arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۵۰۸۹
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۴ - ۲۱ فروردين ۱۴۰۳

تاج: مالکیت مشترک سرخابی‌ها دست فدراسیون و وزارت ورزش نیست/ چهار باشگاه ورشکسته داریم

رئیس فدراسیون فوتبال گفت: مالیات مشترک سرخابی‌های پایتخت دست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نیست اما هر چه زودتر باید مشکل آن حل شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رئیس فدراسیون فوتبال گفت: مالیات مشترک سرخابی‌های پایتخت دست فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش نیست، اما هر چه زودتر باید مشکل آن حل شود.

مهدی تاج روز سه‌شنبه پس از جلسه وزیر ورزش با مدیران فدراسیون فوتبال و مدیران باشگاه‌های لیگ برتری، اظهار کرد: جلسه بسیار خوبی بود. می‌دانستم قانون فیرپلی مالی از طرف AFC ابلاغ می‌شود و این اتفاق هم افتاد. هر روز حلقه مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها را تنگ‌تر می‌کنند و الزامات آن بیشتر می‌شود. سقف قرارداد‌ها مورد انتقاد برخی از باشگاه‌ها بود، اما در این جلسه بیش از ۸۰ درصد باشگاه‌ها ارزیابی مثبت داشتند، چون دیدند که اگر ما این کار را نمی‌کردیم، بدهی‌های آن‌ها بیشتر می‌شد.

وی افزود: فیرپلی مالی هم یک قانونی دارد به اسم سر به سر که یعنی هر مقدار درآمد داری باید به همان اندازه هزینه کنی. ۷۰ درصد هم بیشتر نباید خرج تیم بزرگسال انجام دهیم و بقیه آن باید خرج توسعه بخش‌های دیگر شود. قانون مجلس، وزارت ورزش را مکلف کرده که این کار انجام شود. وزارت ورزش هم در واقع فدراسیون فوتبال را مکلف کرد که با نظر کارشناسان، این قانون اعمال شود. این قانون برگرفته از قانون پارسال است که عیب‌هایی هایی هم داشت. باید نظر باشگاه‌ها هم گرفته شود. این کار باید به تصویب مجمع انجام شود. ۶ ماه هم برای این کار زمان داریم.

تاج عنوان کرد: ما باید در مورد درآمد‌های پایدار و فیرپلی مالی صحبت کنیم. در اروپا از سال ۲۰۱۰ این کار را شروع کردند و در سال ۲۰۱۶ تقریبا همه باشگاه‌های ضررده به وضعیت سر به سر رسیدند و حتی در ۲۰۱۷ به سود رسیدند و در ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ به دلیل شرایط کرونا این وضعیت بهم ریخت. ما نیز در حال حاضر شرایط ۲۰۱۱ اروپا را داریم. ۴ باشگاه ما که ورشکته هستند. ما باید این‌ها را به شرایط عادی برگردانیم و برخی باشگاه‌ها نیز باید صورت‌های مالیشان به تایید حسابرسی به شیوه‌ای که ما می‌گوییم، برسد.

رئیس فدراسیون فوتبال تصریح کرد: شرایط به گونه‌ای است که باید رنسانس را ایجاد کنیم. امروز هم باشگاه‌ها را جمع کردیم و گفتیم این کار باید انجام شود. خیلی‌ها به ما گفتند چرا سقف گذاشتید؛ اگر این کار را هم نمی‌کردیم که همه تیم‌ها افتاده بودند. فوتبال فرقش با بقیه پدیده‌های اجتماعی این است که رقبایی هم دارد. ما اگر در مسکن موفق نباشیم به داخل ضربه می‌خورد، اما اگر در فوتبال موفق نباشیم، رقبا از ما جلو می‌زنند. همین الان دوم آسیا هستیم و باید برای اول شدن تلاش کنیم. به وزیر ورزش هم گفتم که ما در فوتبال جهان بیستم هستیم. در فوتبال ساحلی پنجم و در فوتسال هم ششم دنیا هستیم، اما در درآمد، جایگاه بیستم آسیا را در اختیار داریم!

وی گفت: درآمد‌های فدراسیون فوتبال و باشگاه‌های کشور فقط حق پخش نیست و باید در موارد دیگر هم درآمدزایی داشته باشیم. علاوه بر درآمد‌ها بحث هزینه‌ها هم وجود دارد. مالیات و ارزش افزوده فوتبال را به صورت جدی تحت شعاع قرار داده است. امروز اگر در جلسه بودید، می‌دیدید که مدیران باشگاه‌ها در گزارش‌های خود چقدر ممنوع‌الورود و ممنوع‌الخروج و ... دارند. قانون پیش‌بینی کرده که فوتبال و اماکن ورزشی از مالیات معاف هستند، اما آن‌ها یک تفسیر دیگر دارند. خود فدراسیون هم در این زمینه بدهکار است. ما در اینجا یک جلسه عالی داشتیم که برای یک بار هم که شده این موضوع را حل کنیم چرا که اگر بخواهیم با همین دست فرمان جلو برویم، مطمئنیم همه باشگاه در مجوز حرفه‌ای، گرفتار می‌شوند.

تاج در مورد سرخابی‌ها بیان کرد: پرسپولیس و استقلال شرایط مطلوب‌تری نسبت به همه این سال‌ها دارند. در خصوص بدهی‌ها، مالیات و ورزشگاه‌ها قدم‌های خوبی برداشته شده است. این موانع کار سختی بود، اما مالیات مشترک دست فدراسیون فوتبال نیست. به نظر این موضوع دست وزارت ورزش هم نیست. ما امروز با وزیر صحبت مفصل داشتیم و خودم هم امروز به یک دستگاهی نامه محرمانه و فوری زدم که اگر تا این تاریخ اتفاقی رخ ندهد، مجموعه ما مقصر نیست. مالکیت مشترک تا اینجایی که ما هستیم هنوز حل نشده است.

نظرات بینندگان