arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۰۹۸
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۱۵ - ۲۱ شهريور ۱۳۹۱

مطهری: خانواده‌ها ارتباط نامشروع را به ازدواج موقت ترجیح می‌دهند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علی مطهری با اشاره به اظهارات اخیر وزیر علوم مبنی بر اینکه اساتید سکولار باید از دانشگاه اخراج شوند و این موضوع در جذب نیروهای هیات علمی دانشگاهها هم لحاظ می شود، گفت: در حوزه‌های مختلف حکم استاد سکولار مختلف است. مثلا حکم یک استاد سکولار در دانشکده مهندسی با دانشکده علوم انسانی متفاوت است.

نماینده مردم تهران که از طرفداران ازدواج موقت و چند همسری است ،همچنین افزود: البته در مواردی ازدواج مجدد موفق است که هر سه طرف یعنی مرد، همسر اول و همسر دوم از سطح خوبی از معارف اسلامی برخوردار باشند یعنی آن را راه‌حلی برای یک معضل اجتماعی بدانند و آماده فداکاری باشند.

اهم اظهارات وی بدین قرار است:

• اگر مقصود وزیر علوم این بوده که اساتید سکولار به طور مطلق باید اخراج شوند، حرف درستی نیست اما اگر مقصود اساتیدی است که تبلیغ سکولاریسم می‌کنند، دو حالت دارد، یک وقت بدون ارتباط با درس ،تبلیغ سکولاریسم می‌کنند و از درس خود کم می‌گذارند و یک وقت در ارتباط با درس و در حالی که متن مصوب را تدریس می‌کنند نظر شخصی خود را هم بیان می‌کنند و جنبه تبلیغی ندارد بلکه جنبه فکری دارد که دیگران باید به او پاسخ بدهند. در حالت اول باید با آن استاد برخورد شود، اما حالت دوم این گونه نیست. به هرحال مسئله ظریف است و باید توجه داشت که در حوزه‌های مختلف حکم استاد سکولار مختلف است.


• در بخش علوم انسانی به نظر من استاد باید متن مصوب را تدریس کند و اگر در ضمن تدریس، نظریات خودش را هم بیان کند و نظر شخصی بدهد به طوری که بحث جنبه فکری داشته باشد نه سیاسی، گناهی نیست. فضای علمی دانشگاه را نباید بست. شهید مطهری در آستانه پیروزی انقلاب اعلام کردند که حتی در دانشکده الهیات، استاد معتقد به مارکسیسم باید داشته باشیم و به او اجازه تدریس چند واحد مارکسیسم بدهیم و در مقابل، پاسخ او را بدهیم.


• منظور من بستن فضا از نظر آزادی بیان بود، اما تفکیک جنسیتی اگر درست و در جای خود انجام شود امر مثبتی است و در درجه اول به معنی تأسیس دانشگاههای دخترانه است. متأسفانه ما هنوز دانشگاه دخترانه به اندازه کافی نداریم و مهمترین دانشگاه ما همان دانشگاه الزهرا است که قبل از انقلاب تأسیس شد و به نام دانشگاه فرح بود. یعنی بعد از انقلاب تلاش جدی در این راه نشد و کارنامه رژیم شاه در این موضوع بهتر از ماست. امروز در آمریکا هم از دانشگاه‌های دخترانه استقبال شده است.


• یادم هست 15 سال پیش با یک عده جوان دختر و پسر انگلیسی که تازه مسلمان شده‌بودند در کتابخانه پدر، یک ساعتی درباره مسائل مختلف صحبت کردیم به طوری که از نزدیک دور مرا گرفته بودند. بعد که رفتند با خودم فکر کردم که چطور این نشست این قدر برایم عادی بود و معذب نبودم، فهمیدم علتش این بود که خیلی ساده بودند و آرایش نداشتند.


• من در این لایحه از ضابطه‌مند شدن تعدد زوجات که حکم اسلام است دفاع کردم. معمولا در اکثر جوامع، تعداد زنان آماده ازدواج از مردان آماده ازدواج بیشتر است به خاطر مرگ و میر بیشتر مردان و مقاوم بودن زن در برابر بیماری‌ها، و در نتیجه تعدادی از زنان بدون شوهر باقی می‌مانند و طبیعی است که مشکلاتی برای جامعه به وجود می‌آورند. راهی که اسلام برای حل این معضل اجتماعی پیش‌بینی کرده تعدد زوجات است تا برخی مردان با داشتن شرایطی یعنی توان جسمی، روحی و مالی و نیز بیم نداشتن از عدم رعایت عدالت، بتوانند همسر دیگر اختیار کنند.


