arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۰۸۶
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۹ - ۲۹ شهريور ۱۳۹۱
رئيس اخوان‌المسلمين سوريه

پشت «هلال شیعی» را می‌شکنیم!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
«ریاض الشقفه»، رئیس اخوان‌المسلمین سوریه ـ که در ترکیه است ـ گفت: پشت هلال شیعی شکل گرفته در منطقه را خواهیم شکست.

به گزارش تابناک به نقل از تلویزیون العالم، الشقفه در گفت‌و‌گو با روزنامه «جمهوریت» ترکیه به همراه تأکید بر اینکه در راهبرد آنها، «سیاست دینی» جایی نخواهد داشت، در بیانی متناقض گفت: در منطقه، هلالی شیعی پدید آمده است که با سقوط بشار اسد، این هلال نیز فرو می‌ریزد و ما پشت هلال شیعی را خواهیم شکست.

وی همچنین در این باره، خواستار سلاح‌های ضدهوایی به گروه‌های مسلح به منظور مقابله با نیروهای هوایی دولت سوریه شده است.

الشقفه با اعتراف به اینکه «شورای ملی مخالفان سوریه مورد حمایت مردم این کشور نیست»، گفت: درست است، تاثیر این شورا در سوریه ضعیف است و برای اصلاح این وضع تلاش می‌کنیم.

وی دخالت‌های ترکیه در امور سوریه را به مانند «عمل به وظیفه انسانی» تحلیل کرد و گفت: ما این کار ترکیه را فراموش نخواهیم کرد و پس از تغییر رژیم، روابط دو کشور را اصلاح خواهیم نمود.

الشقفه در بررسی روابط گذشته اردوغان و اسد می‌گوید: در گذشته، ما از نزدیکی اردوغان و داود اوغلو به رژیم اسد ناراحت نشدیم، زیرا می‌دانستیم نیت اردوغان خیرخواهانه است و از ما حمایت می‌کند.

وی که پیش از این، خواستار مداخله ترکیه و ایجاد منطقه امن در سوریه شده بود، اکنون نظر خود را تغییر داده و خواهان ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوریه است.

وی همچنین تلاش ترکیه از راه اعمال فشار بر جامعه جهانی برای مشارکت دادن دیگر کشور‌ها در این تصمیم را خواستار شد.

الشقفه همچنین با اعتراف به وجود جنگجویان غیرسوری در میان گروه‌های مسلح گفت: این افراد و القاعده و سلفی‌ها نیز در سوریه هستند؛ اما با توجه به نیاز آنها برای سرنگونی اسد، مطمئن باشید با رفتن او، این افراد نیز خواهند رفت.

نظرات بینندگان