arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۰۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۳ : ۱۴ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۲

ضربه به جایگاه خاویر میلی؛ سنای آرژانتین طرح بزرگ اقتصادی رئیس جمهوری را رد کرد

مجلس سنای آرژانتین روز پنجشنبه به رد طرح اصلاحات اقتصادی رئیس جمهور خاویر میلی، موسوم به «فرمان بزرگ» رأی داد. این تصمیم ضربه بزرگی به طرح رهبر لیبرال آرژانتین محسوب می‌شود که قصد داشت اقتصاد بیمار کشور را با ریاضت اقتصادی اصلاح کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
یورونیوز: مجلس سنای آرژانتین روز پنجشنبه به رد طرح اصلاحات اقتصادی رئیس جمهور خاویر میلی، موسوم به «فرمان بزرگ» رأی داد. این تصمیم ضربه بزرگی به طرح رهبر لیبرال آرژانتین محسوب می‌شود که قصد داشت اقتصاد بیمار کشور را با ریاضت اقتصادی اصلاح کند.
 
این فرمان که در ابتدا شامل بیش از ۶۰۰ ماده بود، با ۴۲ رای موافق در مقابل ۲۵ رأی مخالف و ۴ رای ممتنع رد شد. رد این طرح باید به تصویب نهایی مجلس نمایندگان نیز برسد، اما امید میلی به مرحله نیز بسیاز کمرنگ است زیرا حزب متبوع او در هر دو مجلس در اقلیت است.
 
«فرمان بزرگ» که در ماه دسامبر گذشته و تنها چند روز پس از استقرار رئیس جمهور جدید صادر شد، در واقع رویکرد شوک‌درمانی میلی برای بیماری‌های مزمن اقتصادی آرژانتین بود و از جمله در آن کاهش بیش از ۵۰ درصدی ارزش پول ملی در نظر گرفته شده بود.
 
اقدامات دولت آرژانتین تاکنون توانسته است مشکل نبود تعادل مالی و تجاری کشور را به سمتی مطلوب سوق دهد و در عین حال بر وضعیت بسیاری از مردم آسیب وارد کند. تورم سالانه در ماه گذشته به ۲۷۶ درصد افزایش یافت و سطح فقر به ۵۷ درصد جمعیت رسید.
نظرات بینندگان