arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۲۱۷۴
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۲ - ۰۵ فروردين ۱۴۰۳

هریس: اوکراین در حمله تروریستی مسکو دخالتی ندارد

کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر دست داشتن اوکراین در حمله روز جمعه به سالن کنسرت کروکوس که منجر به کشته شدن حداقل ۱۳۳ نفر شد را رد و تاکید کرد که کی‌یف در این حمله دخالتی ندارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: کامالا هریس معاون رئیس‌جمهور آمریکا اظهارات ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه مبنی بر دست داشتن اوکراین در حمله روز جمعه به سالن کنسرت کروکوس که منجر به کشته شدن حداقل ۱۳۳ نفر شد را رد و تاکید کرد که کی‌یف در این حمله دخالتی ندارد.

هریس در پاسخ به پرسش خبرنگاران مبنی براینکه آیا واشنگتن شواهدی در دست دارد که اتهامات پوتین علیه اوکراین در رابطه با حمله تروریستی به سالن کنسرت کروکوس را تائید کند، گفت: آمریکا شواهدی در این باره در دست ندارد.

معاون رئیس جمهور آمریکا در ادامه با بیان اینکه آنچه در روسیه اتفاق افتاد یک اقدام تروریستی بود، افزود: بدیهی است با توجه به تعداد افرادی که در این حادثه تروریستی جان خود را از دست دادند ما با یک تراژدی روبه‌رو هستیم و همه ما باید به خانواده‌های قربانیان این حادثه تروریستی تسلیت بگوئیم.

هریس در ادامه با تاکید بر اینکه در ححال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر دخالت اوکراین در این حادثه وجود ندارد، یادآور شد: آنچه که ما می‌دانیم این است که داعش مسئول این حادثه است.

به نوشته خبرگزاری آناتولی، سرویس امنیت فدرال روسیه اعلام کرده است که تاکنون یازده نفر در ارتباط با این حمله تروریستی از جمله چهار نفر که مستقیماً در آن نقش داشتند، دستگیر شده‌اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه پیشتر با بیان اینکه هر چهار نفری که مستقیماً در این حمله تروریستی دخالت داشتند، در راه اوکراین دستگیر شده‌اند، گفت: آن‌ها هنگام دستگیری در حال حرکت به سمت روزنه فراری بودند که در خاک اوکراین برای آن‌ها آماده شده بود.

در همین حال مقام‌ها اوکراین، جایی که روسیه دو سال پیش عملیات نظامی ویژه را آغاز کرد، هرگونه دخالت در این حمله را رد کرده‌اند.

بنا بر آخرین گزارش کمیته تحقیقات روسیه، ۱۳۳ نفر در حمله تروریستی کروکوس مسکو جان باختند که برخی افراد به علت جراحت ناشی از گلوله و برخی دیگر نیز به دلیل مسمومیت ناشی از آتش‌سوزی جان خود را از دست دادند. بنا بر این گزارش، عوامل حمله تروریستی از مواد قابل اشتعال برای آتش زدن سالن کنسرت استفاده کردند.

آتش‌سوزی این محل بامداد شنبه چهارم فروردین مهار شد، اما همچنان عملیات آواربرداری در محل این سالن ادامه دارد. وزارت شرایط اضطراری روسیه بامداد یکشنبه پنجم فروردین اعلام کرد که تجهیزات سنگین برای برچیدن سازه‌های آسیب دیده و پاکسازی آوار‌ها به تالار شهر کروکوس رسیده است.

بنا بر اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه، تاکنون یازده نفر از جمله چهار عامل تروریستی که به تالار شهر کروکوس مسکو حمله کردند، بازداشت شده‌اند. در این میان، خودروی حامل تروریست‌ها در یکصد کیلومتری مرز اوکراین و در حالی که با طرف مرتبط در آن کشور در ارتباط بود، متوقف شد.

بنابر اطلاعات تکمیلی، چهار تروریست در این عملیات دستگیر و به مسکو منتقل شده‌اند.

نظرات بینندگان