arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۶۹۳۹۰
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۹ - ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

محتوای کتاب‌ عربی به سمت آموزش معارف تغییر می‌کند

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: برنامه خاصی بر کتاب‌های عربی داریم که در راستای آموزش معارف قرار بگیرند. تعریف کتاب‌های موازی هم در دستور کار قرار گرفته است و از سال گذشته برای کتاب دینی پایه هفتم یک مورد تهیه شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس ستاد اقامه نماز گفت: بخش عظیمی از رکن نماز نسل نو نیز به مدیر مدرسه بستگی دارد. باید در ارزیابی مدیران مدارس، بحث نماز و اقامه آن در مدارس مورد بررسی قرار گیرد.
 
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روبط عمومی وزارت آموزش و پرورش؛ جلسه شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز وزارت آموزش و پرورش با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی رئیس ستاد اقامه نماز، رضامراد صحرایی وزیر آموزش و پرورش، سیداحمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز و اعضای شورای معاونان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد. 
 
حجت الاسلام و المسلمین محسن قرائتی در این نشست اظهار کرد: مهم‌ترین رکن آموزش و پرورش، مدرسه است. بخش عظیمی از رکن نماز نسل نو نیز به مدیر مدرسه بستگی دارد. باید در ارزیابی مدیران مدارس، بحث نماز و اقامه آن در مدارس مورد بررسی قرار گیرد. 
 
قرائتی گفت: همه چیز در نماز است؛ چه کمالی است که در نماز نیست؛ اخلاق، ادب، آموزش و… تمام راه‌های تربیت در نماز است. به مساجد و افرادی که در آن‌ها کار می‌کنند نمره بدهیم. از مدیرانی که در نماز مدارس شرکت می‌کنند تقدیر شود. 
 
رئیس ستاد اقامه نماز خطاب به وزیر آموزش‌وپرورش اظهار کرد: هر چیزی که به دانش‌آموزان یاد می‌دهید، باید ۴ شرط داشته باشد؛ واجب، مستحب، مشکل جامعه را حل کند، مشکل یک نفر را حداقل حل کند. 
 
وی عنوان کرد: لازم است وزرای قبلی در آموزش و پرورش گاهی اوقات کنار هم جمع شوند و از تجربیات یکدیگر استفاده کنند. 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسین پورثانی معاون پرورشی نیز در این جلسه گزارشی از وضعیت نماز در مدارس ارائه کرد و گفت: اکنون نماز جماعت در ۶۴ هزار مدرسه اقامه می‌شود و ۷۱ هزار ائمه جماعات نیز برای این مهم سازماندهی شده‌اند؛ همچنین طرح جامع اقامه نماز و جشن تکلیف برای ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار دانش‌آموز اجرا شده است و این کار نیز ادامه دارد. 
 
وی ادامه داد: طرح سه میم (منزل، مدرسه و مسجد) در ۳۶۰۰ مدرسه در حال برگزاری است. همچنین برگزاری دوره‌های آموزش و توانمندسازی برای ائمه جماعت مدرسه و معلمان و مربیان مهدهای کودک و اولیای دانش‌آموز، مجموعا برای ۳۱۰ هزار نفر اجرا شده است. 
 
معاون پرورشی ادامه داد: طرح نمازیار هم در حال اجراست و اکنون تصحیح بیش از ۱۱۰ هزار فایل صوتی دانش‌آموزان در حال انجام است. برگزاری مسابقات اذان و انشای نماز برای ۱ میلیون و ۱۵۰ هزار در حال انجام است. 
 
حجت‌الاسلام والمسلمین پورثانی با بیان اینکه ۷۶۰ اجلاس نماز در سطوح مختلف در حال انجام است، گفت: پویش «اذان بگو» هم در حال انجام است. یک روز در میان، نماز جماعت مدرسه نیز از تلویزیون پخش می‌شود. 
 
وی با بیان اینکه کوچکی نمازخانه یک چالش است و اصلا کفاف نماز مدرسه را نمی‌دهد، تصریح کرد: اگر بخواهیم نماز مدرسه به‌عنوان اساسی‌ترین کار دنبال شود، به یک‌هم‌افزایی از همه جریان‌ها و همه دستگاه‌ها نیازمندیم. 
 
حمید طریفی حسینی معاون آموزش ابتدایی نیز گفت: امسال طرح نغمه‌های آسمانی را برای دانش‌آموزان پایه‌های اول تا سوم اجرا کردیم که مخصوص اقامه نماز و اذکار بچه‌هاست. هدف، آموزش قرائت صحیح نماز و آموزش عملی نماز است. 
 
