arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۰۲۹
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۰۹ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۱

فرش های اهدایی شاه عباس و ناصرالدین شاه به حرم امام علی(ع) +تصاویر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
عصر ایران ،روزنامه کویتی القبس در گزارشی کم نظیر به قلم "سلیم زبال " این مطلب را نوشته و عکس های رنگی آن توسط "اوسکار" گرفته شده بود. آنها توانسته بودند به عنوان نخستین خبرنگاران وارد زیرزمین های حرم علوی شوند و هدیه ها و ثروت های اسطوره ای در این مکان ها را به تصویر بکشند.

این بازدید رسانه ای پس از دریافت مجوز از وزارت اوقاف و مدیریت حرم  علوی انجام شد.
1- فرشی از مروارید و یاقوتاز جمله این هدیه ها می توان به فرش بنفش رنگی اشاره کرد که با استفاده از الماس، زمرد، مروارید و یاقوت بافته شده است. دو تخته فرش از این نوع در گنجیه حرم علوی نگهداری می شود. اندازه هر کدام از این فرش ها 4 متر در 2 متر است.

کارشناسان نتوانسته اند برای این فرش ها قیمتی را اعلام کنند.

2- فرش اهدایی شاه عباس صفویاین عکس مربوط به فرش ضخیم به طول 7 متر و عرض 3 متر است که شاه عباس صفوی قدرتمندترین پادشاه سلسله صفویه به حرم امام علی هدیه داده بود. گفته شده در سال 1950 کارشناسی از ایران ضمن دیدار از این فرش، ارزش آن را نیم میلیون دینار عراق اعلام کرد. این فرش از ابریشم و طلا بافته شده است.

3- فرش اهدایی ناصر الدین شاه


این عکس مربوط به فرشی است که هیچ کس نمی تواند ارزش و قیمت آن را تخمین بزند زیرا تمام این فرش از مروارید طبیعی در حجم های متفاوت، بافته شده است. در مرکز این فرش یک زمرد قرار دارد و  عبارت "لا فتی الاعلی و لاسیف الا ذوالفقار ناصر الدین قاجار " با استفاده از مرواریدهای طبیعی در کناره آن بافته شده است.
نظرات بینندگان