arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۸۵۰۹
تاریخ انتشار: ۰۰ : ۲۰ - ۱۵ اسفند ۱۴۰۲

عکس/ ۶۴ سال پیش؛ سفر سی و چهارمین رئیس جمهور آمریکا به ایران

در آذر ماه ۱۳۳۸، آیزنهاور، رئیس جمهور آمریکا، به تهران سفر کرد. این سفر که کمتر از یک روز به طول انجامید، در پی دیدار‌های منطقه‌ای رئیس جمهور آمریکا از خاورمیانه بود. برخی اهداف این سفر را، بررسی شرایط خاورمیانه پس از امضا پیمان سنتو ارزیابی می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

سرویس تاریخ «انتخاب»: در آذر ماه ۱۳۳۸، آیزنهاور، رئیس جمهور آمریکا، به تهران سفر کرد. این سفر که کمتر از یک روز به طول انجامید، در پی دیدار‌های منطقه‌ای رئیس جمهور آمریکا از خاورمیانه بود. برخی اهداف این سفر را، بررسی شرایط خاورمیانه پس از امضا پیمان سنتو ارزیابی می‌کنند.
سفر آیزنهاور در حالی انجام می‌شد که در بغداد کودتا شده بود و ایران پیمان سنتو را بدون عراق تمدید می‌کرد. آیزنهاور در سفر به ایران با استقبال گرمی مواجه شد و برای سخنرانی به مجلس سنا رفت. در سخنرانی خود نیز بر تحکیم روابط نظامی ایران و آمریکا تاکید کرد و به نوعی ایران را ژاندارم خود در منطقه اعلام کرد. اگرچه او کمتر از یک روز در تهران ماند، اما نام آیزنهاور در این شهر باقی تا سال‌ها شنیده می‌شد. بعد‌ها خیابانی نیز در تهران به نام آیزنهاور نام گذاری شد که پس از انقلاب به آزادی تغییر نام داد.

نظرات بینندگان