arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۳۰۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۲۲ - ۳۱ شهريور ۱۳۹۱

۵ خودروي مورد علاقه سارقان چيست؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي نيروي انتظامي ضمن تشريح اقدامات اين معاونت در راستاي كاهش وقوع سرقت خودرو، گفت: در سال گذشته، شاهد افزايش ۲۱ درصدي سرقت خودرو و همچنين افزايش ۲۵ درصدي كشف بوده‌ايم.

سرهنگ فريدون خالقي‌فرد با بيان اينكه سرقت يكي از با سابقه‌ترين جرايم بشري است كه در طول زمان دستخوش دگرگوني فراواني شده است، گفت: با گذشت زمان روش‌هاي ارتكاب سرقت از نظر انتخاب نوع اموال، وسايل و ابزار به كارگيري آن تغيير يافته است، به گونه‌اي كه امروزه برخي از سارقان از مدرن‌ترين تكنيك‌ها و روش‌ها براي دسترسي به اهداف سوء خود استفاده مي‌كنند.

وي با بيان اينكه سرقت وسايل نقليه از جمله سرقت‌هايي است كه توجه سارقان را به بيشتر به خود جلب كرده، گفت: افزايش تعداد خودروها سبب شده است كه سارقان به انگيزه‌هاي مختلف از جمله سرقت لوازم، قطعات و به كارگيري در ساير جرايم مختلف همچون آدم‌ربايي و ... يا تغيير در اصالت اوليه، فروش و كسب سود كلان مبادرت وزند.

افزايش سرقت خودروهاي سواري نسبت به وسايل سنگين

پايين بودن ضريب ايمني؛ دليل عمده سرقت

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا با بيان اينكه سرقت خودروهاي سواري بيشتر از سرقت خودروهاي سنگين است، گفت: سريع الوصول و پايين‌بودن ضريب ايمني خودروهاي سواري و همچنين وجود بازار و مشتريان مشخص براي آن از دلايل عمده سرقت سواري است.

خالقي‌فرد با بيان اينكه بر اساس آمار موجود در سال گذشته (۹۰) شاهد افزايش ۲۱ درصدي سرقت خودرو بوده‌ايم، گفت: در كنار اين افزايش، شاهد افزايش ۲۵ درصدي كشف نيز بوده‌ايم.

وي در تشريح چرايي افزايش سرقت خودرو در سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال ۸۹، گفت: ‌هر چند آمار سرقت از نظر كمي، روند صعودي را به خود گرفته، اما با اندكي تامل مي‌توان دريافت به نسبت افزايش سرقت با حجم و درصدي بالاتر، كشفيات نيز افزايش يافته است كه اين امر حمايت از كنترل نسبي جرم توسط پليس است.

خالقي‌فرد با بيان اينكه بررسي آمار مقايسه‌اي سرقت و كشف خودرو از سال ۸۶، حكايت از افزايش وقوع و به تناسب آن افزايش كشف دارد، گفت: در بررسي‌هاي به عمل آمده در ۱۲ ماه سال گذشته به ترتيب تهران‌بزرگ و استان‌هاي خراسان‌رضوي، تهران، اصفهان، فارس و كرمانشاه در صدر بيشترين سهم وقوعات سرقت اتومبيل قرار داشتند.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا با بيان اينكه بيشترين كشفيات نيز در سال گذشته در تهران بزرگ بوده است، گفت: استان‌هاي تهران،‌خراسان‌رضوي، اصفهان، فارس، كرمانشاه، در صدر بيشترين آمار كشف سرقت اتومبيل قرار دارند.

۶۰ درصد خودروها در شب ربوده مي‌شوند

وي با بيان اينكه حدود ۵۱ درصد از سرقت خودرو در روز و ۴۹ درصد آنان در شب به سرقت رفته است، گفت: در سال ۸۹، حدود ۶۰ درصد از خودروها در هنگام شب و حدود ۴۹ درصد در روز به سرقت رفته است.

خالقي‌فرد در مورد نوع خودروهاي سرقت شده توسط سارقان، گفت: پرايد در صدر خودروهاي مسروقه قرار دارد و پس از آن پژو ۴۰۵، پژو پارس، پيكان و نيسان در صدر خودروهاي مورد علاقه سارقان است.

