arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۵۶۷
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۹ - ۰۳ مهر ۱۳۹۱

محسن رضایی: خودتحریمی نکنیم، دوبرابر یارانه هار اباتورم از جیب مردم درآوردیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: سیاست کشور پس از جنگ تحمیلی در زمان دولت های هاشمی و خاتمی تنش زدایی و مورد تأیید نظام نیز بود. با اجرای این سیاست، کشور فرصت پیشرفت پیدا کرد.
محسن رضائی گفت: مشکلات و مباحث در حوزه اقتصاد فراتر از اشخاص بوده و انگشت اتهام به سمت دولت اشتباه است.
وی ضمن تاکید بر اینکه ساختار مدیریت کشور نیازمند تحول است، افزود: ساختار اداری، مدیریتی، قانونی و بسیاری از قوانین و مقررات موجود مانع تولید و اشتغال است که نیاز به تحول دارد.
اهم سخنان دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه به نقل از مهر می‌آید:

    در مدیریت اجرایی کشور ضعف هایی وجود دارد. مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه نیز علاوه بر دولت برای رفع و خنثی سازی تحریم ها نیازمند تحول هستند و پس از آن حضور مردم و همه اقشار جامعه برای فراهم آوردن بستر قانونی، آموزشی، تربیتی، پژوهشی، سیاسی و محیط های کسب و کار لازم است.
    {با اشاره به نقدینگی در گردش کشور} این چرخه مالی با مدیریت اقتصاد درست و سالم به صورت عادلانه در جامعه به گردش در آمده و توزیع می شود.
    در صورتی که اقتصاد نادرست مدیریت شود، نقدینگی به سمت بازارهای کاذب می رود. چرخه اقتصادی معیوب پول ها را در بازار تبدیل به دارایی نموده و از چرخه تولید و سرمایه گزاری خارج می کند و همانند زالو نقدینگی را مکیده و در بازار دیگر می برد.
    بخشی از مشکلات تحریم ها به دلیل عدم آمادگی قوانین کشور است. این امر باعث طولانی تر شدن سایر حوادثی که جامعه ما تا کنون با آن مواجه بوده می شود.
    سیاست کشور پس از جنگ تحمیلی در زمان دولت های هاشمی و خاتمی تنش زدایی و مورد تأیید نظام نیز بود. در غیر این صورت جلوی این امر گرفته می شد ولی با اجرای این سیاست، کشور فرصت پیشرفت پیدا کرد.
    در سیاست رابطه با کشور آمریکا تا قبل از سر کار آمدن دولت بوش در آمریکا بین ایران و این کشور سیاست آتش بس به معنای نه صلح و نه جنگ بود، اما در این راستا در دو سال دولت آقای خاتمی، دولت آمریکا اعلام داشت ایران یا با ماست یا نیست.
    در آن زمان دولت آمریکا، سه کشور، کره شمالی، ایران و عراق را محور شرارت نامید و خواهان محو این سه کشور بود. اما امروز در مذاکره با 1+5 که نماینده کشور آمریکا نیز در آن حضور دارد بهترمی توان مذاکره کرد.
    در مذاکرات خرداد ماه بهتر می توانستیم به نتیجه برسیم. اکنون گفتن علت آن که چرا به نتیجه نرسیدیم به مصلحت نیست که بعدا خواهم گفت. آمریکا امروز قصد گرفتن امتیاز دارد تا امتیاز بدهد، در صورتی که ما به امتیاز برد-برد اعتقاد داریم.
    تحریم ها را باید به فرصت تبدیل کنیم. آمریکا با اعمال تحریم های اقتصادی به دنبال این است که پشت ایران را به خاک بمالد. لذا امروز باید به سمتی حرکت کنیم که این تحریم ها را تبدیل به فرصت کنیم.
    در گذشته نیز مشکلات جنگ را تبدیل به فرصت کردیم و نتیجه آن برطرف کردن موانع داخلی با دستاورد ورود جوانان در عرصه سازندگی و خلاقیت در کاهش نابرابری ها بود. از فرصت جنگ تحمیلی استفاده کردیم تا در مقابل تجاوزهای دیگر دشمنان جلوگیری و پیشگیری نماییم.
    {با اشاره به شیطنت های غرب خصوصا اظهارات اخیر مقامات اسرائیلی} مطمئن باشید اگر به ایران حمله کنید در جنوب لبنان و کشورمان ایران دندان هایتان را در دهانتان خورد خواهیم کرد.
    رسیدن کشور به شکوفایی اقتصادی لازمه برون رفت از تحریم ها است. برای ایجاد تحول اقتصادی باید از خود شروع کنیم و با برنامه ریزی جامع، از امکانات، توانایی ها، دانش، جوانان و دانشگاهیان استفاده کنیم.
    خود تحریمی و خود زنی باید از بین برود. اینکه عده ای دولت، عده ای مجلس و عده ای قوه قضائیه و عده ای هم جناح ها را می زنند کار اشتباهی است.
    پول یارانه را در جیب مردم گذاشتیم ولی در اثر تورم دو برابر آن از جیب مردم بیرون آمد. یارانه ها چقدر با بیکاری و تورم برابری می کند. من قبلا هم درباره شاخص فلاکت نظرم را گفته ام.
    اثرات تحریم با شعار خنثی نمی شود. تحریم ها عملا با کار عملیاتی خنثی و دروازه دیپلماسی باز می شود و پس از ناامیدی رقبا گفتگوی معقول و منطقی شکل خواهد گرفت.
    دخالت دولت ها در اقتصاد درست نیست. دولت ها باید بازار را تنظیم کنند. اعتقاد دولت احمدی نژاد به دخالت در اقتصاد از نوع اقتصاد مورد تعریف کینز در زمان بروز چند بحران بزرگ است که دولت دخالت می کند.
    قیمت شیر در اردیبهشت ماه باعث فروختن دام‌ها توسط دامداران شد که پس از آن شاهد افزایش قیمت شیر به دو برابر قیمت بودیم.
    در انتخابات آینده شرایط ایران بسیار حساس و تعیین کننده است. دولت آینده را با احساسات نمی توان اداره کرد و دولت باید بر اساس مشورت، اقلانیت و فکر اقدام کند. دولت آینده باید از وجود متخصصین و جمیع نیروها استفاده کند.
نظرات بینندگان