arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۱۷۴
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۲ - ۲۲ شهريور ۱۳۹۱

رییس جمهور : ایران هیچ محدودیتی برای توسعه روابط با چین ندارد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس‌جمهور اسلامی با اشاره به ظرفیت‌های گسترده همکاری در بخش‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی میان ایران و چین گفت: دو کشور به لحاظ سابقه دیرینه و تاریخی روابط با یکدیگر، نیاز به پیشرفت و توسعه روزافزون و مواجهه با دشمنان مشترک، باید در جهت ارتقا و توسعه حداکثری سطح مناسبات و همکاری‌های همه‌جانبه تلاش کنند.

به گزارش انتخاب به نقل از ایلنا، محمود احمدی‌نژاد در دیدار «وو بانگ گو» رییس کمیته دائمی کنگره ملی نمایندگان خلق چین با بیان اینکه «سابقه روابط میان جمهوری اسلامی ایران و چین عمیق و دوستانه است و دو کشور متعلق به یک حوزه فرهنگی هستند»، اظهار کرد: هیچ نقطه منفی در مناسبات دو کشور وجود ندارد.

وی با بیان اینکه «امروز ایران و چین در یک جبهه هستند و دشمنان مشترکی دارند که هرگز خواهان پیشرفت و قدرتمندی ما نیستند و به بهانه‌های گوناگون درصدد جلوگیری از پیشرفت و توسعه روابط میان دو کشور هستند»، افزود: مستکبران در حالی که خودشان بمب اتم ساخته، از آن استفاده کرده و امروز به وسیله آن ملت‌ها را تهدید می‌کنند و نیز پایه‌گذار اصلی نقض حقوق بشر در جهان هستند، با بهانه حقوق بشر و بمب اتم به کشورهای مستقلی نظیر ایران و چین فشار وارد می‌کنند.

احمدی‌نژاد با بیان اینکه «اگر به دشمنان فرصت بدهیم آن‌ها در جزئی‌ترین امور ما نیز دخالت‌ می‌کنند»، گفت: مطمئناً آن‌ها به قدری که نمایش می‌دهند، قدرتمند نیستند و ما بدون توجه به فشار دشمنان آنگونه که مصلحت دو کشور در آن باشد، عمل خواهیم کرد.

رییس‌جمهور با تأکید بر اینکه «جمهوری اسلامی ایران توسعه روابط با چین را آگاهانه انتخاب کرده و این باور و اراده را در مسئولان چینی نیز مشاهده کرده است»، اظهار کرد: امروز دو کشور در مسیر روشن گسترش و توسعه روابط همه‌جانبه قرار دارند.

وی روابط ایران و چین در زمینه‌های سیاسی و بین‌المللی را مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: دو کشور مواضع یکسانی در رابطه با موضوعات گوناگون منطقه‌ای و بین‌المللی داشته و در محافل بین‌المللی مشورت‌ها و تصمیمات بسیار خوبی با یکدیگر دارندکه یقیناً این گفت‌وگو‌ها به نفع دو ملت و صلح جهانی خواهد بود.

رییس‌جمهور با بیان اینکه «در زمینه همکاری‌های اقتصادی، ظرفیت‌های گسترده‌ای برای ارتقاء سطح روابط میان دو کشور وجود دارد»، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیت و سقفی برای توسعه روابط همه‌جانبه با چین ندارد.

احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه «حجم مبادلات میان دو کشور در حال حاضر حدود ۴۵ میلیارد دلار است که با تلاش دو طرف و ظرفیت‌های موجود به سرعت می‌تواند به رقم ۱۰۰ میلیارد دلار برسد»، خاطرنشان کرد: در زمینه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش‌های مختلف و انجام پروژه‌های مشترک اقدامات بسیار خوبی میان دو کشور صورت گرفته است که می‌توان آن‌ها را بیش از پیش گسترش داد.

وی همچنین با تقدیر از مواضع چین در موضوع هسته‌ای ایران آن را ناشی از دوستی و اعتماد عمیق میان دو کشور دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای بر گفت‌وگو و تعامل سازنده میان طرفین تأکید دارد.

احمدی‌نژاد با تأکید بر توسعه روابط فرهنگی میان ایران و چین در بخش‌های مختلف از جمله صنایع دستی، میراث فرهنگی، هنر و ورزش، اظهار کرد: امروز دشمنان با ایجاد موج‌های افراطی‌گری در صدد هستند تا انسجام ملت‌ها را در هم شکسته، فرهنگ‌ها را تخریب و هویت ملت‌ها را از آنان بگیرند و مطمئناً پاسخ آن‌ها باید پاسخی فرهنگی باشد که ایران و چین عناصر اصلی فرهنگی را برای مقابله با این هجمه دشمنان در اختیار دارند.

رییس‌جمهور همچنین بر لزوم تبادلات فرهنگی و برنامه‌ریزی مسئولان دو کشور برای برگزاری هفته‌های فرهنگی ایران و چین در دو کشور تأکید کرد.

وو بانگ گو ـ رییس کمیته دائمی کنگره ملی نمایندگان خلق چین ـ نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران و چین دارای تاریخ و تمدنی دیرینه بوده و مردم دو کشور نقش بسزایی در توسعه فرهنگ انسانی در جهان دارند، گفت: مطمئناً توسعه روابط میان دو کشور به نفع دو ملت و در راستای کمک به ایجاد صلح و ثبات در منطقه خواهد بود.

رییس کمیته دائمی کنگره ملی نمایندگان خلق چین با اشاره به اینکه چین نگاهی درازمدت و راهبردی به توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران دارد، تصریح کرد: یقیناً روابط ایران و چین بخاطر برخی فشار‌ها و تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی تعدیل نخواهد شد.

وو بانگ گو با مثبت ارزیابی کردن همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، پروژه‌های زیربنایی و همکاری‌های اقتصادی و تجاری، خاطرنشان کرد: گسترش همکاری‌های تهران ـ پکن در راستای منافع مشترک دو ملت بوده و گر چه با فشار و چالش‌های زیادی از سوی دشمنان مواجه است، باید با تلاش و برنامه‌ریزی راهکار عبور از این چالش‌ها تعیین شود.

وی با تقدیر از مواضع مثبت و انعطاف‌پذیر ایران در موضوع هسته‌ای و همکاری با ۱+۵ تصریح کرد: معتقدیم حق استفاده صلح‌آمیز هسته‌ای یک کشور باید مورد احترام باشد و با اعمال فشار، تحریم و هرگونه تهدید در این مسیر مخالف هستیم.

رییس کمیته دائمی کنگره ملی نمایندگان خلق چین همچنین برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس عدم تعهد در تهران و حضور ۱۲۰ کشور در این رویداد بین‌المللی را نشان از اراده کشورهای عضو این جنبش برای تقویت وحدت، انسجام و تأثیرگذاری در مسائل بین‌المللی عنوان کرد.
نظرات بینندگان