وي افزود: بررسي آماري نشان داد كه ۹۷.۴۰ درصد سرقت‌هاي خودرو به صورت عادي و تنها ۲.۲۸ درصد سرقت خودروها به صورت به عنف بوده است.

خالقي‌فرد با بيان اينكه بر اساس آمارهاي موجود در سال ۹۰، بيشترين حجم سرقت خودرو در اسفندماه رخ داده است، گفت: بيشتر كشفيات نيز در فروردين ماه به ثبت رسيده است.

وي در مورد بيشترين قطعات به سرقت رفته توسط سارقان، گفت: ضبط، دينام، باتري، استارت، زاپاس و ايسيو از جمله قطعات داخلي خودرو مورد توجه سارقان است.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا در مورد قطعات خودروهاي خارجي، مورد توجه سارقان به ايسنا گفت: سپر، جلوبندي، در صندوق عقب، گلگير و قسمت‌هايي كه در تصادفات بيشتر مورد تخريب قرار مي‌گيرند، بيشتر مورد توجه سارقان است.

خالقي‌فرد با بيان اينكه با افزايش آمار تصادفات، سرقت قطعات نيز افزايش يافته است، گفت: به دليل آسيب‌پذير بودن بدنه و همچنين هزينه و زمان‌بر بودن تعمير آن، مالكان يا تعميركاران علاقه‌اي به تعمير مجدد نداشته و اقدام به تعويض مجدد محل آسيب ديده مي‌كنند.

هويت‌دادن به قطعات خودرو مانع از سرقت مي‌شود

وي با بيان اينكه حك باركد قطعات روي بدنه نقش بسزايي در كاهش سرقت قطعات خودرو دارد، گفت: متاسفانه خودروسازان به بهانه هزينه‌بر بودن اين اقدام از انجام چنين كاري سر باز مي‌زنند، درحالي كه هويت‌دادن به قطعات مانع از سرقت مي‌شود.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا با بيان اينكه ۵۲ درصد سرقت‌ها مربوط به ربودن وسايل نقليه اعم از خودرو، لوازم داخل آن و موتورسيكلت است، گفت: بالغ بر ۳۰ درصد از سرقت‌ها، مربوط به ربودن لوازم داخل خودرو است.

خالقي‌فرد در مورد طرح شناسنامه‌دار كردن مالخرها نيز گفت: شناسنامه‌دار كردن مجرمان، سارقان و مالخران لازم است، اما كافي نيست.

وي بابيان اينكه مالخران به عنوان انگيزه سارقان در سرقت لوازم محسوب مي‌شوند، گفت: كنترل محدوده تحت فعاليت مالخران در كنترل هرچه بيشتر اين قشر موثر است.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا افزود: يكي از جذابيت‌هاي سارقان براي ارتكاب مجدد، وجود مالخران است كه بر اساس برنامه‌‌ريزي‌هاي صورت گرفته امسال، سال برخورد و دستگيري مالخران است.

خالقي‌فرد با بيان اينكه ميزان وقوع به وقوع سرقت خودرو در پنج ماهه نخست سال جاري، نسبت به مدت مشابه قبل، ۴۴ درصد افزايش يافته است، گفت: انجام اقدامات پيشگيرانه در حوزه وقوع جزو وظايف پليس پيشگيري محسوب مي‌شود.

وي بابيان اينكه ميزان كشف به وقوع در پنج ماه سال جديد، ۹۲/۹ بوده كه ۳/۹ درصد افزايش يافته است، گفت: در پنج ماهه اول سال ۹۱ موفق شده‌ايم در مجموع وقوع سرقت‌ها به ميزان ۶۴/۴ درصد را كشف كنيم.

معاون مبارزه با سرقت پليس آگاهي ناجا با بيان اينكه با اقدامات انجام شده در معاونت سرقت پليس آگاهي ناجا، ميزان كشفيات پليس آگاهي نسبت به سال گذشته افزايش يافته است، گفت: با اين حال ميزان وقوع نيز افزايش يافته است.


منبع: خبرگزاری ایسنا


نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۲:۴۳ - ۱۳۹۱/۰۶/۳۱
1
45
بابت این پیشرفت تبریک می گم!!!!!!!!!!
نظرات بینندگان