arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۵۲۸۶
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۱۵ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۳

تعمیق شکاف بین آمریکا و اسرائیل؛ بایدن: نتانیاهو در نوار غزه اشتباه می‌کند

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای تلویزیونی که روز سه‌شنبه پخش شد سیاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نوار غزه را «اشتباه» خواند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورو نیوز: جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه‌ای تلویزیونی که روز سه‌شنبه پخش شد سیاست بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در نوار غزه را «اشتباه» خواند.

او همچنین از اسرائیل خواست تا به دنبال برقراری آتش‌بس در این باریکه باشد. سخنان رئیس‌جمهوری آمریکا در حالی بیان شد که به گفته مقام‌های بهداشتی در نوار غزه دستکم ۱۴ فلسطینی از جمله چهار کودک در حمله هوایی اسرائیل در روز عید فطر کشته شدند.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده در پاسخ به پرسشی در مورد سیاست بنیامین نتانیاهو در جنگ غزه گفت: «فکر می‌کنم کاری که او انجام می‌دهد اشتباه است. من با رویکرد او موافق نیستم.»

جو بایدن همچنین حمله هفته گذشته اسرائیل به کاروان گروهی از امدادگران در نوار غزه را «تکان‌دهنده» خواند. رئیس‌جمهوری آمریکا گفت که از برقراری آتش‌بس شش تا هشت هفته‌ای در نوار غزه برای ارسال مواد غذایی و دارو به این باریکه دفاع می‌کند. 

سخنان جو بایدن با مواضع قبلی آمریکا که مسئولیت برقراری آتش‌بس را متوجه حماس و تصمیم این گروه در مورد آزادی گروگان‌ها در چهارچوب توافق آتش‌بس می‌دانست تفاوت دارد.  

رئیس‌جمهوری آمریکا هفته گذشته در جریان گفتگویی تلفنی با بنیامین نتانیاهو هشدار داده بود که کشورش در صورت عدم تغییر رویکرد اسرائیل مجبور به تغییر سیاست خود در قبال جنگ غزه خواهد شد. گفتگوهای تلفنی اخیر جو بایدن با نخست‌وزیر اسرائیل «پرتنش» توصیف شده است.

نخست‌وزیر اسرائیل پس از خروج نظامیان کشورش از جنوب نوار غزه گفت که تاریخ عملیات نظامی در رفح در جنوب نوار غزه مشخص شده است. این در حالی است که یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز سه‌شنبه در گفتگوی تلفنی با همتای آمریکایی خود تعیین تاریخ مشخص برای عملیات در رفح را رد کرد.

حدود یک میلیون ۴۰۰ هزار نفر از ساکنان نوار غزه طی ماه‌های اخیر از بیم حملات اسرائیل به رفح در جنوب این باریکه گریخته‌اند.

نظرات بینندگان