• در شرایط اضطراری می توان ازدواج موقت کرد. یعنی کسی در شرایطی باشد که به گناه می‌افتد و دچار فشار روحی و روانی می‌شود. اگر امکان ازدواج دائم نیست، موقت. مثلا کسی که در اروپا مدتها بدون همسر زندگی می‌کند و امکان ازدواج دائم هم برای او نیست، اسلام نگفته به خودت فشار بیاور، بلکه راه حل ازدواج موقت را پیش پای او گذاشته است. راسل هم با نام ازدواج آزمایشی در غرب شبیه این را مطرح کرد و مورد تمجید روشنفکران قرار گرفت اما وقتی اسلام همان را می‌گوید، مخالفت می‌شود.


• به نظر من اگر بین برخی دختر و پسرها دوستی‌هایی هست و پدر و مادر آنها هم اطلاع دارند، ضروری است آن را در قالب ازدواج موقت قرار دهند و اگر لازم است، ثبت کنند تا ارتباطات به صورت گناه نباشد.


• متأسفانه برخی خانواده‌ها ارتباط نامشروع را بر ازدواج موقت ترجیح می‌دهند. یعنی اگر یک مردی معشوقه‌هایی داشته باشد اشکالی ندارد اما اگر چند همسر داشته یا ازدواج موقت کرده باشد همه او را نکوهش می‌کنند. این نگاه که تحت تأثیر فرهنگ غربی است باید تغییر یابد.

منبع: خبرآنلاین
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
مولايي
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۲۴ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
2
16
جناب مطهري با همه احترامي كه براتون قائلم ولي با اين حرفتون مخالفم زيرا كه اولا ازدواج موقت همه اش بع نفع مردان وزنان بي بند وبا رميشود وبه زيان دختران وخانو اده هاي نجيب ميشود شما فقط يك بعدي نگاه يكنيد وفكر نميكنيد كه ايا اين قانون براي جامعه نافع است ياخير وبه نفع كي وبه ضرر كي ميشود ومتاسفانه در زماني كه حتي جوامع وهابي وعربستان به طرف تك همسري رو اوردها ند ولي شما وهمفكرانتون جامعه را به عقب ميكشانيد
برادر محترم اينجا ايران است با فرهنگ خودش
واقعا شما ميتوانيد اينكار را براي دخترانتون انجام بدهيد
با شعار كه نميتوان جامعه را اداره كرد
در حال حاضر دختران به ازدواج تن نميدهند واونوقت شما از چند همسري سخن مي رانيد؟؟؟
اين حرفها باعث دين گريزي نسل جوان وبخصوص باعث ازردگي روحي زنان ودختران ميشود
ايا شما از امام راحل هم مسلمانترين؟
كه حتي دورا ن جنگ هم ازاين حرفها نزدند؟
سمانه
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۳۲ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
3
17
چه كسي دنبال روابط نامشروع است حتما از تيپي هستند كه به مذهب پاي بند نيستد ديگه وحالا شما چرا ميخواهيد اين را قانو كنيد ورواج طهيد بًاي خانواده مذهبي ؟
اونها چه كنند كه عده اي بي بنط وبار هستند وچرا خانواده را در خطر مياندازيد براي افراد بي بند وبار
اخه واقعا اينهم شد راه حل كه شما هميشه بهش اصرار داريد
بيچاره خانواده وبيچاره تر زنان ودخترهاي نجيبي كه از دست اين افكار شما بايد به كي پناه ببرند
سايت انتخاب لطفا تاييد كنيد كامنتم را
ناشناس
|
-
|
۱۰:۴۱ - ۱۳۹۱/۰۶/۲۲
1
25
آقای مطهری نظرشونو دادن البته ایشون به جای پیداکردن یک راه حل عاقلانه دنبال آسونترین راه حلی میگردن که به ذهنشون میرسه فرض کنین تمام این روابط پنهانی و نامشروع تبدیل به عقد موقت بشه چه مشکلی حل میشه .من فکر میکنم شما به عنوان یک سیاستمدار اگر جلوی این قوانین ضد خانواده بایستید و
درکنار اون عفاف ونجابت رو تبلیغ کنین نتیجه بهتری میگیرید.
نظرات بینندگان