arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۵۳۳۹
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۲۱ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۳

محققان روش جدیدی برای تشخیص نارسایی قلبی با استفاده از موبایل ابداع کردند

تشخیص نارسایی قلبی موضوعی چالش برانگیز است، زیرا علائم آن مانند تنگی نفس، خستگی غیرطبیعی در حین فعالیت و تورم می‌تواند ناشی از شرایط دیگری نیز باشد. آزمایش ساده‌ای برای تشخیص نارسایی قلبی وجود ندارد و تشخیص آن به معاینه پزشک، آزمایش خون و تصویربرداری پیچیده مانند اسکن سونوگرافی قلب نیاز دارد. ژیروکاردیوگرافی یک روش غیر تهاجمی برای اندازه‌گیری ارتعاشات قلبی در قفسه سینه است. حسگر‌های حرکتی داخلی گوشی هوشمند می‌توانند این ارتعاشات را شناسایی و ثبت کنند. برخی از این ارتعاشات حتی قابل تشخیص با گوشی پزشکی نیستند. آخرین مطالعه محققان در مورد استفاده از حسگر‌های حرکتی گوشی‌های هوشمند برای تشخیص نارسایی قلبی در بیمارستان‌های دانشگاه تورکو و هلسینکی فنلاند و بیمارستان دانشگاه استنفورد در ایالات متحده انجام شده است
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
محققان روی قابلیت جدیدی در گوشی‌های هوشمند کار می‌کنند تا بتوانند از طریق موبایل نارسایی قلب را تشخیص بدهند.
 
این فناوری جدید که در دانشگاه تورکو مورد بررسی قرار گرفته و توسط شرکت CardioSignal توسعه یافته است، از موبایل برای تجزیه و تحلیل حرکات قلب و تشخیص نارسایی قلبی استفاده می‌کند.
 
آمارها نشان می‌دهد ده‌ها میلیون نفر در سراسر جهان از نارسایی قلبی رنج می‌برند. در اثر نارسایی قلبی، قلب قادر به انجام عملکرد طبیعی خود یعنی پمپاژ خون به بدن نیست.
 
تشخیص نارسایی قلبی با موبایل به‌زودی امکان‌پذیر می‌شود
 
نارسایی قلبی وضعیتی جدی است که برای مبتلایان رخ می‌دهد. در اثر نارسایی قلبی، برخی بیماری‌های قلبی عروقی دیگری نیز ایجاد می‌شود که حتی با بروز آن علائم، ممکن است بیمار نیاز به بستری شدن مکرر در بیمارستان داشته باشد.
 
تشخیص نارسایی قلبی موضوعی چالش برانگیز است، زیرا علائم آن مانند تنگی نفس، خستگی غیرطبیعی در حین فعالیت و تورم می‌تواند ناشی از شرایط دیگری نیز باشد. آزمایش ساده‌ای برای تشخیص نارسایی قلبی وجود ندارد و تشخیص آن به معاینه پزشک، آزمایش خون و تصویربرداری پیچیده مانند اسکن سونوگرافی قلب نیاز دارد. ژیروکاردیوگرافی یک روش غیر تهاجمی برای اندازه‌گیری ارتعاشات قلبی در قفسه سینه است.
 
حسگرهای حرکتی داخلی گوشی هوشمند می‌توانند این ارتعاشات را شناسایی و ثبت کنند. برخی از این ارتعاشات حتی قابل تشخیص با گوشی پزشکی نیستند. آخرین مطالعه محققان در مورد استفاده از حسگرهای حرکتی گوشی‌های هوشمند برای تشخیص نارسایی قلبی در بیمارستان‌های دانشگاه تورکو و هلسینکی فنلاند و بیمارستان دانشگاه استنفورد در ایالات متحده انجام شده است. تقریباً هزار نفر در این مطالعه شرکت کرده‌اند که حدود 200 نفر از آنها بیماران مبتلا به نارسایی قلبی بودند.
 
در این مطالعه داده‌های ارائه شده توسط حسگرهای حرکتی گوشی با داده‌های معمولی مقایسه شد. «آنتی ساراست»، متخصص قلب، یکی از دو نویسنده اصلی مقاله تحقیقاتی و پروفسور پزشکی قلب و عروق در دانشگاه می‌گوید: «نتایجی که ما با این روش جدید به دست آوردیم امیدوارکننده است و ممکن است در آینده تشخیص نارسایی قلبی را آسان تر کند.»
 
منبع: دیجیاتو
نظرات بینندگان