arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۵۹۵۳۸
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۸ - ۰۳ بهمن ۱۴۰۲

وزیر خارجه تشکیلات خودگردان: حماس شرایط ما را بپذیرد در آینده ‌فلسطین شریک است اما بدون هیچ شاخه نظامی

ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان به برنامه‌های آتی این تشکیلات برای مشارکت دادن حماس در آینده فلسطین پرداخت. مالکی تاکید کرد که نمی‌توان حماس را در آینده تحولات سیاسی فلسطین نادیده گرفت، اما در شرایطی که حماس تمام پیش‌شرط‌های ما را بپذیرد و در نهایت از نظر ساختاری تبدیل به یک حزب و نهاد سیاسی شود و هیچ شاخه نظامی نداشته باشد، در آینده سیاسی فلسطین ایفای نقش خواهد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: ریاض المالکی، وزیر خارجه تشکیلات خودگردان به برنامه‌های آتی این تشکیلات برای مشارکت دادن حماس در آینده فلسطین پرداخت.
 
 مالکی تاکید کرد که نمی‌توان حماس را در آینده تحولات سیاسی فلسطین نادیده گرفت، اما در شرایطی که حماس تمام پیش‌شرط‌های ما را بپذیرد و در نهایت از نظر ساختاری تبدیل به یک حزب و نهاد سیاسی شود و هیچ شاخه نظامی نداشته باشد، در آینده سیاسی فلسطین ایفای نقش خواهد کرد.
 
المالکی تاکید کرد: «نمی‌توانیم حماس را به‌عنوان سازمانی که نه تنها در فلسطین، بلکه در کل جهان عرب و اسلام طرفدارانی داشته و از حمایت مشخصی در میان مردم برخوردار است، نادیده بگیریم.»
 
او درباره شروط مشخص پیش روی حماس برای حضور در تصمیم‌گیری‌ها درباره آینده فلسطین گفت: «اگر حماس بپذیرد که در ساف [سازمان آزادی‌بخش فلسطین] و جریان اصلی سیاست فلسطین الحاق شود، و در صورتی که با شرایط ما کنار بیاید از جمله اینکه مشروعیت بین‌المللی را به رسمیت بشناسد، آنوقت ما تلاش خود را برای گنجاندن آنها و تبدیل حماس به یک نهاد و حزب حزب سیاسی بدون داشتن هیچ شاخه نظامی، انجام خواهیم داد.» 
 
اروپا به فکر تحریم نتانیاهو باشد
 
این سیاستمدار فلسطینی که برای حضور در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا بر سر مساله راه‌حل دو-کشوری در بروکسل به سر می‌برد، روز گذشته در جمع خبرنگاران گفته بود که اولویت اصلی ما سخن گفتن از آتش‌بس و صلح است. چرا که هر لحظه که ما در این باره تغافلی کنیم، بر آمار مرگ و میر زنان و کودکان و سالخوردگان فلسطینی افزوده می‌شود. او تاکید کرده بود که «جان فلسطینیان ارزش دارد.» 
 
او همچنین خواستار وضع تحریم‌‌های اروپایی علیه بنیامین نتانیاهو شد. او در همین زمینه به خبرنگاران گفته بود: «این را خیلی صریح و شفاف به همکاران اروپایی‌ام می‌گویم؛ از شما انتظار دارم که خواستار آتش‌بس باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید، از شما انتظار دارم بیانیه‌ای را که [نخست‌وزیر اسرائیل] در ارتباط با راه‌حل دو-دولتی بیان کرد، محکوم کرده و به فکر وضع تحریم علیه نتانیاهو و دیگرانی باشید که شانس راه حل دو-کشوری و رسیدن به صلح در خاورمیانه را از بین می‌برند.»
 
اروپا در کنار آمریکا بر راه‌حل تاسیس دو دولت مستقل فلسطین و اسرائیل تاکید دارد. این در حالی است که نتانیاهو در سخنرانی‌های اخیر به طور شفاف با چنین راه‌حلی مخالفت کرده است.
نظرات بینندگان