arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۲۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۹ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۳

اداره منابع آب: سد سقزچی نمین سرزیر شد

رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین گفت: ذخیره‌سازی رواناب‌های حاصل از ذوب برف زمستانی بالادست حوضه آبریز سد سقزچی، باعث سرریز این سد مخزنی شد و این رخداد برای آبیاری اراضی مفید خواهد بود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رئیس اداره منابع آب شهرستان نمین گفت: ذخیره‌سازی رواناب‌های حاصل از ذوب برف زمستانی بالادست حوضه آبریز سد سقزچی، باعث سرریز این سد مخزنی شد و این رخداد برای آبیاری اراضی مفید خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل، علی اکبری سولا روز یکشنبه اظهار کرد: سرریز سد مخزنی سقزچی نمین، امروز رخ داده است و تا کاهش حجم آب بالادست سد، سرریز آب سد ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به این که این پدیده نشانه فراوانی نعمت آب است و تقویت منابع آب را در پی خواهد داشت، ادامه داد: به طور معمول بهره‌برداری از آب سد سقزچی از اواسط اردیبهشت ماه آغاز می‌شود و از آن زمان به بعد به تناسب برداشت، به تدریج از میزان حجم ذخیره آب آن کاسته می‌شود.

مدیر امور آب شهرستان نمین تصریح کرد: سد سقزچی از نوع خاکی با هسته رسی با ارتفاع ۲۱ متر از پی و حجم مخزن ۳.۶۵ میلیون مترمکعب در فاصله ۳۵ کیلومتری شهر اردبیل احداث شده است.

اکبری سولا گفت: هدف از احداث سد سقزچی، تامین آب مورد نیاز کشاورزی بیش از ۶۵۰ هکتار از اراضی و آبیاری این اراضی بصورت مدرن و نیمه مدرن و همچنین لحاظ حقابه روستا‌های پایین دست بوده است.

شهرستان نمین در ۲۵ کیلومتری شرق اردبیل قرار دارد.

نظرات بینندگان