arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۰۶۶۷
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۷ - ۲۵ اسفند ۱۴۰۲

ترکیه همچنان به دنبال بازپرداخت جنگنده‌های اف-۳۵ است

یکی از مقام‌های دفاعی ترکیه با بیان اینکه آنکارا به تلاش‌های خود برای بازپرداخت بودجه جنگنده‌های اف-۳۵ ادامه می‌دهد و در عین حال با متحدانش برای تهیه یوروفایترهای تایفون همکاری می‌کند، بر نسل پنجم جنگنده‌های «KAAN» نیز متمرکز است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: یکی از مقام‌های دفاعی ترکیه با بیان اینکه آنکارا به تلاش‌های خود برای بازپرداخت بودجه جنگنده‌های اف-۳۵ ادامه می‌دهد و در عین حال با متحدانش برای تهیه یوروفایتر‌های تایفون همکاری می‌کند، بر نسل پنجم جنگنده‌های «KAAN» نیز متمرکز است.

«زکی آکتورک» مشاور روابط عمومی وزارت دفاع ترکیه در یک نشست خبری گفت، مذاکره بر روی جنگنده‌های اف-۳۵ با آمریکا در جریان است، اما هنوز تغییری بر روی مواضع دو کشور دیده نمی‌شود.

به نقل از خبرگزاری آناتولی، وی خاطرنشان کرد، آنکارا امیدوار است پولی را که برای جنگنده‌ها پرداخت کرده، پس بگیرد. در این مرحله، ما باید روی جنگنده‌های KAAN تمرکز کنیم.

وی در خصوص وضعیت جنگنده‌های یوروفایتر تایفون از انگلیس، اظهار داشت: تلاش برای تهیه یوروفایتر ادامه دارد و گفتگو‌ها بین مقامات انگلیس و آلمان در این زمینه ادامه دارد. انتظار ما این است که متحدان‌مان تصمیماتی را در راستای روح اتحاد و دیدگاه مشترک امنیتی اتخاذ کنند. ما معتقدیم که نتایج مثبت حاصل خواهد شد.

این مقام مسئول وزارت دفاع ترکیه همچنین گفت، سفر قریب الوقوع «یاسر گولر»، وزیر دفاع ملی ترکیه به همراه هاکان فیدان وزیر خارجه و ابراهیم کالین، رئیس سازمان اطلاعات ملی ترکیه به عراق به بررسی درباره تلاش‌های مقابله با تروریسم، امنیت مرزی و موضوعات مختلف دیگر از جمله مساله انرژی منجر شود.

وی افزود: همانطور که می‌دانید دسامبر گذشته میلادی نشست امنیتی با حضور مقام‌های عراقی در آنکارا برگزار شد. دومین نشست امروز در عراق برگزار می‌شود. این گفتگو‌ها توسعه یک درک مشترک از مبارزه با تروریسم را در اولویت قرار خواهد داد و همکاری امنیتی و نظامی موضوعات کلیدی است.

این مقام وزارت دفاع ترکیه گفت: جلسه‌ای که توسط مقام‌های ترکیه در آن سوی مرز برگزار شد، در محدوده منطقه عملیات «پنجه-قفل» برگزار شد. در این دیدار با مقامات عراقی، اقدامات لازم برای ارتقای امنیت مرز‌های عراق و ترکیه و ارتقای امنیت شهروندان عراقی مورد بحث و بررسی قرار گرفت. چنین جلسات همکاری و هماهنگی ادامه خواهد داشت.

نظرات بینندگان