وی ادامه داد: مهمترین دارایی ما برای اجرای هر کاری معلمان هستند، به همین خاطر توانمندسازی معلمان را دنبال می‌کنیم. دوره توانمندسازی معلمان پایه سوم در بحث هدیه‌های آسمانی را برگزار کردیم و امسال توانمندسازی معلمان پایه دوم انجام می‌شود. طرح اتقان نیز در استان‌ها اجرا شده و آن را ادامه خواهیم داد. 
 
حجت‌الاسلام علی لطیفی در این جلسه اظهار کرد: درباره نماز در محتواهای کتب درسی آمده است و به آن پرداخته شده است. کتاب‌های تعلیم دینی تغییر کرده است. معارف اسلامی، ارزش‌های دفاع مقدس، وصیتنامه شهدا در کتب مورد توجه قرار گرفته است. 
 
رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: برنامه خاصی بر کتاب‌های عربی داریم که در راستای آموزش معارف قرار بگیرند. تعریف کتاب‌های موازی هم در دستور کار قرار گرفته است و از سال گذشته برای کتاب دینی پایه هفتم یک مورد تهیه شده است. 
 
محمدرضا خان‌محمدی هم در ادامه گفت: ما فرش سجاده‌ای را در سبد خرید تجهیزات آموزشی اضافه کردیم که از قبل وجود نداشت. اکثر مدارس نمازخانه دارند، اما از ۱۰۰ هزار مدرسه موجود، ۳۰ هزار مدرسه فاقد نمازخانه داریم که از سال گذشته براساس ردیفی که در اختیار سازمان نوسازی مدارس قرار گرفته است تعداد زیادی از نمازخانه‌ها تکمیل شده است. 
 
رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت: طی برنامه هفتم توسعه قرار شده ۲۰۰ مجموعه بزرگ ساخته شود که بهترین نمازخانه برای آن‌ها ساخته خواهد شد. 
 
وی افزود: در تفاهم‌نامه‌ای که قرار است طی چند روز آینده با قرارگاه امام حسن (ع) امضا کنیم از این ظرفیت نیز برای تکمیل نمازخانه‌ها استفاده خواهیم کرد. 
 
ضرورت اجرا و پیگیری اقامه نماز در مدارس
محمدمهدی کاظمی، معاون آموزش متوسطه نیز در ادامه با اشاره به ابلاغ زمان نماز در برنامه درسی گفت: آنچه که مهم است پیگیری و نظارت بر اجرای این مهم است. آموزش قرائت نماز و تولید محتوای آموزشی نیز در این زمینه انجام شده است. 
 
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش: سالیانه چهار کارنامه ارزیابی عملکرد برای مدیران مدارس صادر می‌شود
 
مجتبی هاشمی هم در ادامه افزود: ما در دو حوزه ارزشیابی اقامه نماز را با مشارکت معاونت پرورشی انجام می‌دهیم. 
 
مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اهمیت کاربست نتیجه این ارزیابی گفت: ما مدیران مدارس را در دو حوزه نظام فضا، تجهیزات و همچنین نظارت و رهبری مدیر بر اجرای باشکوه نماز، مورد ارزیابی قرار می‌دهیم و سالیانه در این زمینه ۴ کارنامه برای آن‌ها صادر می‌شود.
 
سیداحمد زرهانی نیز در ابتدای این جلسه اظهار کرد: براساس دستور رئیس ستاد اقامه نماز، مهمترین دستورکار ما بررسی نماز در حوزه تعلیم و تربیت است. ما یک نظرسنجی اجمالی درباره وضعیت نماز در مدارس داشتیم که وضعیت بالای متوسط را نشان می‌دهد. 
 
وی ادامه داد: آمارها نشان می‌دهد وضعیت خوبی داریم، اما راه تکامل باز است و باید تلاش بیشتری انجام دهیم. البته در دانشگاه فرهنگیان بالای ۹۰ درصد رضایت از این وضعیت وجود دارد. 
 
قائم مقام ستاد اقامه نماز ادامه داد: ما در ستاد اقامه نماز توقع داریم فرمان این وضعیت در دست وزیر باشد و همانطور که آن نتیجه خوب را در دانشگاه فرهنگیان رقم زدید، در وزارت آموزش و پرورش هم همین وضعیت را رقم بزنید.
نظرات بینندگان