arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۷۷۷۸۳۴
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳
السودانی خبر داد:

امضای تفاهم نامه چهارجانبه میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای پروژه «جاده توسعه»

نخست وزیر عراق گفت: تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای همکاری در پروژه «جاده توسعه» امضا کردیم. پروژه جاده توسعه به عنوان پل ارتباطی میان مردم و فرهنگ‌های منطقه عمل و از امنیت و ثبات آن‌ها حمایت می‌کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رئیس جمهوری ترکیه و نخست‌وزیر عراق امروز (دوشنبه) در کنفرانس مطبوعاتی مشترک در بغداد بر ضرورت توقف جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید کردند و جنایات این رژیم علیه فلسطینی‌ها را عامل تشدید تنش در منطقه دانستند.

به نقل از شبکه الجزیره، «محمد شیاع السودانی» نخست‌وزیر عراق در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهوری ترکیه، اعلام کرد: توافقنامه چارچوب راهبردی امضا شد که از دل آن، کمیته‌هایی در زمینه‌های امنیتی و اقتصادی تشکیل می‌شود.

نخست وزیر عراق گفت: ما یک توافقنامه چارچوبی ۱۰ ساله در زمینه آب امضا کردیم که مدیریت عادلانه ثروت آبی را تضمین می‌کند. توافقات مشترک ما با ترکیه شامل تشکیل کمیته‌های دائمی در زمینه امنیت، اقتصاد، انرژی و بهبود مدیریت آب است؛ چراکه بدتر شدن بحران آب به نفع کسی نیست.

السودانی اضافه کرد: همچنین تفاهم‌نامه چهارجانبه‌ای میان عراق، ترکیه، قطر و امارات برای همکاری در پروژه «جاده توسعه» امضا کردیم. پروژه جاده توسعه به عنوان پل ارتباطی میان مردم و فرهنگ‌های منطقه عمل و از امنیت و ثبات آن‌ها حمایت می‌کند.

نخست وزیر عراق همچنین تاکید کرد: امنیت ترکیه و عراق جدا از یکدیگر نیست و بخشی از امنیت منطقه است. ما نقض حاکمیت عراق را نمی‌پذیریم و اجازه نمی‌دهیم از سرزمین ما به عنوان سکویی برای عملیات علیه دیگران استفاده شود.

السودانی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تحولات فلسطین و نوار غزه نیز گفت: وضعیت غزه و بیت المقدس دلیل ادامه درگیری‌ها در منطقه است و ما خواستار توقف فوری خشونت و ورود کمک‌ها به نوار غزه هستیم.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: عراق کشوری همسایه است که با آن روابط تاریخی و فرهنگی داریم. مصمم هستیم روابط را به گونه‌ای تقویت کنیم که حقوق همسایه تضمین شود.

اردوغان ادامه داد: درباره کمیته‌های مشترک در زمینه‌های امنیتی، مبارزه با تروریسم، حمل و نقل، محیط زیست، آب، بهداشت و آموزش به توافق رسیدیم.

وی افزود: تحولات میان اسرائیل و ایران خطر گسترش جنگ را افزایش می‌دهد و توجه‌ها را از آنچه در غزه اتفاق می‌افتد منحرف می‌کند.

اردوغان همچنین تاکید کرد: تشکیل کشور فلسطینی کلید صلح در خاورمیانه است و ما تمام تلاش خود را به کار می‌گیریم تا قتل عام در غزه را متوقف کنیم.

نخست‌وزیر عراق صبح امروز از اردوغان در بغداد استقبال کرده بود.

دفتر السودانی نیز در این باره اعلام کرد که نخست‌وزیر عراق با اردوغان در مقر دولت در بغداد دیداری دوجانبه برگزار کردند.

این سفر اردوغان به بغداد برای نخستین بار از سال ۲۰۱۱ و پس از ۱۳ سال صورت گرفته است.

نظرات بینندگان