arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۴۱۸
تاریخ انتشار: ۴۷ : ۱۶ - ۰۱ مهر ۱۳۹۱

قيمت خودرو باز هم شتاب گرفت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به راحتی می‌توان بازار این روزهای خودروها را این‌گونه شرح داد. بازاری که به نظر می‌رسد با گرانی و افزایش قیمت‌های‌میلیونی پیوند خورده و تمایلی به کاهش قیمت، حتی کاهش قیمتی جزئی نیز ندارد.

به گزارش انتخاب به نقل از شرق، تمام نگاه‌ها و دلیل‌ها برای این افزایش‌های‌ میلیونی که رکورد قیمتی در بازار خودروها محسوب می‌شوند به تولید و کاهش آن کشیده شده است. در ماه‌های گذشته، آمارهای تولید همواره از کاهش خبر داده‌اند و دلیلی قانع‌کننده شده‌اند برای این گرانی‌های ‌میلیونی.

بر اساس گزارش انجمن خودروسازان از آمار تولید خودرو در مردادماه، تولید خودرو 43/4‌درصد در این ماه و در مجموع پنج‌ماهه ابتدای سال‌جاری 36‌درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهش را تجربه کرده است. این کاهش تولید اکنون قیمت پژو 206 تیپ 2 را به بالای 22‌میلیون تومان رسانده و منجر شده تا مدل E2 تندر90 بیش از 23‌میلیون تومان دست به دست شود.

کارنامه پنج‌ماهه تولید خودروها نشان از کاهش 63‌درصدی تولید 206 و 15‌درصدی تندر90 دارد. نشانی که اگرچه وعده‌های جبران آن با ورود رانا به بازار داده شده اما همچنان در بازار یکه‌تازی می‌کند و تمام تلاش خود را برای ثبت رکوردهای دست‌نیافتنی گرانی به کار گرفته است.

به گفته فعالان بازار خودرو، در آخرین هفته از فصل تابستان که بنابر رسم هر ساله بازار خودروها به رکود می‌افتاد و کاهش تدریجی قیمت‌ها به بازار می‌آمد، باز هم در راه افزایش قیمت قدم برداشت و هیچ تمایلی برای کاهش قیمت از خود نشان نداد.

در این هفته، انواع پژو206 با افزایش قیمت روبه‌رو شد. تیپ 2 از ابتدا تا انتهای هفته از 22 تا 22‌میلیون و 500‌هزار تومان قیمت داده شد. 206 تیپ 2 در حالی 22‌میلیون تومان را پشت سر گذاشته است که شکافی بیش از شش‌میلیون را با قیمت کارخانه‌ای خود تجربه می‌کند. همچنین تیپ 6 که به نظر می‌رسید با ورود 207 کمی به حاشیه برود قیمت خود را به 34‌میلیون تومان رساند.

صندوقدارهای این خودرو در راه گرانی، هاچ‌بک‌ها را همراهی کردند. فعالان بازار خودرو‌ها با اشاره به اینکه در یک هفته گذشته V8 یک‌میلیون و 500‌هزار تومان افزایش قیمت را تجربه کرده از رسیدن قیمت این خودرو به 26‌میلیون و 500‌هزار تومان خبر دادند. V9 نیز هم قیمت با تیپ 6، 34‌میلیون تومان دست به دست شد تا رقابت گرانی در جمع 206‌ها بسیار داغ باشد.

در جمع پژوها شکاف قیمت کارخانه و بازار از آن 207 است. خودرویی که یک‌سال پیش از همین روزها از سوی کارخانه با قیمتی کمتر از 20‌میلیون‌تومان به بازار عرضه می‌شد این روزها 36‌میلیون تومان قیمت دارد. دنده‌ای این خودرو نیز این روزها 23‌میلیون و 750‌هزار تومان به فروش می‌رسد.

آخرین هفته از تابستان برای تندر90‌ها هفته افزایش قیمت و رسیدن به رکوردی تازه بود. مدل پارس‌خودرویی این خودرو در این هفته بیش از 23‌میلیون تومان قیمت داشت و ایران‌خودرویی آن همچنان در محدوده 22‌میلیون تومان خرید و فروش می‌شد. در این هفته E2 پارس‌خودرویی 23 تا 23‌میلیون و 200‌هزار تومان قیمت داده می‌شد و E2 ایران خودرو 22‌میلیون و 700‌هزار تومان بود.

 E1 هم که دیگر تنها در پارس خودرو تولید می‌شود خود را 20‌میلیونی کرد. در این میان پراید 111 نیز قیمت خود را با نام خود هماهنگ کرده و به 11‌میلیون و صد‌هزار تومان یا به عبارتی به 111‌میلیون ریال رسید. این در شرایطی است که این خودرو نسبت به روزهای آغازین فصل سفر، یک‌میلیون تومان افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین 132 نیز 11‌میلیون و 200‌هزار تومان قیمت دارد که نسبت به روزهای آغازین فصل سفر، افزایش 800‌هزار تومانی قیمت را تجربه کرده است.

با این جهش قیمتی که بازار در آخرین هفته از تابستان 91 به خود دیده است، فعالان بازار خودروها از رکود و بی‌خریداری در این بازار حکایت می‌کنند و می‌گویند: «قیمت‌ها به دلیل تقاضا و رونق خرید و فروش گرانی را تجربه نمی‌کند. بلکه تنها دلیل آن کاهش عرضه خودرو به بازار است.»

 در این میان به نظر می‌رسد این گرانی انگیزه خرید خودرو از بازار آزاد را از متقاضیان خرید خودرو یا به عبارتی مصرف‌کنندگان گرفته و مصرف‌کنندگان واقعی منتظر روزهای آتی بازار و رسیدن کمی آرامش به قیمت‌هایی هستند که تنها به رکوردشکنی و تامین منفعت دلالان فکر می‌کند.

نظرات بینندگان