arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۳۶۱۶
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۷ - ۲۲ بهمن ۱۴۰۲

اوکراین: روسیه از «استارلینک» ایلان ماسک در مناطق اشغالی استفاده می‌کند

کی‌یف، روز یکشنبه ۲۲ بهمن، اعلام کرد نیرو‌های روسی در مناطق اشغالی اوکراین از پایانه‌های استارلینک شرکت «اسپیس اکس» متعلق به ایلان ماسک برای اینترنت ماهواره‌ای استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد اکنون کاربرد «سازمان یافته‌ای» در ارتش روسیه دارد. استارلینک می‌گوید که هیچ گونه تجارتی با دولت یا ارتش روسیه ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کی‌یف، روز یکشنبه ۲۲ بهمن، اعلام کرد نیروهای روسی در مناطق اشغالی اوکراین از پایانه‌های استارلینک شرکت «اسپیس اکس» متعلق به ایلان ماسک برای اینترنت ماهواره‌ای استفاده می‌کنند که به نظر می‌رسد اکنون کاربرد «سازمان‌ یافته‌ای» در ارتش روسیه دارد.
 
به گزارش رویترز، این پایانه‌ها پس از تهاجم روسیه در ۵ اسفند ۱۴۰۰، برای کمک به اوکراین وارد شدند و برای ارتباطات نیروهای اوکراینی در نبرد علیه روسیه حیاتی بودند.
 
بنا به این گزارش، استارلینک می‌گوید که هیچ گونه تجارتی با دولت یا ارتش روسیه ندارد.
 
آندری یوسف، سخنگوی اطلاعات وزارت دفاع اوکراین گفت: «مواردی از استفاده اشغالگران روسی از این پایانه‌ها ثبت شده است و روسیه حالا استفاده از آنها را به طرز سازمان یافته‌ای آغاز کرده است.»
 
او در بیانیه‌ای گفت این پایانه‌ها توسط واحدهایی مانند تیپ ۸۳ عملیات هوایی روسیه در نزدیکی شهرهای کلیشچیوکا و آندریوکا در منطقه شرقی استان دونتسک که بخشی از آن را روسیه اشغال کرده است، استفاده می‌شوند.
 
وزارت دفاع روسیه بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ نداد.
 
دو منبع دولتی اوکراین به رویترز گفتند که استفاده روسیه از استارلینک در اراضی اشغالی اوکراین محرز شده است. یکی از آنها گفت اوکراین در تلاش است تا داده‌هایی را به دست آورد که سطح استفاده از این پایانه‌ها مشخص شود.
 
وزارت دفاع اوکراین گفت که مکالمه دو سرباز روسی را که در حال بحث در مورد راه اندازی پایانه‌ها بودند، شنود کرده است. این وزارتخانه یک کلیپ صوتی از این مکالمه را در پیام‌رسان تلگرام پست کرده است.
 
کی‌یف نگفت که به عقیده آنها روسیه چگونه این پایانه‌ها را به دست آورده است و آیا از خارج تهیه شده‌اند یا از نیروهای اوکراینی تصرف کرده‌اند.
 
استارلینک روز پنجشنبه، ۱۹ بهمن، تاکید کرد که پایانه‌های آن در روسیه فعال نیستند و «اسپیس اکس» هرگز آنها را به روسیه عرضه نکرده و هیچ تجهیزاتی را به مکان‌هایی در روسیه ارسال نکرده است.
 
استارلینک در بیانیه‌ای در رسانه اکس، مطلبی در مورد استفاده احتمالی از آنها در مناطق اشغالی اوکراین نگفته است.
 
در این بیانیه آمده است: «اگر اسپیس اکس از استفاده از پایانه‌های استارلینک توسط یک طرف تحریم شده یا غیرمجاز مطلع شود، در مورد آن تحقیق می‌کند و در صورت تایید، اقداماتی را برای غیرفعال کردن آنها انجام خواهد داد.»
نظرات بینندگان