arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۰۱۷۶
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۰ - ۰۷ بهمن ۱۴۰۲

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست هم دادند که قیمت ارز ۱۰ درصد افزایش یابد

سید کمال سیدعلی معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست دادند که این افزایش حدود ۱۰ درصد نرخ ارز (با احتساب نرخ دلار امروز -۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان) اتفاق بیفتد و بر روی افزایش نرخ ارز در ایران موثر بود، اما نباید اثرگذاری نرخ تورم بر نوسانات نرخ ارز را فراموش کرد و با تورم بالای ۴۰ درصد در ایران، افزایش نرخ ارز غیرقابل پیش بینی نبود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: معاون ارزی اسبق بانک مرکزی گفت: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست دادند که این افزایش حدود ۱۰ درصد نرخ ارز (با احتساب نرخ دلار امروز -۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان) اتفاق بیفتد و بر روی افزایش نرخ ارز در ایران موثر بود، اما نباید اثرگذاری نرخ تورم بر نوسانات نرخ ارز را فراموش کرد و با تورم بالای ۴۰ درصد در ایران، افزایش نرخ ارز غیرقابل پیش بینی نبود.

سید کمال سیدعلی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی درباره دلایل افزایش نرخ ارز در بازار اظهار داشت: در شرایط عادی دلیل افزایش نرخ ارز در چهارچوب عدم توازن منابع و مصارف است و در روال عادی نوسان نرخ ارز بر اساس کمبود ارز در بخش‌های مختلف رخ می‌دهد. اما امروز مشکل عدم توازن منابع و مصارف احساس نمی‌شود و می‌توان گفت منابع و مصارف جوابگوی هم هستند.

وی تاکید کرد:، اما باید توجه داشت نرخ ارز با دو فاکتور و عامل نرخ تورم و نوسانات بین‌المللی دچار نوسان می‌شود و نرخ تورم در این بخش تاثیر خاص دارد. به غیر از این عامل اثرگذاری نرخ تورم، در کشورمان عامل اثرگذار دیگری بر نوسان نرخ ارز وجود دارد که آن هم تنش‌های سیاسی است و اثر اضافه‌ای بر روی عوامل موثر در افزایش نرخ ارز می‌گذارد.

این کارشناس ارزی ادامه داد: بنابراین انتظارات تورمی تحت تاثیر تنش‌های سیاسی با اخبار سیاسی که عامل دیگری در نوسان نرخ ارز محسوب می‌شود، حرکت می‌کند؛ شبیه به دورانی که با هر سخنرانی و اقدامی از سوی ترامپ نرخ ارز در ایران تغییر می‌کرد.

سیدعلی افزود: در ۹ ماه گذشته شاهد ثبات نرخ ارز در بازار بودیم که دلیل آن می‌تواند تزریق اضافه ارز در بازار باشد یا اینکه عرضه ارز پاسخگوی ثبت سفارش واردات بوده است. همچنین عامل دیگر این بود که انتقال ارز از سوی کشور‌های همسایه راحت‌تر انجام شد و می‌توان گفت از دیگر دلایل این بود که از ابتدای سال تا یک ماه گذشته فیتله تنش‌ها پایین کشیده شده بود و شاهد افزایش فروش نفت در روز بالای یک میلیون بشکه بودیم. از این رو تقریبا این میزان عرضه ارز پاسخگوی مصارف بود.

وی گفت: سه موضوع تنش با آمریکا، تنش‌های منطقه و جنگ غزه دست به دست دادند که این افزایش حدود ۱۰ درصد نرخ ارز (با احتساب نرخ دلار امروز -۵۵ هزار و ۳۰۰ تومان) اتفاق بیفتد و بر روی افزایش نرخ ارز در ایران موثر بود، اما نباید اثرگذاری نرخ تورم بر نوسانات نرخ ارز را فراموش کرد و با تورم بالای ۴۰ درصد در ایران، افزایش نرخ ارز غیرقابل پیش بینی نبود.

معاون اسبق ارزی بانک مرکزی با بیان اینکه فاکتور اقتصادی در افزایش نرخ ارز اثر گذار بوده و با این نرخ تورم، افزایش نرخ ارز پیش بینی می‌شد، تاکید کرد: هر کسی که می‌گوید، افزایش نرخ ارز عامل و فاکتور اقتصادی ندارد، حرف صحیحی بیان نکرده است چراکه در شرایطی که تمام کالا‌ها تا ۴۰ درصد افزایش قیمت دارند، نرخ ارز را ثابت نگه داشت. 

سیدعلی ادامه داد: ممکن است که در مقطعی با افزایش تزریق ارز و درآمد بیشتر ارزی، نرخ ارز را ثابت نگه داشت کمااینکه در ۹ ماه گذشته نرخ ارز ثابت بود و باید توجه داشت افزایش ۱۰ درصدی نرخ ارز در شرایط تورم بالای ۴۰ درصد افزایش قابل توجهی محسوب نمی‌شود.

نظرات بینندگان