arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۳۶۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۵ - ۱۴ فروردين ۱۴۰۳

رئیس دانشگاه الزهرا: دانشکده‌های تک جنسیتی، متقاضیان بیشتری در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیدا کرده‌اند

رئیس دانشگاه الزهرا (س) با اشاره به اهمیت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توانمندی دانشجویان، از طرح‌های میلیاردی این دانشگاه با صنایع و همچنین طرح‌هایی در حوزه علوم انسانی به‌ویژه بورس، حسابداری و اقتصاد خبر داد و گفت: دانشجویان الزهرا در کارورزی، کارآموزی و اشتغال نیز موفق بوده‌اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایلنا: رئیس دانشگاه الزهرا (س) با اشاره به اهمیت حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات و توانمندی دانشجویان، از طرح‌های میلیاردی این دانشگاه با صنایع و همچنین طرح‌هایی در حوزه علوم انسانی به‌ویژه بورس، حسابداری و اقتصاد خبر داد و گفت: دانشجویان الزهرا در کارورزی، کارآموزی و اشتغال نیز موفق بوده‌اند.

زهرا ناظم بکایی در مورد زیرساخت‌های علمی و برنامه‌های این دانشگاه ارائه داد و گفت: دانشگاه الزهرا حدود ۱۰ هزار دانشجو، ۱۱ دانشکده و یک پژوهشکده زنان دارد و ۲۵۰۰ نفر از دانشجویان آن ساکن خوابگاه‌های دانشجویی هستند. با توجه به این گستردگی، اقدامات متعددی در سال ۱۴۰۲ اجرایی شدند. 

وی همچنین در مورد استادان این دانشگاه بیان کرد: در حال حاضر سه نفر از استادان دانشگاه جزو دانشمندان یک درصد برتر و پنج نفر از اساتید دیگر جزو دانشمندان ۲ درصد هستند. همچنین طی یک سال گذشته ۲۰ عضو هیئت علمی جدید به جمع استادان دانشگاه الزهرا (س) اضافه شده‌اند. 

بکایی در خصوص برنامه‌های عمرانی این دانشگاه توضیح داد: ۶ ساختمان خوابگاه‌های دانشجویی را از نظر کیفی از سطح پنج به سطح سه ارتقا دادیم. کار ساخت مجتمع آزمایشگاهی دانشگاه نیز آغاز و استخر دانشگاه بازسازی شد. در حوزه تشکل‌های دانشجویی توانستیم فعال‌تر عمل کنیم و این تشکل‌ها برنامه‌های مختلفی را در حوزه‌های دانشجویی انجام می‌دهند. 

رئیس دانشگاه الزهرا (س) درباره ساخت خوابگاه‌های متاهلی این دانشگاه گفت: این دانشگاه از سال آینده ساخت خوابگاه متأهلی را در دستور کار دارد. نقشه‌های ساخت این خوابگاه و زمین‌های آن تهیه شده است و ساختمانی در پنج طبقه برای این موضوع را طراحی کردیم که در صورت تأمین منابع مالی، این پروژه از سال آینده اجرایی خواهد شد. 

وی درباره اعتبار ساخت خوابگاه متاهلان دانشگاه الزهرا (س) نیز اظهار داشت: به ازای هر سطح زیربنا در این پروژه ۲۰ میلیون تومان اعتبار نیاز داریم. مرحله اول خوابگاه متاهلی پنج طبقه و حدود سه هزار مترمربع خواهد بود که برای ساخت آن منتظر تامین اعتبار هستیم. 

ناظم بکایی درباره میزان توجه دانشگاه به بحث اشتغال و مهارت‌افزایی دانشجویان، گفت: بازنگری دروس در هر رشته برای اشتغال دانشجویان و برگزاری دوره‌های تکمیلی باعث شده میزان قابل توجهی از دانشجویان در حوزه مهارت‌آموزی و کارآفرینی موفق باشند. از طرفی اشتغال، کارآفرینی و مهارت‌افزایی دانشجویان در معاونت پژوهشی در همه حوزه‌های فعالیت دانشجویان رصد می‌شود؛ در واقع دانشجویان مهارت‌های جانبی را یاد می‌گیرند تا جذب کار شوند. همچنین استارتاپ‌هایی شکل گرفته است که دانشجویان را آماده می‌کنند تا کسب و کار‌های مختلفی را پس از دانش‌آموختگی در شهر محل سکونت خود راه‌اندازی کنند. 

رئیس دانشگاه الزهرا (س) درباره ارتباطات بین‌المللی این دانشگاه به عنوان دانشگاه بانوان گفت: دانشکده‌های تک جنسیتی ویژه دختران، متقاضیان بیشتری در دنیا و حتی کشور‌های اروپایی و آمریکایی پیدا کرده‌اند و هرساله این دانشگاه‌ها تعداد بیشتری دانشجو جذب می‌کنند و دختران مایل هستند در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند. در سطح منطقه نیز برخی کشور‌ها به دلیل رقابت با ما دانشگاه‌های تک جنسیتی راه‌اندازی کردند و تقاضا برای ورود در این دانشگاه‌ها نیز در منطقه بیشتر شده است. 

