد که حملات مربوط به ایران از تهدیدهای پیشین این کشور که محدود به خلیج فارس و تنگه هرمز بود به آب‌های سراسر خاورمیانه گسترش یافته است.
 
ایران و یمن هنوز واکنشی به ادعای فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین نشان نداده‌اند.
 
فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا در گفتگوی امروز خود ضمن اشاره به «گسترش تهدید نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی ایران و توزیع تسلیحات این کشور از دریای سرخ تا آن سوی اقیانوس هند» ادعا کرد: «ایالات متحده، ایران را مسئول حملات اخیر هواپیماهای بدون سرنشین به کشتی‌ها می‌‌داند.»
 
دریادار کوپر با تکرار مواضع اخیر کشورهای غربی مدعی شد: «ایران آشکارا [گروه‌های نیابتی] را تأمین مالی و مجهز می‌کند و به آن‌ها آموزش می‌دهد.»
 
او حملات اخیر به کشتی‌ها در خاورمیانه را بدترین حملات از زمان به اصطلاح «جنگ تانکرها» در دهه ۱۹۸۰ اعلام کرد.
نظرات بینندگان