بکایی بیان کرد: اولویت این دانشگاه در حوزه ارتباطات بین‌المللی تعامل با دانشگاه‌های تک جنسیتی و مشترک است. محدودیتی برای ارتباط با سایر دانشگاه‌های دنیا نداریم و درحال حاضر با کشور‌های عراق، لبنان و برخی کشور‌های حاشیه خلیج فارس که دانشگاه‌های تک جنسیتی دارند، همکاری‌هایی را در زمینه آموزشی و پژوهشی آغاز کرده‌ایم. 

وی درباره برنامه‌های دانشگاه در حوزه آموزش گفت: دانشگاه الزهرا (س) در حوزه آموزش برنامه‌های تحولی وزارت علوم را پیگیری و اجرا می‌کند. در این راستا بازنگری برخی سرفصل‌های دروس، رشته‌ها، گرایش‌ها شروع شده است. همچنین توانستیم مجوز تأسیس دانشکده خانواده و دانشکده فناوری‌های راهبردی را دریافت کنیم. 

به گفته وی در دانشکده هنر قرارداد‌های ارتباط با صنعت خوبی به امضا رسیده است و به طور مثال صنایع خودرو کشور در بخش طراحی صنعتی از ظرفیت دانشجویان الزهرا (س) استفاده می‌کنند.

بکایی تصریح کرد: در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات پروژه‌های میلیاردی داریم. در حوزه علوم انسانی هم به ویژه در زمینه‌های بورس، حسابداری، اقتصاد پروژه‌های ارتباط با صنعت خوبی داریم به طور کلی توانمندی‌های زیادی در دانشگاه وجود دارد و دانشجویان ما چه در کارورزی و کارآموزی و دانش‌آموختگان ما در اشتغال موفق بوده‌اند. 

رئیس دانشگاه الزهرا (س) درباره جذب دانشجوی بین‌الملل گفت: در حال حاضر این دانشگاه میزبان بیش از ۲۰۰ دانشجوی بین‌الملل از کشور‌های افعانستان، عراق، نیجریه و هندوستان است و اکنون در حال رایزنی برای جذب دانشجوی بیشتر از سایر کشور‌ها نیز هستیم. البته ظرفیت خوابگاهی در تعداد جذب افزایش دانشجویان بین‌المللی تأثیرگذار است و زیرساخت‌ها باید آماده شود. 

رئیس دانشگاه الزهرا (س) کمبود اعتبار را مهمترین مشکل این دانشگاه عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از اعتبار و بودجه دانشگاه در حوزه تغذیه دانشجویی هزینه می‌شود، اعتبار کمتری را می‌توانیم صرف آموزش و پژوهش کنیم. 

بکایی درباره آخرین وضعیت زمین‌های ده ونک در دانشگاه الزهرا (س) و سیاست‌های دانشگاه در این موضوع اظهار داشت: دانشگاه با هیچکس اختلاف ندارد و براساس اسناد رسمی ثبت شده، بخشی از زمین‌های اطراف دانشگاه متعلق به دولت جمهوری اسلامی و بهره‌بردار آن دانشگاه الزهرا (س) است. 

وی ادامه داد: از سنوات قبل افرادی در این اراضی ساکن بودند که سند یا برگه‌ای مبنی بر مالکیت آن‌ها وجود ندارد. طی دوسال این پرونده در دادگاه‌های جمهوری اسلامی مطرح شد و رأی نهایی این بود که بهره‌بردار این زمین‌ها دانشگاه الزهرا (س) است. 

رئیس دانشگاه الزهرا (س) گفت: برحسب حقی که قانون به دانشگاه الزهرا (س) داده است، این اراضی متعلق به ۱۰ هزار دانشجوی در حال تحصیل است؛ هرگونه مانع تراشی در بهره‌برداری دانشگاه به معنای ضایع کردن حق تمام این دانشجویان است. 

وی درباره گودبرداری دانشگاه طی ماه‌های گذشته گفت: این گودبرداری در واقع برای بنایی است که در راستای تأمین نیاز آموزشی دانشگاه صورت گرفته و هدف آن احداث مجتمع آزمایشگاهی و تحقیقاتی است. مراحل آن طی شده و در اسفند ۱۴۰۱ کلنگ احداث این بنا زده شد و بعد از طی مراحل قانونی و تامین اعتبارات آن، از چند ماه گذشته احداث این مجتمع آغاز شد. 

بکایی تاکید کرد: در نظام جمهوری اسلامی ایران هر اقدام عمرانی بر اساس قوانین و مقررات صورت می‌گیرد. در خصوص این مجمتع نیز تمام مراحل قانونی طی شده و بین یک تا یک و نیم سال دیگر پایان خواهد یافت.

نظرات بینندگان